حفاظت و نگهداری از منقار پرندگان (ترجمه) 


مشکلات رایج منقار پرندگان

ممکن است مواردی که شما به طور معمول به آنها توجهی ندارید منقار پرنده را در معرض ابتلا به مشکلات و بیماریهایی قرار دهد. شایع ترین مشکل منقار که البته کم خطرترین آنها نیز هست، پوسته پوسته شدن منقار میباشد. این مشکل در طوطی های کانر و طوطی های کاکاتو بیشتر رایج است اما میتواند در تمام نژادها بوجود بیاید. اگر ملاحظه کردید که پرنده ی شما دارای منقار پوسته پوسته شده میباشد به احتمال زیاد علت آن کمبود ویتامین (بخصوص ویتامین A) در پرنده میباشد. در این هنگام شما باید با مشورت دامپزشک و افراد با تجربه از مکمل های غذایی مانند مولتی ویتامین و پلت های مخصوص استفاده کنید یا رژیم غذایی او را تغییر دهید و از مواد غذایی با ویتامین A بیشتر* برای تغذیه ی طوطی خود استفاده کنید، تا مشکل طوطی درمان گردد. 
سایر مشکلات رایج منقار شامل منقار قیچی مانند* (scissors beak) و جلوزدگی منقار تحتانی* (parrot beak) هر دو مربوط به اختلالات رشدی است که فقط با اعضای مصنوعی یا انجام جراحی توسط دامپزشک متخصص برطرف میشود.

حفاظت و نگهداری از منقار پرندگان (ترجمه) 


حفظ و نگهداری منقار سالم

یاری رساندن به پرنده ی خانگی خود برای داشتن منقاری سالم و مقاوم به سختی چیزی که به نظر میرسد نیست. به عنوان مثال، ارائه دادن تکه چوب های طبیعی یا اسباب بازیهای چوبی به طوطی برای جویدن باعث فعال بودن منقار پرنده و جلوگیری از رشد بیش از حد آن میشود، همانگونه که اینکار را در طبیعت با شاخه های درختان انجام میدهند. از جمله کارهای دیگری که میتوانید برای ارتقا سلامت منقار پرنده انجام دهید ارائه ی انواع آجیل ها و مغزیجات تازه و دارای پوست (خام و بدون نمک) به اوست. آجیل هایی مانند بادام زمینی همراه با پوست موجود در پرنده فروشیها، گردو، بادام، پسته و فندق پرنده را تشویق به استفاده از منقار برای شکستن آنها میکند. با این حال به یاد داشته باشید که تقریبا هر خوراکی ای حتی اگر مفید هم باشد مقدار زیاد آن باعث چاقی و اضافه وزن در پرندگان میشود، بنابر این در دادن آجیل به پرنده اعتدال را رعایت کنید. به علاوه ی این موارد میتوانید برای طوطی خود در قفس او سنگ مخصوص کلسیم قرار دهید تا از طریق آن هم کلسیم مورد نیاز منقار و بدن خود را تامین کند و هم منقار خود را به فعالیت وا دارد و همچنین با آن سرگرم شود. این سنگ بخصوص برای مرغ های در سنین تخم گذاری مفید است و مقدار زیاد کلسیم آن میتواند از انواع مشکلات مربوط به تخم گذاری جلوگیری کند. 


حفاظت و نگهداری از منقار پرندگان (ترجمه) 


آیا پرنده ی شما نیاز به کوتاه و اصلاح کردن منقار خود دارد؟


در برخی موارد مشکلات مربوط به رشد بی رویه یا دیگر اختلالات رشدی منقار نیاز به اصلاح و کوتاه کردن دارد. منقار پرندگان از کراتین ساخته شده است و در تمام طول زندگی رشد میکند (مانند ناخن انسان) و اگر پرنده با استفاده از اسباب بازیها و تکه چوبها نتواند موفق به کنترل رشد منقار خود بشود، کوتاه کردن منقار ممکن است الزامی باشد. در این مواقع اگر احساس کردید که منقار پرنده نیاز به کوتاه شدن دارد و بیش از حد و یا نامناسب رشد کرده است بهتر است به دامپزشک مراجعه کرده و اینکار را به عهده ی او بگذارید تا با وسایل مخصوص آن را به انجام برساند؛ چون کوتاه کردن منقار کار بسیار حساسی است و حتی امکان خونریزی نیز دارد. 
منقاری که به طور غیر طبیعی یا بیش از حد رشد کرده است میتواند طوطی ها را در غذا خوردن با مشکلات جدی ای مواجه کند. بنابر این در آخر توجه به منقار پرندگان و ارزیابی شرایط آن و مراجعه به دامپزشک و به دنبال درمان بودن، برای سلامت طوطی ضروری میباشد.


*منابع غذایی دارای ویتامین A برای پرندگان شامل سبزیجات با رنگ سبز تیره مانند اسفناج و کاهو، سبزیجات نارنجی رنگ مانند هویج و کدو، میوه جات نارنجی رنگ مانند پرتقال و همچنین برخی میوه جات مانند موز و خربزه و گیلاس و خرما میباشد.

*منقار قیچی مانند (scissors beak): این مشکل وقتی بوجود می آید که منقار تحتانی به طور انحراف دار و بی رویه رشد کند.

*جلوزدگی منقار تحتانی* (parrot beak): این مشکل مربوط به فرو رفتن منقار بالایی در منقار تحتانی یا روی هم قرار گرفتن آنها بر اثر رشد نامناسب است.منبع: birds.about.com (با تلخیص)

مترجم: ToOoTi