پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
بعدی 1 قبلی

مقالات مشابه

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

D

 

داکاربازین ( دتیک -  دوم ) Dacarbazine ( Dtic – Dome )  

موارد استعمال : این دارو یک عامل شیمی درمانی بوده که خاصیت آلکیلاتی و ضد متابولیتی را دارا می باشد و درمان نئوپلازی لمفورتیکولار به کار می رود. این دارو فعالیت کمی در برابر ملانوم بدخیم و استئوسارکوم دارد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ :  ٢٠٠ -  ٢٥٠ میلیگرم به ازای هر متر مربع سطح بدن تزریق داخل وریدی یکبار در روز به مدت ٥ روز سپس هر سه هفته تکرار شود یا ٣٠٠ میلی گرم  به ازای هر متر مربع تزریق داخل وریدی هر سه هفته

اثرات جانبی: عوارض بی اشتهایی ، استفراغ ، اسهال و سیتوپنی گزارش شده است. تزریق داخل عروقی این دارو باعث آسیب بافتی و درد شدید می شود.

دانازول ( دانوکرین )      Danazol ( Danocrine )

موارد استعمال : این دارو یک آندروژن تغییر یافته می باشد. اثر این دارو در درمان سیتوپنی با واسطه ایمنی سگسانتن مشخص شده است. زمانی که دارو به صورت توام با کورتیکواستروئیدها تجویز می شود. اثرات تنظیم کنندگی ایمنی دارو افزایش می یابد. در انسان به عنوان دارو کم خونی همولیتیکی خود ایمن به کارمی رود که در دراز مدت این دارو نسبت به گلوکوکورتیکوئیدها مناسب تر می باشد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٢ بار در روز

اثرات جانبی: اگرچه عوارض دارویی انسان به ندرت دیده می شود ولی ایجاد خواص جنسی ثانویه و اختلال کارکردی کبدی گزارش شده است.

دانترولن سدیم ( دانتریوم ) Dantrolene ( Dantrium )                    

موارد استعمال : این دارو شل کننده عضلات اسکلتی بوده و در کاهش فعالیت اسفنگر خارجی میزراه مفید واقع می شود. همچنین در درمان بی اختیاری ادراری بدلیل افزایش کشش اسفنگر میزراه نیز به کار می رود. این دارو به عنوان محافظت و درمان درجه حرارت بالای بدن به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١- ٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز

اثرات جانبی : مصرف بیش از حد دارو باعث ضعف عمومی عضلانی می شود. مسمومیت کبدی نیز در انسان متعاقب مصرف طولانی مدت دارو نیز گزارش شده است.

 

داپزون ( آولوسولفون ) Dapson ( Avlosulfon )           

موارد استعمال : این دارو یک عامل ضد آماسی و ضد میکروبی بوده که در سگها در درمان درماتیت شبیه تبخال ، درماتیت طاولی زیر قرنیه ای ، جذام ، التهاب عروقی با لکوسیت های مجزا شده به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١/١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن  خوراکی ٣ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض مسمومیت کبدی ، کم خونی ، گراتولوسیتوپنی ، ترومبوسیتوپنی در ابتدای درمان اتفاق می افتد. این اثرات قابل برگشت می باشند.

اسید دهیدروکولیک ( دکولین ) Dehydrocholic acid ( Decholin )       

موارد استعمال : این دارو به عنوان محرک جریان صفراوی و کمک به کم شدن احتباس صفرا د رکبد به کار می رود. همچنین به هنگام عدم حضور بیلی روبین در ادرار نیز به کار می رود. اثرات مفید دارویی در حیوانات کوچک به طور کامل مشخص نشده است.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠ ١٥ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن سه بار در روز  خوراکی  به مدت ٧- ١٠روز

اثرات جانبی: در صورتیکه انسداد کامل در مجرای صفراوی وجود داشته باشد استفاده از این دارو ممنوع می باشد.

دمکلوسایکلین Demeclocycline          

موارد استعمال و اثرات جانبی: به قسمت تتراسایکلین ها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف : تاکنون میزان مشخصی برای حیوانات کوچک تعیین نشده است.

درک کاپس Derm Caps                         

موارد استعمال : این دارو یک اسید چرب مغذی بوده که حاوی ایکوزاپنتاتوئیک ، لینولنیک ، لینولئیک و اسیدهای لینولنیک می باشد. در سگ ها در تخفیف و کاهش خارش مربوط به آلرژی مفید واقع می شود. این دارو یک عمل ضا آماسی نیز داشته که بدلیل کاهش تولید ایکوزادوئیدهای آماسی می باشد . دارو به طور موفقیت آمیزی در درمان سبوره با عامل  ناشناخته سگ ها به کار می رود و ممکن است در کنترل سبوره و خارش گربه ها نیز مفید واقع شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : یک کپسول به ازای هر ٨ کیلوگرم وزن بدن خوراکی یکبار در روز

اثرات جانبی: عوارض مدفوع نرم و اسهال درتعدادی از حیوانات دیده شده است.

استات دسموپرسین Desmopressin acetate            

موارد استعمال : این دارو از مشتقات دارویی منقبض کننده عروقی بوده که در کنترل دیابت بی مزه و بیماری فون ویلبراند به کار می رود. این دارو با عمل آزاد سازی فاکتور ٨ از قسمت های ذخیره شده بدن باعث افزایش فعالیت فاکتور ٨ در پلاسما می شود. اثرات این دارو در بیماری فون ویلبراند تنها به مدت ٢ ٣ روز باقی می ماند. پاسخ به دارو سریعا صورت گرفته ولی تمام سگهای بیمار به این دارو پاسخ نمی دهند.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١ ٢ قطره داخل بینی یا تزریق در زیر کیسه ملتحمه ١ -٢بار در روز دیابت ١ میکروگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق زیر جلدی و داخل ورید ی( فون ویلبراند )

اثرات جانبی : واکنشهای ازدیاد حساسیت و احتباس مایع که منجر به کاهش سدیم خون می شود از عوارض دارویی می باشد.

دزوکسی کورتیکواسترون ( استات دوکا ، پرکورتن ، کورتات ، سینکورت )

Desoxycorticosterone ( Donca acetate , Percorten , Cortate syncort )     

موارد استعمال : ملح استات و پیوالات دارو ، محلول مینرالوکورتیکوئید بوده که در کنترل هیپوآدرنوکورتیسیم به کار می رود . ملح استات دارو نیز در بیماریهای حاد بحرانی و ملح پیوالات را به عنوان درمان نگهدارنده به کار می برند.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ( استات ) ٢/٠ ٤/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ١ بار در روز تزریق عضلانی ١ -٥ میلیگرم یک بار در روز تزریق داخل عضلانی

( پیوالات  )  ٥-  ١٠ میلیگرم ١بار در  ماه تزریق داخل عضلانی

اثرات جانبی: عوارض کاهش پتاسیم خون ،  افزایش سدییم خون ، ضعف عضلانی و افزایش فشار خون در بعضی بیماران گزارش شده است.

دگزامتازون ( آزیوم ، دکادرون ) Dexamethasone ( Azium , Decadron )                            

موارد استعمال و اثرات جانبی: برای اطلاع بیشتر به قسمت گلوکورتیکوئیدها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢٥/٠ ١ میلی گرم خوراکی تزریق داخل وریدی ، عضلانی ١بار در روز ٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ( شوک )

( فسفات سدیم ) ٣ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ( شوک ) ٥/٠ ٢ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ( هیپوآدرنوکورتیسیسم )

دکسترومتورفان Dextromethorphan                 

موارد استعمال : این دارو در کنترل سرفه به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١ -٢ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٤ بار در روز

اثرات جانبی: درانسان تهوع و خواب آلودگی از عوارض نادر می باشند.

دکستروز Dextrose                             

موارد استعمال : دکستروزدر موارد کاهش گلوکز خون ، افزایش سدیم خون و همچنین در کنترل افزایش پتاسیم خون مربوط به مسمومیت عضله قلبی به کار می رود. همچنین به عنوان یک منبع کربوهیدرات ها نیز استفاده می شود. متعاقب تزریق داخل وریدی این ماده یک سوم محلول در فضا خارج سلولی باقی می ماند( سه  چهارم از این محلول در فضای بینابینی و یک چهارم در فضای داخل عروقی ) ، دو سوم بعدی محلول نیز به طور مستقیم وارد فشای داخل  سلولی می شود. این محلول نبایستی در بیماران شوکی به منظور افزایش حجم مایع مصرف شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٤٠ ٥٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی ، زیر جلدی ، داخل صفاقی 1 بار در روز

اثرات جانبی: دکستروز محلول در آب را نبایستی به تنهایی به عنوان مایع درمانی نگهدارنده مصرف نمود زیرا با مصرف طولانی آن منجر به کاهش پتاسیم خون و کاهش سدیم و کلر و منیزیم خون می شود. تزریق داخل وریدی دکستروز نیز ممکن است باعث ترومبوفلبیت موضعی و ترومبوزشده که بدلیل حالت اسیدی طبیعی محلول ( PH  برابر ٤ ٥ ) می باشد. در هنگام مصرف توام محلول دکستروز٥ % در آب با انتقال خون بایستی حیوان را تحت ارزیابی قرارداد زیرا امکان تشکیل رسوب سلول های خونی و کاهش اکسیژن بافتی می باشد. این ماده را نبایستی به صورت زیر جلدی مصرف نمود زیرا تونیسیته کم این محلول باعث خارج شدن آهن از فضای خارج سلولی شده و به سادگی منجر به کاهش میزان گردش خون و در نهایت شوک می شود.

دیازپام ( والیوم )  Diazepam   ( Valium )                           

موارد استعمال : این دارو به عنوان ضد تشنج در سگ ها و گربه هابه کار می رود. همچنین در کنترل تشنج به واسطه متالدئیدها یا متیل گزانتین یا مسمومیت سالیسیلات یا انسداد در عملکرد میزراه بدلیل نارسایی شل شدن اسفنکتر عضلانی خارجی و مشکلات رفتاری ( سرو صدای زیاد ، ادرار نمایی عصبی ) نیز استفاده می شود. این دارو به عنوان محرک اشتها نیز به کار می رود برای این منظور در گربه ها بهتر از سگ ها عمل می کند. البته برای تحریک اشتها ، بیشتر از مشفقات بنزدیازپین ، اگزازپام استفاده می شود. فلورازپام نیز موثر و دارای عمل طولانی ترین می باشد . دیازپام در کنرل بیماری اسکاتی کرامپ نیز به کار می رود البته این دارو در این حالت علائم بالینی بیماری و برگشت آن را کاهش می دهد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥ ٢٠ میلیگرم تزریق داخل وریدی ( بیشتر از٣ بار تکرار ) سپس ٥ ٢٠ میلیگرم در ساعت به صورت تزریق ثابت ( صرع ) ٢ -١٠ میلیگرم خوراکی ٣ بار در روز ( شل کننده اسفنگتر ادراری )

اثرات جانبی: عوارض بی ح سی مربوط به میزان مصرف دارو ، ناهماهنگی حرکات عضلات تحرک و بعضی مواقع عصبانیت نیز دیده می شود. بنزودیازپین ها را بیشتر از ٢ روز نبایستی جهت تحریک اشتها مصرف نمود. مقاومت دارویی نیز ایجاد می شود بنابراین کارایی دارو در کنترل صرع محدود می باشد.

دیازوکسید ( پروگلیسیم )      Diaz oxide ( Proglycem )  

موارد استعمال : این دارو یک عامل ضد فشار بالای خون می باشد و در سگ ها به عنوان کنترل کاهش گلوکز خونی مربوط به تومور سلولهای لوزالمعده به کار می رود. این دارو ترشح انسولین از لوزالمعده را مهار نموده و اپی نفرین را افزایش داده که باعث گلیکوزنز می شود همچنین جذب گلوکز توسط سلولها را نیز مهار می کند. در اکثر سگهایی که دارای نئوپلازی سلولهای لوزالمعده هستند این دارو به صورت توام با تغذیه متناوب و داروی پردنیزون ( ١ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز به صورت میزان تقسیم شده دارویی )  در جهت کنترل کاهش گلوکز خون به کار می رود. هیدروکلر تیازید ( ٢ ٤ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز) نیز ممکن است اثرات افزایش دهنده گلوکز خونی این دارو را افزایش دهد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠  -  ٤٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی در روز

اثرات جانبی: عوارض بی اشتهایی و استفراغ با مصرف دارو اتفاق می افتد.

دی کلروفن ( دی سستال)                                                                Dichlorophen ( Dicestal )

موارد استعمال : این داروی ضد کرم در درمان عفونتهایی با گونه های تنیا و دیپلیدیوم کانینوم می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٣٠٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ١ بار

اثرات جانبی : عوارض استفراغ ، اسهال ، دردشکمی با مصرف این دارو اتفاق می افتد.

دی کلروس ( تاسک ، واپونا ، DDVPDichlorvos ( Task , Vapona , DDVP)            

موارد استعمال : این داروی ضد کرم با فعالیت مهار کنندگی استیل کولین استراز در دفع کرم های قلابدار و آسکاریس و کرمهای شلاقدار به کار می رود. همچنین این دارو در گوشت و پشم حیوان نفوذ کرده و به عنوان دافع کک نیز موثر واقع می شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢٧ ٣٣ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی یکبار ١١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی یکبار ( توله ) هر ٤ ماه قلاده های سگ تعویض شود.

اثرات جانبی: مسمومیت با این دارو باعث اسهال ، درد حاد شکمی ، ترشح بزاق ، تنگی نفس ، گشاد شدن مردمک چشم ، انقباضات خودبخودی عضلانی ، ضعف و فلجی تنفس می شود. در این موارد از پادزهر آتروپین ( ٢/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریقی ) یا به صورت ترکیب با کلرید پرالیدوکسیم ( ٢٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ٢بار در روز تزریق داخل عضلانی ، وریدی ) مورد استفاده قرار می گیرد. در کلروس را بجز در اتیل کاربامازین و شل کننده های عضلانی یا ترانکولایزرها نبایستی با سایر داروهای ضد کرم مصرف نمود. همچنین در حیوانات دارای یبوست ، انسداد روده ای یا بیماری کبدی یا قلبی منع استعمال دارد. همچنین در حیوانات دارای عفونت دیروفیلاریا ایمیتیس نیز استفاده دارویی مجاز نیست. در مسمومیت در این حالتهاآتروپین کمتر موثر واقع می شود بنابراین همراه آن مایع درمانی نیز صورت گیرد.

دی اتیل کاربامازین ( فیلاریبیتس ، کاریساید )       Diethylcarbamazine ( Filaribits , Caricide )   

موارد استعمال : این دارو برای پیشگیری بیماری کرم قلبی توصیه می شود.

فیلاریبیتس پلاس یک داروی ترکیبی از دی اتیل کاربامازین و اکسی بندازول می باشد و در دفع عفونت کرم های قلبی ، کرمهای قلابدار و شلاقدار در سگ ها به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٦/٦ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی یک بار ( پیشگیری کننده کرم قلب ) ، ٥٥ -  ١١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ( آسکاریس )  ٣/٣ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ( پیشگیری آسکاریس )

اثرات جانبی: معمولا استفراغ دیده می شود. کاهش تعداد اسپرم نیز در سگ هایی که از ان دارو مصرف نموده اند دیده شده است. باروری بعد از قطع درمان به حالت طبیعی بر می گردد. اگر به سگی که میکروفیلر دارد این دارو تجویز شود باعث واکنشهای ازدیاد حساسیت یا آلرژی و مرگ می شود. همچنین ایجاد آسیب کبدی و مرگ نموده و در بیماری های کبدی منع استعمال دارد.

دی اتیل استیل بسترول Diethylstillbestrol                          

موارد استعمال : این دارو در کنترل بی اختیاری در حیوانات عقیم شده ماده بدلیل استروژن و در التهاب مهبل ، هیپروپلازی خوش خیم پروستات و آدنوم اطراف مقعدی به کار می رود. این دارو جهت ختم حاملگی مفید واقع نمی شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١/٠ ١ میلیگرم خوراکی در روز

اثرات جانبی : بطور تجربی دو هفته متعاقب مصرف اولیه دارو ترومبوسیتوپنی مشاهده شده است. لکوسیتوز با انحراف به چپ نیز در حدود ١٦ تا ٢٠ روز درمان افزایش می یابد و کم خونی نیز به تدریج تظاهر می کند.لکوپنی متعاقب ٢٢ تا ٢٥ روز مصرف اتفاق می افتد. البته در این موارد اختلافات حساس بودن نسبت به اثرات استروژنی نیز در نظر گرفته می شود. توسعه صفات ثانویه مادگی یا ایجاد علائم فحلی نیز امکان پذیر می باشد. استروژن ها باعث متاپلازی قسمت شاخی و تکثیر فیبرین عضلانی غده پروستات می شود بطوریکه توقف مایع و ایجاد عفونت پیش بینی می شود.

دیژیتوکسین ( فوکسالین ) Digitoxin ( Foxalin )                              

موارد استعمال : این دارو یک گلیکوزید قلبی بوده که در درمان آریتمی فوق بطنی قلب ( فلوتر دهلیزی یا فیبریلاسیون
) ، انقباضات زودرس دهلیزی و تاکی کاردی قلبی به کار می رود. از آنجائیکه این دارو فعالیت پاراسمپاتیکی کمتری نسبت به داروی دیگوکسین دارد بنابراین در کنترل آریتمی فوق بطنی کمتر موثر واقع می شود. این دارو در بیماران دارای اختلال کارکردی کلیوی نسبت به داروی دیگوکسین ارجح می باشد. اندازه گیری غلظت سرمی دارو را پس از اینکه سطح سرمی دارو به حالت یکنواخت رسید اندازه گیری می کنند ( حدود ٥ روز پس از درمان ) . اندازه طبیعی دارو در سرم بین ١٥
١٣ نانوگرم در هر میلی لیتر پس از ٦ ٨ ساعت از درمان می باشد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٠٣٣/٠ ١١/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی به صورت میزان مصرف تقسیم شده ٢ بار در روز

اثرات جانبی: عوارض بی اشتهایی ، استفراغ ، اسهال ، افسردگی ، ایست دهلیزی بطنی ، اکتوپی قلبی ، تاکی کاردی گزارش شده است. بیمارانی که دارای پتاسیم خون پایین ، سدیم بالا و کلسیم خون بالایی می باشند با مصرف دارو مسمومیت نشان می دهند. از آنجائیکه نیمه عمر دارویی در گربه ( بیشتر از ١٠٠ساعت ) خیلی طولانی می باشد بنابراین در این گونه ها توصیه نمی شود.

دیگوکسین ( لانوکسین ) Digoxin ( Lanoxin )                  

موارد استعمال : این دارو یک عامل موثر و مثبت بر روی انقباض قلبی و عامل موثر و منفی در مدت زمان انقباض محسوب می شود. با توجه به خاصیت دوم دارو بهعنوان داروی انتخابی در کنترل تاکی آریتمی فوق بطنی ( فیبریلاسیون و فلوتردهلیزی ) و تاکی کاردیای سینوسی به دلیل نارسایی احتقانی قلبی به کار می رود. ارزش موثر دارو بر انقباض قلبی زیر سوال می باشد ولی در هر صورت به عنوان عامل موثر در افزایش برونده قثلبی در حالتهای نارسایی احتقانی قلبی و آسیب عضله قلبی به کار می رود.نمونه های خونی برای تعیین سطح دارویی سرم از قبل تا بعد از مصرف دارویی یا حداقل ٨ساعت بعد از میزان مصرف قبلی گرفته شود. این نمونه ها را بایستی پس از اینکه سطح سرمی دارو به حالتهای یکنواخت رسید مورد آزمایش قرار داد. ( ٦-٧روزه در سگ ، ١٠روز در گربه ) غلظت طبیعی دارو در سرم بین ١ -٢نانوگم در هر میلی لیتر یا ٢٨/١ تا ٥٦/٢  نانومول در هر لیتر می باشد. اندازه گیری توام الکترولیتهای سرم نیز در تفسیر سطوح دارویی و اثر آن به بیماری کمک می نماید.

میزان و نحوه مصرف :    

سگ : ٠١/٠ ٠٢/٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت میزان تقسیم شده دارو دو بار در روز خوراکی یا ٢٢/٠ میلی گرم به ازای هر متر مربع سطح بدن٢ بار در روز خوراکی ( نگهدارنده ) ٠٢/٠ ٠٦/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن میزان دارو تقسیم شده ٢ بار در روز برای روز اول و سپس به مانند حالت درمان نگهدارنده ادامه یابد. ٠١/٠ ٠٢/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ٣ بار در روز فقط به مدت ١ روز ( دیژیتال درمانی سریع خوراکی ) ٠١/٠ ٠٢/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یک دوم کل میزان دارو به صورت تزریق داخل وریدی سپس ٣٠ ٦٠ دقیقه منتظر بوده سپس یک چهارم میزان دارو تجویز شود مجداد ٣٠ ٦٠ دقیقه منتظر بوده سپس یک چهارم آخرین میزان مصرف را در صورت نیاز تجویز شود. ( دیژیتال درمانی سریع داخل وریدی )

اثرات جانبی: عوارض استفراغ ، اسهال ، بی اشتهایی ، خواب آلودگی ، بی نظمی حرکات عضلات ، آریتمی های مختلف ، غیر طبیعی بودن فعالیت منطقه اتصالی در قلب دیده می شود. مسمومیت دارویی با کاهش پتاسیم خون ، کاهش تصفیه گلومرولی ، بیماری هیپوتیروئید و هیپرتیروئید افزایش می یابد. داروهای فوررسماید ، کینیدین و وراپامیل مسمومیت دارویی دیگوکسین را افزایش می دهند. سطوح سرمی دارو با مصرف توام این دارو با داروهای اسپیرنولاکتون ، دیلتیازم ، فریامترین ، اریترومایسین و پرازوسین افزایش می یابد. به نظر می رسد که تجویز توام داروهای آسپرین ، فوررسماید یا دیگوکسین یا رژیم کم نمک غذایی باعث مسمومیت داخلی دیژیتال در گربه می شود. داروهائیکه فعالیت میکروآنزیمی کبدی را مهار می کنند دفع دیگوکسین را کاهش می دهند لذا نبایستی به صورت توام مصرف شوند( مانند کلرامفنیل ، کینیدین ، تتراسایکلین ها )

سولفات دی هیدرو استرپتومایسین Dihydrostreptomycin Sulfate                        

موارد استعمال و ااثرات جانبی: به قسمت آمینوگلیکوزیدها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ، زیر جلدی

دی هیدروتاکیسترول ( هیتاکرول )                 Dihydrotachysterol ( Hytakerol )

موارد استعمال : این دارو در کنترل کلسیم پایین خون بدلیل هیپوپاراتیروئیدیسم به کار می رود. زمان بروز اثرات دارویی حدود ١ -٧ روز می باشد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٠٢/٠ -٠٣/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یک بار در روز خوارکی سپس ٠١/٠ -٠٢/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ٢٤ - ٤٨ ساعت خوراکی

اثرات جانبی : عوارض افزایش کلسیم خون که منجر به افزایش میزان ادار ، تشنگی زیاد ، عدم تعادل ، افسردگی ؛ بی اشتهایی ، استفراغ ، رسوب فسافت کلسیم در لوله های کلیوی ، ضعف عضلانی ، لرزش یا پرش های عضلانی دیده می شوند. زمان رسیدن به طبیعی بودن حالت کلسیم خون متعاقب تجویز بالای دارو ١ - ٣ هفته می باشد. سطوح سرمی کلسیم نیز بایستی هر دو هفته ارزیابی گردد.

دی هیدروکسی ویتامین D3 ( روکالترول )                 Dihydroxyvitamin D3 ( Rocaltrol )

موارد استعمال و اثرات جانبی : ازمان مورد نیاز برای رسیدن به حداکثر اثر دارویی ١- ٤ روز می باشد. زمان رسیدن کلسیم خون به حالت طبیعی متعاقب ١روز تا ٢ هفته پس از تجویز مقدار بالای دارو می باشد. برای اطلاع بیشتر به قسمت دی هیدرو تاکسیترول مراجعه نمایید.

سگ : ٠٣/٠ -  ٠٦/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ١ بار در روز

هیدروکلرید دیلتیازم ( کاردیزم )           Diltiazem hydrochloride ( Cardizem )

موارد استعمال : این دارو یک عامل مهار کننده کانال کلسیم می باشد.. این دارو سپس هدایت قلبی را کاهش داده و ارتباط دهلیزی بطنی را طولانی می کند ( اگر چه به خوبی اثر وراپامیل نمی باشد ) و همچنین این دارو اثر منفی منفی انقباضی کمتری نسبت به وراپامیل یا نیفدپین دارد. به نظر می رسد که این دارو در درمان تاکی کاردی فوق بطنی و هیپر تروفی آسیبی عضله قلبی مفید واقع می شود. این دارو اتساع کمتری در سرخرگهای محیطی و رفلکس تاکی کاردی کمتری نسبت به داروهای وراپامیل و نیفدیپین ایجاد می کند.این دارو ممکن است در درمان آسیب احتقانی عضله قلبی نیز مفید واقع گردد بطوریکه میزان پاسخ بطنی را نسبت به فیبریلاسیون دهلیزی کم کرده و مقاومت محیطی و هدایت بعدی قلبی بعدی را کاهش می دهد و حداقل اثری نیز در کاهش فعالیت قلبی دارد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥/١ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣ بار در روز

اثرات جانبی : در سگ ها عمومی ترین عارضه برادی کاردی می باشد. سطوحسرمی با تجویز توام دارو با سایمتیدین افزایش می یابد. اثرات مهار کننده های بتا و دیگوکسین در تاخیر انقباض قلبی نیز با مصرف دارو

دی متیل سولفوکسید ( دوموزو )        Dimethyl Sulfoxide ( Domoso )

موارد استعمال : این دارو دارای چندین خاصیت از جمله ضد آماسی ، مدر ، بی حس کننده و عامل موثر بر انقباض قلب می باشد. این دارو تجمع پلاکتی ، رشد میکربی و ویروسی و قارچهای خاصی را مهار می کند و فیبروپلازی را نیز کاهش می دهد. این دارو به صورت موضعی در درمان بیماری حاد و مزمن عضلات اسکلتی ، التهاب گوش خارجی و بیماری چشمی سگ ها توصیه می شود. همچنین در درمان ضربه وارده به مغز و نخاع شوکی و در درمان آمیلوئیدوز کلیوی سگ ها نیز به کار می رود. افزایش فعالیت کلیوی مربوط به خاصیت آماسی دارو بوده و به طور مستقیم بر روی آملوئید اثر نمی کند.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ( نوع ٩٠ ) محلول ٧٠% به طور موضعی ٢ -٣بار در روز

نوع ( ٦٠ ) ٥/٠ -  ١ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی محلول ١٠ ٢٠%

اثرات جانبی: مصرف موضعی دارو می تواند منجر به قرمزی پوست ، ادم و خارش شود. تغییرات چشمی مثل آب مروارید نیز گزارش شده است. تزریق داخل عروقی با غلظت بیشتر از ٢٠ % منجر به همولیز شدید می شود. این دارو در ٢٠ روز اول آبستنی سرطان زا می باشد.

دی فن هیدرامین ( بنادریل ) Diphenhydramine ( Benadryl ) 

موارد استعمال : به قسمت آنتی هیستامین ها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢ ٤ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی ٣بار در روز

هیدروکلرید دیفنوکسیلات ( لوموتیل )Diphenoxylate hydrochloride  ( Lomotil )            

موارد استعمال : این دارو در درمان اسهال و التهاب قولون به کار می رود. این دارو باعث افزایش قطعه شدن مدفوعی و کاهش حرکات متناوب روده می شود. همچنین دردشکمی ، فشار بی حاصل در دفع مدفوع را کاهش داده و از ترشح مایع جلوگیری می کند.

میزان و نحوه مصرف :

 سگ : ٠٥/٠ ١/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی  ٣ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض یبوست ، نفخ و بی حسی اتفاق می افتد. این دارو را فقط بایستی به مدت ٣٦- ٤٨ ساعت مصرف شود. دارو در حالتهای التهابی و عفونت روده ای منع استعمال دارد.

دیپیرون Dipyrone                        

موارد استعمال : این دارو یک عامل ضد آماسی و ضد تب می باشد.

میزان و نحوه مصرف : سگ : ٢٥میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل عضلانی ، وریدی ، زیر جلدی ٣ بار در روز

اثرات جانبی : عوارض توقف فعالیت مغز استخوان ، آشفتگی معدی روده ای ، التهاب کبدی و آسیب کلیوی نیز اتفاق می افتد. تجویز توام با عوامل فنوتیازینی ممنوع می باشد زیرا باعث کاهش دمای بدن می شوند.

دیزوفنل Disophenol                        

موارد استعمال :این دارو ضد کرم بوده و در درمان کرمهای قلابدار و عفونتههای اسپیروسرکا لوپی به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق زیر جلدی در مدت ٢-٣ هفته تکرار

اثرات جانبی: عوارض استفراغ و کدورت زودگذر عدسی ها نیز گزارش شده است. درمیزان مصرف بالای دارو افزایش دمای بدن به سختی تنفس نمودن ، افزایش مقدار ادرار ، تشنگی زیاد ، تاکی کاردی و کزاز نیز ممکن است اتفاق بیافتد. بالا رفتن دمای بدن را بایستی با حمام یخ درمان نمود. مصرف آتروپین و آرام بخش های فنوتیازینی منع استعمال دارد.

فسفات دیزوپیرامید ( نورپیس ) Disopyramide Phosphate ( Norpace )          

موارد استعمال : این دارو در کنترل آریتمی قلب به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠٠ میلیگرم خوراکی ٣-٤بار در روز

اثرات جانبی: عوارض کاهش فشار خون ، کاهش عمل انقباضی عضله قلبی ، اثر خنثی کنندگی عصب واگ که ممکن است باعث تسریع میزان ریتم بطنی با حضور تاکی کاردی فوق بطنی شود. این دارو در حالت نارسایی احتقانی قلبی منع استعمال دارد.

دی تیازانین  ( دیزان ) Dithiazanine ( Dizan )                

موارد استعمال : این دارو در دفع آسکاریس ها ، کرمهای قلابدار و استرونژیلوئیدس استرکورالیس و میکروفیلرهای کرم دیروفیلار یا ایمیتیس به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ :٦/٦ ١١ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ١ بار در روز خوراکی به مدت ٧ ١١ روز

اثرات جانبی: عوارض استفراغ ، اسهال ، بی اشتهایی و ضعف نیز اتفاق نی افتد. با تجویز این دارو رنگ استفراغ یا مدفوع به رنگ سبز رنگ یا زرشکی در می آید. مسمومیت کلیوی و کبدی نیز گزارش شده است.

هیدروکلرید دوبوتامین ( دوبوترکس )               Dobutamine Hydrochloride ( Dobutrex )

موارد استعمال : این دارو انقباضات و برونده قلبی را در بیماران دارای نارسایی احتقانی قلبی و آسیب عضله قلبی بودهاند را افزایش می دهد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٢٥٠ میلیگرم در یک لیتر دکستروز ٥% به صورت تزریق داخل وریدی ٥ -٢٠میکرو گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در دقیقه به صورت تزریق یکنواخت

اثرات جانبی : عوارض تاکی کاردی سینوسی و آریتمی بطنی نیز اتفاق می افتد. استفراغ و حمله ناگهانی در تعدادی از گربه ها گزارش شده است.

دوکاسات کلسیم Docusate Calcium                 

موارد استعمال :  به قسمت دوکاسات کلسیم مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ١٠٠- ١٥٠ میلیگرم خوراکی ١ بار در روز

اثرات جانبی: گرفتگی خفیف و زودگذر عضلات به ندرت اتفاق می افتد. این دارو را با روغن معدنی نبایستی مصرف نمود زیرا افزایش جذب روغن صورت می گیرد.

دوکاسات سدیم ( سورفاک ) Docusate Sodium ( Surfak )                

موارد استعمال : این دارو به عنوان پیشگیری و درمان یبوست به کار می رود. این دارو در روده های کوچک و بزرگ اثر گذاشته و معمولا ١٢ ٧٢ ساعت کارآیی دارد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥٠ ٢٠٠ میلی گرم خوراکی  ٢ بار در روز

اثرات جانبی: این دارو را نبایستی با روغن های معدنی مصرف نمود زیرا باعث افزایش جذب این روغن ها می شود.

دومبورو Domeboro                         

موارد استعمال : این دارو محتوی سولفات آلومینیوم و استات کلسیمبوده وزمانی که آب به آن اضافه می شود، تولید استات آلومینیوم می کند. این فرآورده به عنوان قابض ، خشک کننده ، تسکین دهنده ، ضد خارش ، ضد عفونی و اسیدی کننده ادرار به کار می رود. همچنین به عنوان مرطوب کننده و رفع وضعیت های آماسی پوست نیز به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ  : ١ -٢ قرص در یک پیمانه آب به صورت موضعی مصرف و به مدت ١٥-  ٣٠ دقیقه مرطوب بماند. روزانه ٣ بار

اثرات جانبی : عوارض خاصی گزارش نشده است.

هیدروکلرید دوپامین ( اینوتروپین ) Dopamine Hydrochloride ( Inotropin )         

موارد استعمال : این دارو مانند داروی هیدروکلرید دوببوتامین مصرف می شود. این دارو همچنین بر روی عروق کلیوی و مزانتر اثر کرده باعث اتساع آنها شده و در بیمارانی که با نارسایی کم ادراری کلیوی مواجهه هستند نیز مصرف دارد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٤٠ میلیگرم در ٥٠٠ میلی لیتر رینگرلاکتات تزریق داخل وریدی  - ١٠ میکروگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در دقیقه تزریق یکنواخت داخل وریدی

اثرات جانبی: عوارض به مانند داروی هیدروکلرید دوبوتامین بوده و این دارو بیشتر از دوبوتامین باعث تاکی کاردی و انقباض عروقی محیطی می شود. تزریق اطراف رگی نیز ممکن است منجر به گانگرن شده که بعلت انقباض عروق موضع می باشد.

هیدروکلرید دوکساپرام ( دوپرام )      Doxapram Hydrochloride ( Dopram )

موارد استعمال : این دارو به عنوان تحریک تنفس در بیمارانی که دارای کاهش فعالیت تنفسی بعد از بی هوشی یا سختی در تنفس دارند به کار می رود.

هکچنین این دارو برگشت عکس العمل های حلق حنجره ای را در بیمارانی که دارای تنفس متوسطی هستند و فعالیت کم دستگاه عصبی مرکزی بدلیل مصرف بالای داروی بی هوشی دارند را افزایش می دهد.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥ ١٠میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق داخل وریدی 1 بار در روز

اثرات جانبی : عوارض سرفه ، تنگی نفس و انقباض حنجره اتفاق می افتد. تهوع و استفراغ نیز گزارش شده است. مصرف بیش از حد دارو باعث افزایش اولیه تهوع تنفسی و منجر به آلکالوز تنفسی می شود. آریتمی و احتباس ادرار نیز ممکن است در بیماران صرعی نیز دیده شود.

هیدروکلرید دوکسوروبیسین (  آدریامایسین ) Doxorubicinhydrochloride ( Adriamycin )      

موارد استعمال : این دارو در درمان لنفوم ، تومورهای بدخیم تیروئید و سایر تومورهای جامد به کار می رود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٣٠ میلیگرم به ازای هر متر مربع سطح بدن به صورت تزریق داخل وریدی هر ٣هفته یکبار ، در کل نبایستی بیشتر از ٢٥٠میلی گرم به ازای هر متر مربع سطح بدن میزان مصرف دارو تجاوز نماید.

اثرات جانبی : کاهش فعالیت مغز استخوان در عرض ١٠ ١٤ روز پس از درمان اولیه دیده می شود. متعاقب ٢١روز بعد بهبودی حاصل می شود. آسیب احتقانی عضله قلبی مربوط به میزان مصرف دارو نیز گزارش شده است. آریتمی قلبی نیز بدین صورت دیده می شود. استفراغ اسهال و واکنشهای آلرژی مانند افزایش درجه حرارت جلدی ، خارش ، چرخاندن سر نیز دیده شده است. توصیه می شود که ٢٠دقیقه قبل از تجویز این دارو ، داروی دی فن هیدرامین ( بنادریل ) به میزان ٢/٢میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت تزریق داخل عضلانی به کار رود که این دارو باعث جلوگیری از واکنشهای آلرژی می شود. اگر دارو به صورت خارج عروقی تزریق شود آسیب شدید بافتی ایجاد می شود. در گربه ها بدلیل مسمومیت کلیوی این دارو توصیه نمی شود.

داکسی سایکلین ( ویبرامایسین ) Doxycycline ( Vibramycin )                         

موارد استعمال و اثرات جانبی : به قسمت تتراسایکلین ها مراجعه شود.

میزان و نحوه مصرف :

سگ : ٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خوراکی٢ بار در روز

 

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


اخبار زیست محیطی

 • اطلاع از اخرید تغییرات سایت ◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
    تغییرات در جهت بهبود سایت و استفاده بهتر از امکانات در اختیار شما قرار گرفت
 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
 • خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه! ◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
    خیلی از ما سگ ها و گربه ها رو به خاطر زیباییشون دوست داریم. شاید براتون جالب باشه که خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه رو بشناسیم و بدونیم بهترین نژاد ها توی جهان کدوماست؟ حالا در این مقاله می خوایم همین موضوع رو بفهمیم. با پتچی همراه باشید.
 • محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی ◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
    سگ و گربه ها حیواناتی هستن که خیلی از مردم به دلایل مختلف مثل تنها نموندن، حیوان دوستی، امنیت بیشتر و… دوست دارن از اون ها در خونه خودشون نگهداری کنن. امروزه در شهرهای بزرگ تعداد کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنن به‌مراتب بیشتر از تعداد کسانی هست که خانه حیاط‌دار و ویلایی دارن و به همین دلیل حیوانات‌ خانگی باید بتونن خودشون رو با آپارتمان‌نشینی مطابقت بدن.
 • وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها ◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
    اضافه شدن یک دوست جدید پشمالو، یک رویداد هیجان انگیز در زندگیه. ورود حیوان خانگی جدید، با مسئولیتی بزرگ روی دوش شما و مقدار زیادی وسایل همراه می شه. آماده سازی، کلیدی برای موفقیت است – تهیه برخی از وسایل و مواردی که می دانید احتیاج میشه نگهداری از کوچولوتون رو بسیار راحت تر میکنه! نگهداری از این حیوانات دوست داشتنی نیازمند فراهم آوردن وسایلی است که راحتی را هم برای شما و هم برای این حیوانات آسان تر میکنه در ادامه وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها را به شما همراهان همیشگی معرفی می کنیم.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28899    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12
mofos