تلفظ صحیح نام بیشُن فریزه
(بیچون فرایز) توضیحات
سگی است بسيار دوست داشتني و جذاب كه در دهه 1970 محبوبيتي عمومي پيدا كرده است. این نژاد سگی است کوچک و بسیار زیبا به همراه موهای پر پشت فر خورده که در زیر دارای موهای نرم به طول 7 سانتیمتر می باشد. معمولاً به رنگهای سفید ، کرم و طوسی یافت می شود. می توان موهای پشت بدن حیوان را برای زیبایی کوتاه کرد (مانند پودِل). دارای چشمانی گرد وسیاه و گوشهای افتاده و پر مو است. گردن بلند و دم فر خورده و پر پشت دارد. 
گوشهاي بلند و افتاده، چشمهاي سياه و گرد، گردني بلند و كماني شكل، دمي كه بطور كامل بر پشت حلقه شده است. شاد همراه با رفتاري دوستانه و سرزنده كه از او سگي جذاب مي سازد. همچنين بسيار علاقمند به تحرك و بازي است.

(بیچون فرایز)

خلق وخو(بیچون فرایز)
بیشُن فریزه (بیچون فرایز) سگ سفید کوچکی است که از همراهی انسانها لذت می برد. روحیه ای استقلال طلب ، آرام ، باهوش ، شجاع و سر زنده دارد. زیاد پارس نمی کند. سگ خوشحال و آرامی است که زندگی با او آسان می باشد. آموزشها را خیلی زود فرا می گیرد. سگ اجتماع دوستی است و علاقه دارد تا همه جا به همراه صاحبش برود. به سرعت با سایر سگها و حیوانات خانگی خو می گیرد و رابطه خوبی با کودکان دارد. دیدبان خوبی است و ورود غریبه ها را با پارس کردن اطلاع می دهد .

وزن و قد
وزن در نرها : (5-3) کیلوگرم ، در ماده ها: (5-3) کیلوگرم
قد در نرها : (30-20) سانتیمتر ، در ماده ها: (28-23) سانتیمتر
مشکلات سلامتی 
برخی از آنها دارای ریزش آب از چشمهایشان هستند. آب مروارید و بیماریهای گوشی و پوستی نیز قابل ذکر می باشد. این نژاد نسبت به گزش کنه و شپش ها حساسیت دارد.

شرایط نگهداری 
برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد به شرطی که در طول روز به او اجازه فعالیت بدنی کافی داده شود. در داخل خانه پر جنب و جوش است و نیازی به حیاط ندارد. 
پوشش بدنش بايد بطور مرتب كوتاه شود و نيازمند مراقبت دقيقي است كه حتي از پودل نيز بيشتر است.
(بیچون فرایز)
فعالیت بدنی 
این سگ کوچک پر جنب و جوش و فعال است. بازی کردن روزانه تمام نیازهای بدنی او را تأمین می کند . بیشُن فریزه به پیاده روی روزانه نیز علاقه زیادی دارد .

طول عمر 
حدود 15 سال یا بیشتر .
آراستن 
موها باید هر چهار هفته یک بارتوسط متخصص آرایش شود. گوشه چشمها و گوشها کوتاه شود. به شانه زدن و برس کشیدن روزانه نیاز دارد. استحمام یک بار در ماه توصیه می شود. ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز می باشد و برای افرادی که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند مناسب است.
تاریخچه 
پیدایش این نژاد به قرن 14 میلادی باز می گردد. اجداد بیشُن فریزه را نژادهای Poodle و Barbet Water Spaniel تشکیل می دهند. ابتدا توسط ملوانان اسپانیایی نگهداری می شد اما در قرن 16 مورد توجه اشراف زاده های فرانسوی قرار گرفت. از این نژاد برای بازی در سیرک و همچنین بعنوان سگ نمایشی استفاده می شود. 

گروه : سگهای غیر ورزشی .