اطلاعات کلی

نام علمی: Amazona finschi

اندازه: معمولی، 33 سانتی متر

منطقه ی بومی: مکزیک

طول عمر: 50 سال

میزان سر و صدا: متعادل

توانایی صحبت کردن و یادگیری: نسبتا خوب

طوطی آمازون تاج بنفش/ Lilac-Crowned Amazon (ترجمه)

خصوصیات و ویژگی ها:

آمازون تاج بنفش اخلاقیات و شجاعت آمازون های بزرگ را دارا میباشد، اما صدایی آرام تر و نازک تر و صمیمیت و ارادت بیشتری نسبت به آمازون های بزرگ، در برابر صاحبان خود نشان میدهد. این طوطی ها کوچکتر از آمازونهای دیگر هستند، اما چیزی که با سایز کوچکشان همخوانی ندارد اخلاقیات آنهاست. آنها تمایل کمتری به ایجاد سر و صدا نسبت به دیگر آمازونها دارند. جنس نر آنها اجتماعی تر و بیشتر اهل معاشرت است و با رفتارهای مردانه ای که دارا میباشد شناخته میشود. در گاهی اوقات چشمان و دم خود را تیز کرده و حالتی مخوف و با غروری مردانه به خود میگیرد. جنس ماده ی آنها میتواند وابسته تر و با رفتارهای دخترانه باشد و غرایز خجالتی بودن خود را گاهی اوقات نمایان میسازد. (به گفته ی دیانا هالووی ، رئیس سابق انجمن آمازون)


خلق و خو / بهداشت و سلامت:

آمازون های تاج بنفش عاشق خوردن هستند، بنابر این صاحبان این طوطی باید نظارت کامل بر روی تغذیه ی پرنده داشته باشند. امکان ایجاد اضافه وزن و چاقی در آنها وجود دارد. رژیم غذایی آنها باید شامل انواع میوه ها، سبزیجات و پلت ها بوده و تنوع کافی داشته باشد. همچنین آنها مستعد ابتلا به کمبود ویتامین A، کمبود کلسیم، و بیماری های عفونی دستگاه تنفسی هستند. قفس های بزرگ برای این آمازونها بهینه تر است، و آنها نیازمند محیطی در اتاق برای فعالیت کافی، بازی با اسباب بازی ها و ورزش کردن هستند. دیانا هالووی، رئیس سابق انجمن آمازون (Amazona Society)، به صاحبان آمازون تاج بنفش توصیه میکند که در مواقعی که بیرون از خانه هستند، اتاقی جداگانه و مخصوص در اختیار پرنده قرار داده تا بتواند در آن فعالیت کند و همچنین محیط آرامی برای استراحت داشته باشد. 


توصیه ی افراد با تجربه:

آرامتر از پیشانی آبی ها و سر زرد ها هستند، شخصیت آرام تر و ملایم تری دارند، توانایی صحبت کردن آنها نیز نسبتا ضعیف تر است و به همین ترتیب نیز سر و صدای کمتری دارند.

Liz Wilson, CVT, CPBC
منبع: bird channel

مترجم: ToOoTi