پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

مقالات مشابه

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

افتاب سوختگی در گربه ها

هر چند قبول این باور که ممکن است افتاب سوختگی برای گربه ها اتفاق افتد تا حدودی دور از ذهن می باشد ولی امکان افتاب سوختگی در گربه ها نیز وجود دارد.اغلب گربه ها یک نقطه افتاب گیر را در نظر گرفته و برای مدتی در ان قسمت دراز می کشنددر این زمان ممکن است درجه حرارت بدن به صورت ناخواسته بالا رود.حتی گربه در اب و هوای معمولی در تابستان و در روزهای خیلی گرم نیز ممکن است دچار افتاب سوختگی شود . گربه هایی که پوشش بدن انها کم بوده و سطح تماس اشعه افتاب با پوست بیشتر است برای افتاب سوختگی مستعد تر می باشند. قرار گرفتن مداوم و مکرر در وعرض نور خورشید نیز ممکن است منجر به توسعه و گسترش سرطان های پوستی مخصوصا" در ناحیه گوش ها شود.


علل بیماری:
*قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
علائم بیماری:
*مشاهده نواحی متمایل به قرمز در بخش هایی از بدن و روی پوست و جاهایی که بیشتر در معرض تابش اشعه خورشید می باشد این نواحی بیشتر شامل لبه و نوک گوش ها و ناحیه روی بینی می باشد.در صورتی که گربه ای روی ناحیه پشت و کمر دراز کشیده باشد نواحی زیر شکم که از نظر تراکم موها کم پشت تر هستند بیشتر دچار افتاب سوختگی خواهند شد. 
*خارش بیش از حد نواحی افتاب سوخته و مالیدن بدن به اطراف جهت تسکین خارش 


انچه شما می توانید انجام دهید:
*بهتر است در یک اقدام پیشگیرانه از در معرض قرار گرفتن گربه در برابر اشعه افتاب جلو گیری شود. می توان عادت های بیرون رفتن گربه را تغییر داد و ان را در ساعات اولیه صبح که هنوز هوا گرم نیست و اشعه خورشید ملایم تر است بیرون فرستاد و از بیرون رفتن گربه در مواقعی که اشعه افتاب به صورت عمود می تابد و در ساعات گرم روز ممانعت کرد.
برای ترغیب گربه به بیرون در زمان صبح یا عصر می توانید قدری از غذای مورد علاقه او را در محوطه بیرون از منزل و در حیاط قرار دهید تا برای بیرون رفتن در این ساعات ترغیب شود.گربه ها اغلب از خوابیدن در محیط حیاط و فضای بیرون بیشتر لذت می برند. 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


*
می توان از کرم های ضد افتاب مخصوص گربه در صورت ضرورت و در مواقعی که امکان کنترل کردن گربه برای بیرون رفتن وجود ندارد استفاده کرد . نباید از کرم های ضد افتاب مورد مصرف انسان برای گربه ها استفاده کرد چون ترکیباتی مانند اکسید روی و پارا امینوبنزوئیک ایسد انها برای گربه ها نامناسب بوده و به واسطه لیسیدن گربه ها سبب بروز مسمویت و مشکلات جدی خواهد شد . در زمان مصرف کرم های ضد افتاب مخصوص گربه باید انها را پس از قرار دادن روی پوست به تمام نواحی پوست منتقل کرد و با ماساژ دادن پوست اثر کرم را افزایش داد.

 

*استفاده از افتاب گیر های مخصوص گربه ها که در فروشگاه های مخصوص وسایل گربه عرضه می شود برای

جلوگیری از افتاب سوختگی مفید خواهد بود. 

افتاب سوختگی در گربه ها

*در مواقعی که گربه اقدام به لیسیدن کرم های ضد افتاب می کند می توان مدت کوتاهی گربه را مشغول بازی کرد تا کرم جذب بدن شود. 
*در مورد گربه های خیلی حساس به اشعه خورشید پوشش های مخصوص ضد افتاب به صورت لباس وجود دارد که می توان از انها استفاده کرد.


 


*در صورت ابتلا به افتاب سوختگی لازم است بی درنگ اقدام به درمان گربه شود . نواحی قرمز و ملتهب افتاب سوخته خیلی دردناک و حساس می شوند و لازم است از انها مراقبت ویژه به عمل اید . لازم است برای سرد کردن پوست نواحی افتاب سوخته از یک پارچه تمیز و مرطوب استفاده شود و ان را روی ناحیه مبتلا قرار دهند تا خنک شود . نباید بدن گربه را در این حالت خیس کرد و استفاده از پارچه مرطوب کفایت می کند . کمپرس سرد را می توان هر 30 دقیقه یک بار انجام داد و ان را در نهایت به 2-3 ساعت یک بار تقلیل داد. 

Resigzed Image Click this bar to view the full image.


توجه:
گربه های سفید بیشتر مستعد افتاب سوختگی هستند چون پوست انها فاقد رنگدانه ملانین است . علاوه بر ان نواحی صورتی روی پوست و مخصوصا" در ناحیه صورت بیشتر مستعد افتاب سوختگی می باشند. باید توجه داشت که نواحی افتاب سوخته فوق العاده برای گربه دردناک هستند و علاوه بر ان در این نواحی ریسک بروز تومور های پوستی نیز افزایش می یابد.درمان های گیاهی: 
لویسون تهیه شده از درخت فندق سبب تسکین درد نواحی افتاب سوخته شده و به افزایش التیام در ناحیه کمک خواهد کرد . می توان استفاده از لوسیون درخت فندق را هر 4 ساعت یک بار روی ناحیه افتاب سوخته انجام داد. مصرف ژل الوورا که با گوش پاک کن روی نواحی افتاب سوخته قرار می گیرند نیز در درمان ناحیه و افزایش التیام موثر خواهد بود.

منبع:کتاب راهنمای بهداشت و تربیت گربه

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos