پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

ایمنی حیوانات خانگی در مقابل برق گرفتگی در منزل

 

مقدمه:
یکی از نگرانی های دارندگان حیوانات خانگی ، خطرات بالقوه ایست که میتوانند باعث آسیب به حیوان شود.در منزل وسایل به ظاهر بی خطری وجود دارند که در صورت کم توجهی صدمات جبران نا پذیری به حیوان وارد می کنند.
برق خادم یا قاتل؟
امروزه می توان انرژی الکتریکی را جزء جداناپذیر زندگی به حساب آورد و تصور دنیای بدون آن کار مشکلی است.این انرژی به ظاهر پاک و تمیز به همان میزان که انجام کارها را راحت می کند،می تواند خطرات جانی و مالی شدیدی ایجاد کند.پس استفاده از آن ملزم به اجرای قوانین و نکات ایمنی مربوط به خودش است.در صورت رعایت نکات ایمنی مربوطه آمار این نوع صدمات بسیار کاهش می یابد.متاسفانه شاهدیم که اکثر موارد ریشه حوادث ناشی از برق،بی احتیاطی و عدم توجه به نکات ایمنی و یا اطلاعات غلط در مورد این انرژی است.
در منزل علاوه بر کودکان،حیوانات نیز قربانی ناخواسته این انرژی می شوند. در مورد کودکان آموزش تا حد زیادی مشکل گشاست اما در مورد حیوانات بیشتر از آموزش باید راه های ایجاد خطر را بست.
موارد خطر ساز:
ابتدا خطرات بالقوه در مورد برق را شناسایی کنیم و سپس راه های رفع خطر را بررسی کنیم.
در منزل می توان به این موارد اشاره کرد:
به طور کلی سیم های حامل جریان الکتریکی:
بیشتر موارد شاهدیم که حیوان سیمی را جوییده و باعث آسیب به خود شده است.اما علت وجود این همه "سیم رها" در منزل چیست؟همه این سیم های رها مانند دامی هستند که جان حیوان را تهدید می کنند.به طور کلی این سیم ها یا مربوط به یک وسیله مثلا تلوزیون است یا یک سیم رابط است. (بر اثر عدم رعایت استاندارد در سیم کشی ساختمان مجبوریم برای فواصل دور از پریز ،از سیم های رابط استفاده کنیم ).
وسایلی که به نحوی میتوانند باعث برق گرفتگی شوند:
نظیر آباژور ها، بخاری های برقی هیتر های بدون حفاظ و....
موارد غیر معمول:
- مانند پریز یا کلیدی که از جای خود خارج شده و فقط توسط سیم آویزان است.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

- پریز یا کلید شکسته.
- سیم های که حامل جریان هستند اما به دلایلی رها شده هستند.خصوصا سیم هایی که برای دیوارکوب ها طراحی شده اند و دیوارکوبی به آنها وصل نشده لذا رها هستند و کسی به آنها اهمیت نمی دهد چون از دسترس دور هستند. این سیم ها از دسترس شما دور هستند،نه پرنده خانگیتان!
Resigzed Image Click this bar to view the full image.


نوشته شده توسطnoksia

راه کار ها:
در مورد سیم های مربوط به وسایل الکتریکی و سیم های رابط:
ببینید یک سیم رها خودش میتواند باعث جلب توجه حیوانات شده و حیوان را تحریک به گاز گرفتن یا جویدن آن کند.پس باید تا جایی که میتواینم این گونه سیم ها را از دسترس حیوانات خارج کنیم. حدالامکان سیم وسایل را مخفی کنیم مثلا اگر وسیله الکتریکی بزرگ است سیم آن را در پشت خود وسیله پنهان کنیم اینبار که به آشپزخانه می روید کمی دقت کنید ببینید آیا سیم وسایل برقی را میتوایند پیدا کنید؟مثلا یخچال ، هود ، گاز، مایکروفر و.... می بینید که سیم آنها به نحوی مخفی شده است.
نظیر همین پنهان سازی که در آشپزخانه میبینید را در کل منزل پیاده کنید!
بعد از پنهان سازی مواردی میمانند که به هیچ وجه قابل پوشش نیستند.این موارد هم راهکار خودش را دارد.ابتدا در مورد سیم های رشته ای معمولی بهتر است آنها را با کابل مناسب جایگزین کنید حداقل روکش کابل قوی تر از روکش یک لایه سیم است و در صورت جوییده شدن دیرتر عایق آن از بین می رود.مثلا به الکتریکی بگویید مثل سیم جارو برقیتان را می خواهید و آن نوع سیم را با سیم های دورشته ای معمولی جایگزین کنید.
اگر مجبور به استفاده از سیم های رابط در فواصل طولانی هستید،حدالامکان سیم را از دسترس خارج کنید مثلا از داکت مناسب استفاده کنید(البته زیبایی ظاهری منزل را خراب نکنید)
حالا برویم سراغ سیم های وسایلی که مستقیم به پریز وصل می شوند : این سیم ها را هم می توان با چسب (چسب 5سانتی) در مسیر مناسب محکم کرد.
[URL=http://up.iranblog.com/]

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

[/URL]

با این کار هم عمل گاز گرفتن سخت تر می شود هم کمتر حیوان را تحریک به این کار میکند لذا خطر این نوع برق گرفتگی کاهش می یابد.البته در مورد گاز گرفتن سیم در مورد هر حیوان آموزش های پیش گیراینده ای وجود دارند مثلا در گربه یا سگ استفاده از اسپری مرکبات یا در مورد طوطی فوت کردن در صورت طوطی و به نحوی مناسب منع کردن آن میتواند موثر باشد.(که در مورد این نوع آموزش، افراد متخصص اطلاعات بیشتری دارند )


در مورد وسایلی که به نحوی میتوانند باعث برق گرفتگی شوند:
در مورد این وسایل یا باید استفاده از آنها را کنار گذاشت و یا به نحوی آنها را از دسترس حیوان خارج کرد مثلا در مکان مرتفعی که حیوان به آن دسترسی ندارد قرار داد.
بیشتر این قبیل وسایل جنبه تزیینی دارند در برخی موارد می توان خطر آنها را کاهش داد مثلا اگردر این وسیله چراغی تعبیه شده که با برق شهر تغذیه می شود،در صورت امکان از چراغ 12ولت و ترانس مناسب استفاده کرد تا در صورت حادثه به حیوان آسیبی وارد نشود.
در مورد موارد غیر معمول:
هر یک از این موارد به طور خاص و موردی قابل رفع هستند:
- جا انداختن پریز در آمده
- تعویض کلید و پریز شکسته

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
اگر از این نوع پریز استفاده شود خطر برق گرفتگی بر اثر وارد کردن یک رسانا در پریز هم کاهش می یابد.چون فقط دوشاخه می تواند وارد آن شود و مثلا میخ وارد پریز نمی شود.
البته این مورد بیشتر در مورد کودکان کاربرد دارد.
- در مورد سیم هایی که رها شده اند.اگر استفاده ندارند از داخل کلید مربوطشان قطع شود.سیم نول هم گاهیی باعث برق گرفتگی می شود(در حالت خاص) پس حتما سیم های رها شده را توسط روکش مناسب عایق کنید.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.

 

نکات تکمیلی:
- این نکته را که عموما همه میدانیم :
خوب است در منزل محلی که فیوز های هر قسمت از خانه قرار دارد را بشناسیم تا در صورت بروز حادثه بتوانیم برق یک قسمت را قطع کنیم . این فیوز ها در جعبه ای مخصوص قرار دارند این جعبه عموما در آشپزخانه یا پشت درب سرویس قرار دارد.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.


خوب است یک بار طریقه قطع و وصل کردن برق توسط فیوز های مینیاتوری را تمرین کنیم.اگر دوست داشتید می توانید زیر هر فیوز قسمت مربوط به آن را بنویسد.مثلا : پذیرایی، آشپزخانه و... با این کار سرعت عمل هنگام نیاز افزایش می یابد.
- اگر دید حیوانتان مشغول جویدن یک سیم است بی درنگ سیم آن وسیله را از پریز خارج کنید حتی اگر سیم برق کیس کامپیوتر بود. با این کار نهایتا یک ضرر مالی می بینید که آن هم به ندرت اتفاق می افتد.بعد بروید سراغ دعوا کردن حیوانتان(البته منظورم خشونت نیست مثلا در صورتش فوت کنید یا یک "نه" بگویید یا رفتاری که بفهمد نباید این کار را تکرار کند).
قسمت جویده شده را با مواد مناسب ترمیم کنید تا حیوان تحریک به گاز گرفتن دوباره سیم ها نشود.
اگر حیوانتان را در حال برق گرفتگی دیدید سه راه کلی داریم: یا با یک عایق مناسب آن را از سیم جدا کنید یا سریعا سیم را از پریز بکشید یا از جعبه فیوز ، برق را قطع کنید.از این سه راه حل راه سریع تر را با توجه به موقعیت انتخاب کنید.
البته معمولا راه اول، راه سخت تر است چون برق گرفتگی با عث انقباض ماهیچه می شود و انگار حیوان سیم را محکم گاز گرفته است و جدا کردنش کار سختی است.
برق گرفتگی علاوه بر شوک می تواند با عث سوختگی شود احتمال لخته شدن خون نیز وجود دارد پس رفتن نزد دامپزشک کار معقولی است.
وسایلی که به طور موقت به پریز وصل می شوند (نظیر شارژر لپ تاپ و...) را پس از استفاده از برق جدا کنید یا در صورت استفاده حواستان به حرکات حیوانتان باشد تا خدایی نکرده حادثه ساز نشوند.
شارژر های موبایل سیم خروجی شان خطر جانی برای حیوان ندارد و در صورت جویده شدن فقط برای جیبتان خطر دارند!شارژر تلفن رو میزی ،جارو شارژی و... هم عموما همین حالت را دارند که آنها را می توان با چسب "ایمن جیبی" نمود! (در صورت جویده شدن شاید در دهان فقط احساس سوزش ایجاد کند)
سیم تلفن هم به طور کلی همانند قاعده بالاست البته اگر هنگام "زنگ خوردن" باشد یک شوک کوچک توسط انسان احساس می شود که احتمال خطر جانی با آن بسیار بسیار بعید است. در مورد حیوانات هم بسته به مقاومت بدنشان است ولی من فکر نمیکنم خطر جدی ایجاد کند.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی