علائم توكسوپلاسموز در گربه‌ها


توكسوپلاسموز بيماري واگيرداري است كه ميتواند روي حيوان خانگي شما تأثيرگذار باشد. اين بيماري ناشي از انگلي است كه توكسوپلاسما گوندي ناميده مي‌شود. اين انگل از ديگر حيوانات آلوده منتقل مي‌شود. 

بچه گربه‌ها يا گربه‌هاي سالخورده و گربه‌هايي با سيستم ايمني ضعيف بيشتر مستعد ابتلا به اين انگل هستند.
در زير ليستي از علائم تو کسوپلاسموز در گربه‌ها ذكر شده است:

توكسوپلاسموز در برخي از گربه‌ها ممكن است علائم قابل توجهي نداشته باشد. برخي از گربه‌ها تنها ممكن است حامل اين انگل باشند و براي مدت زمان طولاني علائمي نشان ندهند و عفونت را شيوع دهند. 
علايم معمول توكسوپلاسما گوندي عبارتند از:ـ از دست دادن اشتها

ـ از دست دادن وزن

ـ بيحالي

ـ استفراغ

ـ اسهال

ـ زردي 

ـ التهاب كره چشم و گاهي ترشحات آبكي (چشم)

ـ نور گريزي (فوتوفوبي‌)

ـ مشكلات تنفسي

ـ عدم تعادل (در موارد نادر)

ـ دردهاي عضلاني

ـ متورم شدن غدد لنفاوي

برخی از این علائم شبیه به نشانه های آنفلوآنزا هستند.

دامپزشک ممکن است براي تعيين علت زمينه‌اي، برخی از تست‌ها و آزمايشات را انجام دهد.

در اين مورد تب، بي‌اشتهايي يا تشنج علائم غير معمولي هستند اما ممكن است در پت شما رخ دهند. 
انتقال توكسوپلاسموزانگل توکسوپلاسما گوندی ممکن است از طریق كيست‌ها و از راه دفع انتقال يابد (بوسيله چيزي كه خورده شده است). اين انگل ممكن است در آب يا خاك آلوده، مدفوع گربه، خون حيوان آلوده، شير غير پاستوريزه يا گوشت آلوده پيدا شود.


همچنين انگل ميتواند از مادر به بچه گربه منتقل شود. 
درمان توکسوپلاسموز در گربه‌ها


در صورت وجود اين انگل در خونِ حيوان خانگي مي‌توان آن را يافت. بنابراين يك آزمايش ساده خون مي‌تواند وجود عفونت را تاييد كند. همچنين دامپزشك ممكن است تست PCR (polymerase chain reaction) را نيز انجام دهد. 


درمان توكسوپلاسموز شامل آنتي‌بيوتيك‌ها و داروهاي ضد تك ياخته‌اي است. دامپزشك احتمالا داروهاي ضد مالاريا، sulfazine يا clydamycin تجويز خواهد كرد.گربه با سیستم ایمنی سالم به داروها واكنش خوبي نشان مي‌دهد و مي‌تواند به طور كامل درمان شود. با اين حال، گربه‌ها با سيستم ايمني خوب نيز احتمالا مشكلاتي در دوره نقاهت و بهبودي كامل خواهند داشت و ممكن است اين بيماري عوارض نيز داشته باشد.


اگر اين بيماري بدون درمان رها شود. توکسوپلاسموز ممکن است باعث مشکلات چشم ، بیماری های عصبی و درد عضلانی شود.
پیشگیری توکسوپلاسموز

همانطور كه توكسوپلاسموز اغلب از طريق مدفوع گسترش و انتقال مي‌يابد، گربه شما بايد دور از هرگونه گربه آلوده نگه‌داري شود و توجه داشته باشيد كه مدفوع گربه ممكن است در آب يا خاك آلوده نيز وجود داشته باشد. 


انگل توکسوپلاسما گوندی ممکن است تا بالاي 1 سال در محیط زنده باشد.انگل توسط سرما و مواد شيميايي از بين نمي‌رود. فقط درجه حرارت بالا مي‌تواند اين انگل را از بين ببرد. توجه داشته باشيد و اطمينان حاصل كنيد كه گربه‌تان چيزي از روي خاك (در پارك، ساحل و ...) نخورد به اين دليل كه شن و ماسه ممكن است با كيست‌هاي انگل آلوده باشند.توجه: 

ـ گوشت خام به گربه خود ندهيد به اين دليل كه ممكن است آلوده به انگل توكسوپلاسموز باشد.

ـ اجازه ندهيد گربه‌تان حيوانات كوچكي از قبيل موش يا پرنده را كه شكار مي‌كند بخورد،به اين دليل كه آنها ممكن است ناقل اين انگل باشند.

ـ اگر به گربه خود شير مي‌دهيد، مطمئن باشيد كه پاستوريزه باشد.ممکن است انسان‌ها با انگل توکسوپلاسموز آلوده شده باشند.

انسان‌هاي سالم در برابر انگل ايمن هستند، با این حال زنان باردار باید احتياط كنند، به اين دليل كه اين انگل مي‌تواند به جنين آسيب برساند. 

زنانی که قبل از باردارشدن در تماس با انگل بوده‌اند، در معرض خطر نيستند، بااین حال ، اگر تماس با انگل پس از شروع بارداری باشد، جنین در معرض خطر است. ترجمه: خاله‌ي شاني


vetinfo