پلی پتروس (آذرخش، اژدر، بیچیر)


اگر تمایل به نگهداری یک ماهی خزنده در آکواریوم خود دارید این ماهی بهترین گزینه است چون در آکواریوم، مثل مارها و خزندگان حرکات پیچ و خم داری دارند و به تعبیری میت وان گفت آنها می خزند و به آکواریوم شما جلوه ی خاصی خواهند داد. این ماهی را می توان با ماهیان گوشتخوار با رعایت اندازه نگهداری کرد و با وجود شرایط راحت نگهداری می تواند سالیان سال به عنوان یک حیوان خانگی در آکواریوم شما بماند


زادگاه: آفریقا و آفریقای غربی دمای مناسب نگهداری: ۲۲ الی ۲۸ درجه سانتیگراد/ دماهای خیلی کم را نیز تحمل می کنند و مشکلی با دما و شرایط آب ندارند.


شناخت: این ماهی یکی از زیباترین ماهی های آکواریومی است با داشتن این ماهی گویی یک خزنده زیبا در آکواریوم دارید. آنها یادگاری به جا مانده از دوران دایناسورها با بدنی عجیب مانند اژدها و یا مانند مار و حتی مارمولکها هستند. 

این ماهی با دوباله جانبی خود که باله اصلی این جانور محسوب می شود در بیشتر اوقات در حال خزیدن در کف آکواریوم است. این ماهی جزو گوشتخواران معمولی است و از لارو حشرات، ماهی های کوچک، نوزادان قورباغه و .. تغذیه می کند. در ایران گونه هایی که وجود دارد یکی توع ساده می باشد که بدنی بدون نقش و نگار دارد و در رنگ کرم و خاکستری یافت می شود و نوع پلنگی آن که با نقش و نگارهای روی بدن که شباعت بسیار رزیادی به اژدهای افسانه ای دارد و در ایران به اشتباه به این ماهی آذرخش پلنگی یا تایگر و حتی اژدر و ... گفته می شود. پلی پتروس ها از خانواده Polypteridae می باشند و با نام علمی Polypterus شناخته می شوند. 

این ماهیان دارای ۲ جنس متفاوت هستند که جنس Poly[terus Senegalus جزء فراوان ترین گونه از این خانواده در تجارت آکواریوم محسوب می شود که بیشتر به سنگالی یا پلی ساده معروف است و بدنی استوانه ای و مار مانند دارد و بیشتر به رنگ خاکستری و کرم در کشور موجود است. 

این ماهی در اصل بومی آفریقا و حوزه ی آبریز رودخانه نیل و آفریقای غربی، سنگال، نیجریه و گامبیاست. طول کل این ماهی در شرایط مناسب به ۵۰ سانتیمتر می رسد و در جنس دیگر به نام Ploypterus Ornatipinnis که در ایران به آذرخش پلنگی یا آذرخش تایگر معروف است، بدن دارای نقش و نگار دارد و قیمت نسبتا بالاتری به نوع سنگالی دارد و در برابر بیماری ها نیز بسیار حساس تر می باشد و خریداری سایزهای کوچک آنها یک ریسک محسوب می شود خاستگاه اصلی این ماهی حوزه ی رود کنگو بوده و بیشتر به صورت انفرادی زیست می کنند. برای شناخت هرچه بیشتر پلی پتروس ها برخی از خصوصیات دیگر آنها نیز به صورت خلاصه در زیر آورده شده است:


۱- اخطار دو تنفسی که این ماهی هم از شش و هم از آبشش تنفس می کند و با این قابلیت می تواند ۵ ساعت بیرون آب زنده بماند. ۲- مقاومت با دمای پایین حتی در دمای صفر درجه به گونه ای که در این دما بدن را غیرفعال کرده و گویی که جانور مرده باشد ولی در اولین فرصت که دما در حد مطلوب باشد دوباره به حالت اولیه برمی گردد.


۳- مقاومت با شرایط نامطلوب آب که گویی اثری در رفتار و زندگی جاندار ندارد.


۴- بدنی بسیار زیبا پوشیده از پولک های فلس مانند و باله های چند تکه بسیار زیبا و سری کوچک به شکل مار که از پلی یک ماهی زیبا و مرموز ساخته است.


نگهداری: چون بیشتر وقت خود را در کف آکواریوم است از شن های ریز استفاده کنید، استفاده از ریشه گیاهان و شاخه های گیاهان پوسیده همراه با گیاهانی کم ارتفاع با برگ های پهن در آکواریوم نگهداری و نورپردازی ملایم هم صحنه بسیار زیبایی را بوجود می آورد و هم ماهی در این آکواریوم بسیار شادابتر خواهد بود. این ماهی ها قلمرو طلبند و اگر می خواهید چند عدد از این ماهی ها را دریک آکواریوم نگهاری کنید باید آکواریوم بزرگی را انتخاب کنید. ماهی آذرخش ماهی بسیار زیبا و متفاوت با ماهی های دیگر است که اگر رعایت سایز شود با بیشتر ماهی های گوشتخوار سازگاری دارد. آنها شرایط سخت آکواریوم را نیز تحمل می کنند و به سادگی می توانید سالیان سال یک ماهی سالم و شاداب را با کمترین دردسر داشته باشید.


تغذیه: این ماهی را می توان با هر نوع غذای گوشتی و زنده به شرط آنکه اندازه دهان آنها باشد تغذیه کرد. شما می توانید به آنها میگو،دل گاو یا گوسفند و ماهیان طعمه بدهید آنها را می توانید با سایر غذاهای معمول مثل کرم ها و غذاهای خشک نیز تغذیه کنید.
سایت جامع حیوانات ایران