نخود سبز (نخود فرنگی) در غذای سگ ها
نخود سبز (نخود فرنگی) 
نخود فرنگی منبع خوبی از ویتامین های A، B، C و K است. نخود فرنگی کم کلسترول بوده و دارای چربی اشباع شده و سدیم می باشد همچنین حاوی مس، منیزیم، پتاسیم، تیامین، فسفر و فیبر بالا می باشد. 
نخود فرنگی برای سگ ها بی خطر است و می توان آنرا با غذاهای دیگر سگ پخت. شما می توانید ترکیبی از نخود فرنگی، برنج و هویج را به جیرۀ روزانۀ غذایی سگ خود اضافه کنید. سگ ها نمی توانند سلولز سبزیجات را بشکنند شما با پختن سبزیجات سلولز را می شکنید و این عمل باعث می شود که سگ ها بتوانند مواد غذایی که به طور معمول نمی خورند را با میل قبول کنند. نخود فرنگی خام به نظر برای سگ خوب است اما به یاد داشته باشید خوردن نخود فرنگی خام هیچ مواد مغذی به سگ نمی رساند چون سگ توانایی هضم آنها را ندارد و از بدن دفع می شود اگرچه سگ ها نخود فرنگی یخ زده را خیلی دوست دارند و می توانید به عنوان تشویقی در حد محدود از آن استفاده کنید. 
معمولا ما به نخود فرنگی به عنوان یک غذای عجیب غریب از نظر مواد مغذی فکر نمی کنیم. از آنجایی که طعم شیرین و بافت نشاسته ای دارد پس ما می دانیم که نخود فرنگی مقداری قند و نشاسته دارد. اما آنها نیز حاوی مجموعه ای منحصر به فرد از غذاهای گیاهی سلامت می باشند.
یکی از این مواد گیاهی مغذی پلی فنلی به نام (coumestrol) است که به تازگی محققان برروی خواص ضد سرطان معدۀ آن درحال تحقیق هستند. مطالعه بر اساس مردم مکزیک است که نشان می دهد مصرف روزانۀ نخود سبز همراه با دیگر حبوبات باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان معده به ویژه هنگامی که مصرف coumestrol روزانه از این حبوبات در حدود 2 میلی گرم یا بیشتر باشد. از آنجایی که یک فنجان نخود فرنگی حاوی 10 میلی گرم coumestrol است، افزودن این میزان به جیرۀ غذایی سگ برای مقابله با سرطان بسیار قابله توجه می باشد.
مواد مغذی گیاهی منحصر به فرد دیگر نخود فرنگی آنتی اکسیدان های کلیدی است که مزایای ضد التهابی دارند از جمله آن مواد مغذی گیاهی (phytonutrient) که تازه در نخود فرنگی کشف شده است سیاپونین است که نام آنتی اکسیدان های موجود در آن از نام علمی نخود فرنگی (pisum) گرفته شده است که عبارتند از: pisumsaponinis I،pisumsaponinis II و pisomosides A ،pisomosides B و مواد مغذی گیاهی دیگری که در نخود فرنگی وجود دارد فنولیک اسید های مانند: فرولیک (ferulic)، کافئیک اسید و فلاونول هایی مانند: کاتچین و ایپیکاتیچین (epicatechin) می باشد.
ترکیب این مواد تاثیر بسیار بالایی بر سلامت بدن خواهند داشت. به عنوان مثال، برخی از محققان در حال حاضر بر این باورند که مصرف حبوبات و نخود فرنگی می تواند باعث کاهش خطر دیابت نوع دوم گردد؛ نه تنها به علت شاخص قد خون نسبتا پایین نخود فرنگی (50_45)، فیبر قوی و پروتئین همچنین به علت ترکیب غیر معمول آنتی اکسیدان و ضد التهاب ها (anti_ inflammatory) مواد مغذی گیاهی نخود فرنگی به عنوان یک غذای سازگار با محیط زیست شناخته شده است.
اگرچه نخود فرنگی از سبزیجاتی است که بسیار کم چرب می باشد (با حدود یک سوم گرم چربی در هر فنجان) آنهم از نوع چربی محلول در مواد مغذی بسیار چشمگیر و با ارزش می باشد. تحقیقات اخیر نشان داده است که نخود فرنگی یک منبع قابل اعتماد از اسیدهای چرب امگا3 را در قالب اسد آلفالینولینک (ALA) دارا می باشد. در یک فنجان نخود فرنگی شما می تواندید حدود 30 میلی گرم از ALA را داشته باشید و حدود 130 میلی گرم اسید چرب امگا6 ضروری، اسید لینولئیک یافت می شود. این محتوای چربی بسیار کوچک اما با کیفیت بالا که در نخود فرنگی وجود دارد کمک می کند تا ما بتوانیم مواد مغذی محلول در چربی را از حبوبات بدست آوریم از جمله مقدار قابل توجهی از بتاکاروتن و مقدار کمی اما با ارزش از ویتامین E. 
با توجه به تمامی تحقیقاتی که در مورد نخود فرنگی انجام شده ثابت می کند سگ می تواند نخود فرنگی بخورد. در واقع باید مطمئن شوید سگ شما حتما در یک هفته یک فنجان نخود سبز را در جیرۀ غذاییش دریافت کند. 
_____________________
ترجمه و تدوین: سارا رنجبر