خانواده: Loricariidae
ماهی لجن خوار (کت فیش)


زیستگاه: جنوب برزیل و رودخانه ی آمازون دمای مناسب نگهداری: ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتیگراد pH: ۶.۵ الی ۸ سازگاری: سازگار با تمام ماهیان آب شیرین (البته نه با ماهیان مهاجمی که تحمل هیج ماهی را ندارند).


از خانواده ی loricariidaeبوده و قابلیت همزیستی با ماهیانی چون آنجل، دیسکس و سیچلایدها، بارب ها، گورامی ها، لوچ ها و دیگر ماهیان را دارا می باشد. کت فیش نیازمند آکواریوم پرگیاهی که گیاهانش دارای رشد سریع باشند می باشد. 

داشتن آبی با جریان ملایم باعث بوجود آمدن محیط سالم و مطلوبی برای زیست این ماهی می گردد. داشتن سنگ ها و چوب های داخل آکواریوم موجب ایجاد محیطی و مکان های مخفی برای می شود که این ماهی به چنین جاهای خلوت و مخفی در طول روز نیاز دارد تا خود را در آن مخفی نماید. کت فیش در طول شب فعال تر می شود و نیازمند مکان های تاریک و مخفی است که در طول روز خود را در آن پنهان کند.

برای داشتن اکسیژن کافی در تانک این ماهی فیلتراسیون مناسب بسیار حیاتی و ضروری می باشد در صورتی که بطور مناسبی و صحیح خوب تغذیه شوند مدفوع آنها بسیار طویل و دراز خواهد شد ک در آکواریوم تاثیر منفی گذاشته و حتما نیازمند فیلتر کردن می باشد تا بتوانید از شر این فضولات طناب مانند راحت شوید. تعویض هفتگی آب و داشتن فیلتر کفی برای رهایی از دست این پسماندها می تواند مفید و ضروری باشد.

اگر کیفیت آب آنها مناسب نباشد حفره های کوچکی در روی پوسته و باله هایشان بوجود خواهد آمد و اگر اکسیژن کافی در اختیارشان نباشد خیلی بیشتر به سطح آب می آیند. اگر برای مدت زیادی در آب نسبتا سرد نگهداری شوند ممکن است به بیماری سفیدک مبتلا گردند. بیماری های قارچی یکی از مشکلات گریبان گیر این ماهی ها می باشد که در صورت بروز لکه هایی مخملی برروی بدنشان می گردد.


یکی از علایم خارجی این بیماری قبل از بروز لکه ها بر روی بدن و باله، حالت خواب آلودگی، کسلی یا بی حالی ماهی است که اگر در این مرحله دما و اکسیژن آب مطلوب تر گشته و غذای مناسب کافی و مقوی در اختیار ماهی قرار گیرد می تواند تا حدود زیادی با این بیماری مقابله کرد. یکی از مسائل مهم و حیاتی این است که آیا غذای کافی در اختیار ماهی قرار گرفته است؟ 

کت فیش ها اید دارای شکم بسیار گرد و برجسته باشند که اگر شکم آنها گود و میان تهی باشد غذای کافی نداشته اند تصور غلطی که در مورد این ماهی وجود دارد این است که این ماهی از ریزه غذاهای دیگر ماهیان و با فضولات و پس ماندهای آنها تغذیه می کند ولی هرگز نباید این ها به عنوان غذا برای این ماهی تلقی شود. تغذیه ی این ماهیان عمدتا از کف آکواریوم بوده و توسط غذاهای کفرو همچون دل و جگر فریز شده، پلت ها و کرم خونی می باشد.

در یک آکواریوم هرگز تکثیر نمی شوند. آنها در تونل های حفر شده در ساحل رودخانه ها تخم ریزی می کنند. ماهی نر در این سوراخ زیرزمینی مانده و به محافظت از تخم ها می پردازد. با این وجود این ماهیان در آسیای شرقی فلوریدا و در برخی نقاط کویینزلند بطور تجاری در حوضچه هایی تکثیر می شوند. تا حدود ۲۵ – ۲۰ سانتیمتر هم رشد می کنند.