گل گلیسین (ویستریا)

گل گلیسین یگ گیاه رونده و گلدار زیبا و مناسب برای حیاط و باغچه شما است. درباره آن چقدر می دانید؟ 


برای پرورش گل گلیسین باید صبر زیادی داشته باشید. در این متن برای رویش بیشتر و سریع‎تر شکوفه‎های گلیسین، سفارش هایی شده است.
گل گلیسین (ویستریا- wisteria)
گلیسین یا ویستریا یک گیاه رونده گلدار از خانواده نخود یا لوبیاست. این گیاه شامل 10 گونه مختلف است و دارای ساقه‎ای چوبی است. گلیسین، گیاه بومی قسمت شرقی ایالات متحده آمریکا، چین، کره و ژاپن است.
ساقه‎های رونده این گیاه اگر هر گونه پشتیبانی در دسترس داشته باشند، در جهت عقربه‎های ساعت یا خلاف آن‎ها می‎چرخند و بالا می روند. آن‎ها می‎توانند به 20 متر بالاتر از سطح زمین صعود کنند یا تا 10 متر گسترده شوند.
برگ‎های این گیاه پر مانند هستند و 15 تا 35 سانتی‎متر طول دارند؛ هر برگ شامل 9 تا 19 برگچه جدا از هم است. گل‎های این گیاه به رنگ بنفش، صورتی یا سفید و خوشه‎ای هستند و می‎توانند 10 تا 80 سانتی‎متر طول داشته باشند.
شکوفه دهی این گیاه در انواع آسیایی در بهار و در انواع آمریکایی و ژاپنی از اواسط تابستان تا اواخر تابستان است. گل‎های برخی از گونه‎ها (به ویژه گونه چینی) معطر هستند.
برای پرورش گل گلیسین باید صبر زیادی داشته باشید. یکی از عواملی که در پرورش این گل سبب ناامیدی باغبان می‎شود، طولانی شدن زمان شکوفه دادن یا کم بودن تعداد شکوفه‎هاست. محیطی که گیاه در آن رشد می‎کند و نحوه مراقبت از آن، بر گل دادن این گیاه اثر می‎گذارد.
برای رویش بیشتر شکوفه‎ها، به این نکات عمل کنید:
بیش از حد به گیاه کود ندهید: در بسیاری از موارد، افراد بیش از حد به گیاهان کود می‎دهند؛ این کار به ضرر گیاه است. به گیاهان جوان باید در سال تنها یکبار کود داد و برای این کار از کود ارگانیک با نسبت NPK متعادل باید استفاده نمود. کود اضافی موجب رشد بیش از حد گیاه می‎شود و در نتیجه توان گیاه برای شکوفه دادن پایین می‎آید. گیاه تازه کاشته شده به کود و آب اضافی کمی نیاز دارد. زمانی که گیاه روی داربست خود را پر کرد، فقط وقتی که به آب نیاز داشت، آن را آبیاری کنید و اگر گیاه ضعیف بود و رنگ آن به زردی می‎زد، به آن کود دهید.
گیاه را به درستی هرس کنید: برای این‎که به شکوفه دادن گیاه کمک کنید باید آن را به درستی هرس کنید. ویستریای چینی و ویستریای ژاپنی، دو نوع رایج از گیاه ویستریا هستند که در آن‎ها شکوفه‎ها روی شاخه‎های کهنه رشد می‎کنند. در زمستان و اوایل بهار گیاه را زیاد هرس نکنید زیرا ممکن است شاخه‎هایی را قطع کنید که جوانه شکوفه‎ها روی آن قرار دارند؛ به این ترتیب شاخه‎های تازه‎ای رشد می‎کنند که شکوفه روی آن‎ها جوانه نمی‎زند. در اواخر بهار و اوایل تابستان یعنی در پایان فصل شکوفه زدن گل‎ها، هرس اصلی را انجام دهید. این کار موجب کاهش رشد گیاه و کمک به افزایش گل‎ها می‎شود. زمان مناسب هرس کردن درختان و بوته ها را نیز بخوانید.
گلیسین باید در معرض نور آفتاب باشد: به‎طور معمول گلیسین (wisteria ) در نواحی‎ای که سایه وجود دارد می‎روید؛ اما این گیاه روزانه حداقل به مدت 6 تا 8 ساعت باید در معرض نور مستقیم آفتاب باشد، تا شکوفه‎ها به خوبی جوانه بزنند.
اطلاعات بیشتر:
گل دادن گیاهانی که از بذر می‎رویند، 10 تا 15 سال یا حتی بیشتر طول می‎کشد. بنابراین اگر می‎خواهید گیاه‎تان زودتر گل دهد، گیاهی بکارید که از طریق قلمه زدن یا برش دادن پرورش یافته است. 
راهنمای مراقبت از گیاهان چندساله به زیباسازی باغچه تان کمک زیادی می کند.

مترجم: نغمه خالقی 
منبع: Organic Gardening: Garden to Table Cooking, Outdoor Living, Growing Guides | Organic Gardening