ماهی نایف (چاقو ماهی)


چاقو ماهی دلقک یا همان چاقو ماهی (Clown Knife Fish) یکی از ترسناک ترین ماهیان آب های گرم است. از خانواده Notopteridae است و با نام علمی Chitala notopterus شناخته می شود. سرکشیده، فک پایینی (متحرک) بزرگ. پشت قوزدار، قیافه ی عجیب و غریب این ماهی را شکل می دهد.

علت نامگذاری آن هم به این دلیل است که ظاهر و فرم بدنی این ماهی شبیه یک چاقو است. شنا کردن آنها شب هنگام به عقب و جلو بسیار جالب است. 

این ماهی بومی تایلند، مالزی، هند، سوماترا و بنئو است. بدن این ماهی دارای نقش و نگارهای زیبایی است و قفط رنگ طوسی این ماهی به ایران وارد شده که از گونه های دیگری هم کم خطرتر و دارای نگهداری آسانتر می باشد ولی در کل دارای رنگ های دیگری هم است که تا کنون ۷ نوع از آنها شناسایی شده اند. اغلب چاقو ماهیان بیشتر فعالیتشان را شب هنگام انجام می دهند. ماهیان بسیار انعطاف پذیری بوده و قادر به شنا کردن به جلو و عقب بصورت یکسان هستند. 

وقتی تغییر جهت می دهند می توانند در طول بدنشان بپیچند به طوری که ممکن است تصور شود این ماهیان فاقد استخوان پشتی هستند. با وجود طول زیاد و جثه ی بزرگ عرض بسیار کمی دارند. چنین حالتی به آنها این اجازه را می دهد که در فضاهای بسیار کوچکی جای گیرند که حتی صاحبان ماهی هم تصور کنند که چاقو ماهیشان همچون کرم خزیده و بدان جا رسیده است. ماهیان کمرو و خجالتی هستند که ترسو و چمشون نیز می باشند و به سادگی دچار استرس و وحشت می شوند.

به دلیل بینایی ضعیفشان بخصوص در روز این ماهیان به خطوط پهلویی خود که به تغییرات اطراف فوق العاده حساس است، وابسته اند و ازا ین خطوط در شکار هدف خود نیز استفاده می کنند.

اولین چیزی که قبل از نگهداری این ماهی باید مدنظر قرار دهید این است که در آینده به ماهی عظیم الجثه و بزرگی تبدیل خواهد شد حتی ای ماهی ها در آکواریوم های کوچک نیز به نسبت بزرگ می شوند البته چیزی که باید به خاطر داشت این است که این ماهی می تواند تا حدود ۱۰ سانتیمتر رشد کند (در طبیعت گاه تا اندازه ۱ متری هم دیده شده اند ولی در آکواریوم بعید است حتی به ۴۰ سانتی متر برسند).


با توجه عادات و طبیعت شبانه این ماهی دکوراسیون اکواریوم باید به گونه ای باشد که لزوماً مکان هایی برای مخفی شدن و استراحت آنها در طول روز فراهم کند. 

بدون چنین مکان هایی شما دارای ماهی مضطرب و فوق العاده ترسو و هراسانی خواهید بود. برای نمایان شدن حداکثر پتانسیل آنها باید فضای کافی در اختیارشان قرار گیرد اما در صورت فقدان نیز آنها خود را به تانکشان وفق می دهند و با موانع سر راه همچون سنگ ها و صخره ها کنار می آیند. برای ایجاد مخفیگاه برای آنها می توان از تکه ای لوله پولیکا استفاده شود.