شیوه های زیادی برای ظلم کردن به حیوانات وجود دارد. بارز ترین ظلم به حیوانات، خشونت و غفلت است. بی تردید انجام چنین رفتاری با حیوانات همواره و تحت هر شرایطی محکوم است. اما در مورد حیواناتی که صاحبانشان در مورد آنها اطلاعات کافی ندارند چه می توان گفت؟ آیا در این شرایط سرنوشت بهتری برای حیوان رقم می خورد؟ در هر صورت صاحب حیوان نمی دانسته که شرایط خوبی را برای او فراهم نکرده است. اغلب به این بهانه که آنها سعی کرده اند که از حیوان مراقبت کنند یا نیت آنها خوب بوده است، از کنار این مسئله به سادگی گذر می شود.

ظلم با سهل انگاری (ترجمه)
گورامی شکلاتی، ماهی ای که به طرز شگفت انگیزی حساس است

مدت هاست که آکواریوم به عنوانی جزئی ثابت در بسیاری ازخانه ها وجود دارد. تقریبا هر کسی در یک بازه از زندگی خود آکواریوم داشته یا دوستانی دارد که در خانه خود از یک یا چند آکواریوم نگه داری می کنند. از آنجایی که حضور آکواریوم در منازل بسیار رایج است، خیلی از افراد، نگه داری از آکواریوم و اقدامات لازم برای داشتن یک تانک سالم و زیبا را دست کم میگیرند. بسیاری از افرادی که تاکنون ماهی نداشته اند، تصور می کنند که نگه داری از آکواریوم بسیار ساده است و تنها کافی است که آب را به تانک اضافه کرد و تمام!


رایج ترین زمانی که ماهی ها در شرایط نامناسب قرار می گیرند، هنگامی است که شخص علاقمند، اولین تانک خود را راه اندازی می کند. آنها معمولا از لزوم طی شدن سیکل ازت و زمان ضروری برای رشد باکتری ها اطلاعی ندارند و ماهی به نظر بدون هیچ دلیل خاصی می میرد.

دومین اشتباه رایج افراد، اضافه کردن ماهی بیش از ظرفیت تانک است. آنها دوست دارند گروه های بزرگ ماهی را ببینند که شاد و خرم در کنار یکدیگر بدون فضای کافی برای شنا زندگی می کنند و نمی دانند که اغلب ماهی هایی که می خرند "جوان" هستند و سایز آنها به زودی چندین برابر خواهد شد.

مثال های دیگر از ظلم به دلیل عدم وجود دانش کافی:

- نگهداشتن ماهی در یک تانک غیر بهداشتی

- استفاده از آب شیر بدون کلر زدایی

- آب به آب کردن غلط ماهی در هنگام جابجایی

- اضافه کردن گونه های ناسازگار در یک تانک (به عنوان مثال، اضافه کردن اسکار به یک تانک گروهی)

- استفاده از تانکی که پس از بالغ شدن ماهی برای او بسیار کوچک است

- تغذیه ناسالم

- عدم تعویض آب یا تعویض آب به میزان کم

- نور ناکافی برای تانک های گیاهی

- شرایط نامناسب شیمی آب برای گونه ی ماهی که دارند

- نگه داری از ماهی های گرمابی و سردابی در یک تانک

- درمان نکردن ماهی های آسیب دیده یا بیمار


ساده ترین شیوه برای مقابله با این گونه ظلم و ستم به ماهی ها، این است که تا آنجایی که می توانید در باره ی آکواریوم خود، ماهی هایی که قصد نگه دای از آنها را دارید و شرایط لازم برای حفظ سلامتی ماهی ها مطالعه کنید و تا آنجایی که می توانید، دانش و تجربیات خود را – چه خوب و چه بد – با دیگر علاقمندان به اشتراک بگذارید. منابع ارزان و قابل اتکای زیادی برای علاقمندان در دسترس اند که با استفاده از آنها، دیگر ماهی ها به خاطر نداشتن دانش کافی صاحبشان رنج نمی کشند.
منبع: aquarticles.com
ترجمه: میلاد