چگونه نام طوطی را به او یاد بدهیم؟(ترجمه)

پاسخ: اگر به تازگی یک پرنده ی جدید را تهیه کرده اید، در این زمان در ابتدا پرنده و شما سعی در شناخت یکدیگر دارید و همچنین پرنده تلاش میکند تا با محیط زندگی جدید خود خو بگیرد، از آن شناخت پیدا کند و به آن عادت بکند. در حالی که شروع آموزش ترفندهای مختلف به پرنده در این زمان ممکن میباشد، اما بهتر است به پرنده فرصت دهید تا دو تا سه هفته از ورودش به خانه بگذرد یا به محیط خانه ی جدیدش عادت کرده باشد و سپس آموزشها را به طور جدی شروع کنید. 

اولین گام بعد از آوردن پرنده به خانه این است که سعی کنید رابطه و پیوندی قوی بین خود و پرنده بسازید* و اعتمادش را جلب کنید. احتمال دارد که پرنده از محیط جدید ترس داشته باشد و در آن احساس امنیت نکند. بنابر این چند روز برای پرنده وقت بگذارید و با روش های مختلف سعی در جلب اعتماد او و اجتماعی کردنش داشته باشید و سپس تمرینات را شروع کنید.

یکی از روش های تقویت رابطه ی شما و پرنده نسبت دادن نامی است به او که از قبل برایش انتخاب کرده اید. وقتی که یک نام مناسب و ثابت برای پرنده انتخاب میکنید، پیوند شما و او میتواند قوی تر شود. هر چند این امکان وجود دارد که بتوانید نام پرنده را به مرور زمان تغییر دهید، اما بهتر است که نامی که دوست دارید را برای او انتخاب کنید و تغییرش ندهید تا یاد دادن نام پرنده به او نیز آسان تر باشد. 

چگونه نام طوطی را به او یاد بدهیم؟(ترجمه) 


به منظور آموزش نام پرنده به او، اول از همه باید یک محیط (اتاق) آرام و ساکت در نظر بگیرید تا طوطی و شما در آن بنشینید و تمرین را شروع کنید. اتاق آرام باید خالی از هر گونه وسیله یا فردی باشد که توجه پرنده را جلب میکند یا او را میترساند (مانند تلویزیون، عروسک، اسباب بازی، رادیو و...) و نباید در آن سر و صدایی وجود داشته باشد تا پرنده بتواند در آنجا تمرکز کرده و توجهش را به شما معطوف کند. هنگام کار کردن با پرنده، وقتی که او را از قفس بیرون آورده اید باید درب و پنجره های اتاق را ببندید.

از یک پاداش خوشمزه و مورد علاقه ی طوطی مانند تکه های کوچک میوه یا حتی دانه های آفتابگردان و یا مغزیجات (بخصوص پسته) استفاده کنید؛ هنگامی که در روبروی پرنده هستید و او توجهش به شماست، به آرامی نامش را به زبان بیاورید و سپس بلافاصله یک پاداش خوشمزه به او بدهید. این روند را دوباره و دوباره، تا 15 دقیقه تکرار کنید. در اینصورت میبینید که بعد از چندین بار تکرار این روند، هر گاه که شما نام او را به زبان می آورید پرنده با پیشبینی این که میخواهید به او پاداشی بدهید، به سمت شما نگاه خواهد کرد. هنگامی که پرنده ی شما هر گاه که نامش را صدا زدید این عمل را انجام داد و به سمت شما خیره شد، میتوانید مطمئن باشید که او برای پاسخ دادن به نامش آماده است و آن را یاد گرفته است. 

بهترین راه برای آموزش سریع نام پرنده، تکرار عمل گفته شده به تعداد 3 یا 4 جلسه در روز و هر جلسه به مدت 15 دقیقه است، تا زمانی که مطمئن شوید پرنده به شما پاسخ مناسب را میدهد و به زبان آوردن نامش باعث جلب توجه او به سمت شما میشود. در بین هر جلسه اجازه دهید که طوطی به اندازه ی کافی استراحت کند تا پاداشها برایش تکراری و خسته کننده نشده و از جلسه ی آموزش هم خسته نشود. جلسات آموزشی را کوتاه و سرگرم کننده نگه دارید [برای اینکار میتوانید با لحن های مختلف پرنده ی خود را صدا بزنید و یا سر خود را در هنگام آموزش برای جلب توجه و سرگرم کردن پرنده تکان دهید و کاملا سرحال رفتار کنید]. در اینصورت زودتر نتیجه میگیرید و زحمات شما ارزش بیشتری خواهند داشت.*روشهایی برای تقویت رابطه و پیوند شما و طوطی عبارتند از: 1-به اشتراک گذاری غذای خود با پرنده و غذا خوردن با یکدیگر 2-معاشرت با پرنده و صحبت کردن با او به آرامی و در طول روز 3-خاراندن و نوازش سر پرنده و قرار دادن او بر روی دست و شانه ها 4-گوش دادن موسیقی در کنار پرنده و رقصیدن همراه با او 5- انجام بازی های مختلف با پرنده (وقت بازیه! چطور با طوطی خود بازی کنیم؟)
منبع: birds.about

مترجم: ToOoTi