اگر شما در حال حاضر یک سگ داشته باشید و اکنون قصد اضافه کردن یک پرنده به خانواده را دارید یا اینکه شما یک پرنده داشته باشید و قصد دارید یک سگ نیز تهیه کنید، باید سعی در تلفیق این دو حیوان خانگی با یکدیگر داشته باشید. در حالی که این عمل میتواند چالشی در آموزش همراه و دوست بودن سگها و پرنده ها ایجاد کند، ممکن است آشنا کردن سگ و پرنده به صبر و زمان زیادی نیاز داشته باشد و برای ایمنی هر دو حیوان خانگی باید در آموزشها مقرراتی را ایجاد بکنید.
برای آموختن بهترین و راحت ترین راه های آشنا کردن و معرفی پرندگان به سگها مطالب زیر شما را راهنمایی خواهند کرد.


سازگار کردن و نگهداری پرنده ها با سگها (ترجمه)


1- کار را به آرامی شروع کنید

سگها، مانند گربه ها، در طبیعت حیواناتی شکارچی هستند و اغلب یک پرنده را بصورت طعمه ای در نظر میگیرند که باید شکار شود. حتی اگر سگ شما تمایل کمتری برای شکارچی بودن داشته باشد نیز، غریزه ی هر چند اندکی برای شکار به طور قطعی در او وجود دارد. در هنگام ورود سگ جدید به خانواده یا پرنده ی جدید به خانواده کار را برای معرفی کردن آنها به یکدیگر بسیار آرام شروع کنید. در طول هر هفته چند مرتبه آنها را به هم نزدیک کنید تا یکدیگر را دیده و به طور مقدماتی با هم آشنا بشوند و بنابر این به مرور زمان (بعد از چند هفته) احساس راحتی بیشتری در کنار هم خواهند کرد. توجه داشته باشید که در مدت یک روز نمیتوان آن دو را با هم آشنا کرد! در صورتی که روی آنها نظارت کافی نداشته باشید عجله و نداشتن صبر میتواند عواقب جبران ناپذیری برای حیوانات شما داشته باشد و کار را برای آشنا کردن نیز سخت تر بکند.


2-یک محیط بی طرف انتخاب کنید

وقتی که برای اولین بار شروع به معرفی سگ خود به پرنده میکنید، یک محیط که هیچ یک از آن دو آنجا را قلمرو و خانه ی خود فرض نمیکنند و در واقع بی طرف است را در نظر بگیرید. برای پرندگان همچنین محیطی میتواند یک اتاق باشد که قفس او به طور معمول در آنجا قرار نمیگیرد و خود او نیز رفت و آمد زیادی در آنجا ندارد و برای سگ نیز یک محیط بی طرف، میتواند محیطی باشد که تقریبا با آن نا آشنا است و معمولا در آنجا سکونت و رفت و آمدی ندارد. نگه داشتن حیوانات در چنین محیط نا آشنا و بی طرفی به کاهش رفتارهای پرخاشگرانه ی آنها کمک خواهد کرد و رفتارهای مطلوبتر و آرام تر را افزایش میدهد. بنابر این برای آشنا کردن آنها با یکدیگر، اینکار را در یک محیط بی طرف انجام داده و سگ و پرنده را در چنین محیطی به هم نزدیک کنید.


3- در ابتدا پرنده را در قفس و سگ را با قلاده نگه دارید

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که هنگام معرفی یک سگ به پرنده میتوانید انجام دهید آزاد و رها گذاشتن آن دو در یک اتاق یا در خانه است. مطمئن شوید که در هنگام حضور سگ در خانه و در نزدیکی پرنده، پرنده در قفس خود قرار گرفته و در قفس بسته است و سگ را نیز با قلاده نگه داشته اید (یا او را بسته اید). در غیر اینصورت ممکن است مشکل و یا درگیری ای بین آنها بوجود آید. تا وقتی که مطمئن نشدید آنها در کنار هم راحت هستند، سعی کنید در کنار هم آزادشان نگذارید.


سازگار کردن و نگهداری پرنده ها با سگها (ترجمه)


4- به حیوانات برای رفتار های خوب جایزه بدهید

چیزی که سگ ها و پرنده ها در آن مشترک هستند این است که هر دو بسیار آسان به وسیله غذا توجه شان جلب میشود. دادن غذاهای خوشمزه و مورد علاقه ی آنها بهترین راه برای تشویق و در نتیجه تقویت رفتار های درست در مرحله مقدماتی از ارتباط آنهاست؛ در هنگامی که در نزدیکی هم و یا در یک اتاق قرار دارند به آنها پاداشهایی مناسب بدهید و همچنین وقتی ارتباطی ساده و درست و بدون رفتارهای پرخاشگرانه با هم برقرار کردند، آنها را از پاداش بهره مند سازید. مطمئن باشید که قبل از شروع کار و آموزش به آنها غذای مورد علاقه ی هر کدام را در دستانتان داشته باشید.


5- هیچوقت آنها را بدون نظارت با یکدیگر تنها نگذارید.

پس از چندین جلسه که سگ و پرنده را برای عادت دادن به یکدگیر به یک اتاق مشترک آوردید، میتوانید در صورتی که سگ قصد اذیت کردن پرنده را نداشت قلاده ی او را باز کنید. اما با این حال وقتی که سگ در نزدیکی پرنده است هرگز او را از قفس خارج نکنید و به هیچ وجه در یک اتاق آنها را بدون ناظر تنها نگذارید. حتی اگر سگ شما کاملا تربیت شده باشد هم ممکن است گاهی اوقات حوادثی رخ دهد، پس در نهایت هرگز آنها را تنها نگذارید.


توجه کنید:

- قبل از آشنا کردن سگ و پرنده با هم، هر دو باید به مرور زمان به محیط خانه عادت کرده و در خانواده تازه وارد نباشند.

- بهتر است سگ ها و طوطی ها در سنین پایین با یکدیگر آشنا بشوند تا بهتر به هم خو بگیرند. 

- در صورت توجه بیش از حد شما به سگ، طوطی به او حسودی کرده و دچار افسردگی میشود.

منبع: birds.about.com

مترجم: ToOoTi