انتخاب توله ی مناسب و از همه مهمتر تربیت و نگهداری درست از آن از اقدامات مهمی است که هر فرد علاقمند بایستی به آنان توجه کند , در این مقاله ما قصد داریم تا به نحوه ی انتخاب و بزرگ کردن یک توله به بهترین نحو بپردازیم :

هر توله اگر در سن درستی انتخاب شود در چند هفته به صاحب خود عادت خواهد کرد این سن درست معمولا بین 7 الی 8 هفنگی میباشد پس از این دوران بهترین دوره برای عادت توله به محیط زندگی و صاحب خود بین 8 الی 10 هفنگی است . تا قبل از 8 هفتگی توله نسبت به محیط خود بی اعتماد بوده و حالت ترس دارد . معمولا یک پرورش دهنده ی خوب و با تجربه این دو هفته را فرصتی طلایی را صرف عادت دادن توله و همچنین تشخیص بالانس و تنظیم بدنی توله می نماید . تا 16 هفتگی توله رفتار اجتماعی در محیط را می شناسد با صداها و وسایل و ... آشنا شده و به آن ها عادت می کند در چنین شرایطی بیرون بردن توله برای بالا بردن مهارت های اجتماعی در برخورد با دیگران نقش بسزایی ایفا میکند . از 16 هفتگی میتوان تربیت توله را آغاز کرد این فرایند میتواند مربوط به حضور در کلاس های تربیتی آماتور و پیشرفته باشد . در چنین کلاس هایی توله علاوه بر نکات تربیتی با سگ های دیگر آشنا شده و رفتار اجتماعی با دیگر حیوانات را می آموزد همچنین با هوش رقابتی خود سعی در هر چه بیشتر خوشحال کردن صاحب خود خواهد داشت . در چنین شرایطی ترس توله نسبت به سایر حیوانات از بین رفته و از حضور جمعی نمی هراسد این کلاس ها نقش بسزایی در شکل گیری شخصیت توله خواهد داشت .

انتخاب توله ی مناسب 

تولد تا 7 هفتگی :
در تمام این مدت توله بایستی تحت مراقبت مادر خود باشد زیرا دوران مهم تغذیه و همچنین حضور اجتماعی است در چنین شرایطی توله ها با بزرگ شدن با برادر ها و خواهر های خود و بازی و دعوا چیزهای زیادی می آموزند پس بزرگ شدن توله در کنار مادر و دیگر توله ها بسیار مهم است .
نکته : سعی کنید حتما تا 7 هفتگی توله شیر مادر مصرف کند .
برای انتخاب توله ی مناسب پس از سن متناسب که اشاره شد میتوانید توله ها را ببینید معمولا توله هایی که ترسی نسبت به سایرین و رفتارهای انسانی ندارند شجاع تر و مستعد تر میباشند به همین دلیل بزرگ شدن با سایر توله ها حائز اهمیت است .

انتخاب توله , تربیت و نگهداری صحیح از آن ( مقاله )

با تشکر ( باکسر ایران IR Boxer )