منبع: 
aquarticles.com
نویسنده: William Berg
ترجمه: میلاداین شما و این هم چند قانون طلایی برای تغذیه ی فایترتان:

ابتدا غذا های مناسب را انتخاب کنید. بتا ها (فایتر ها) غذای خود را به صورت انتخابی می خورند. پلت های مخصوص بتا خوب هستند، اما غذا های زنده یا منجمد ارجحیت دارند. غذای توصیه شده شامل میگوی آب شور منجمد و کرم خونی منجمد است.

قانون بعدی، ندادن غذای بیش از حد به بتا است. اندازه ی غذای هر وعده را با دقت انتخاب کنید. چنانچه بیش از اندازه به ماهی خود غذا دهید، حتی اگر تمام غذا را نیز بخورد، فضولات بیشتری تولید خواهد کرد و میزان آلودگی بطری ای که ماهی در آن قرار دارد فرا تر از حد نرمال خواهد شد. در صورتی که بتا را در یک آکواریوم بزرگتر نگه می دارید، شدت این مشکل کمتر خواهد بود. به یاد داشته باشید که هرگز نباید غذای خورده نشده را در آکواریوم باقی بگذارید! هنگامی که بتا و دیگر ماهی های شما دست از غذا خوردن کشیدند، باید تمام غذای اضافی و خورده نشده را از سطح آب جمع آوری کنید. در غیر این صورت، غذای باقیمانده در آکواریوم به زودی فاسد خواهد شد.


تغذیه ی فایتر (ترجمه)


بتا ها ترجیح می دهند که غذا را از روی سطح آب بخورند و در واقع از خوردن غذای کف تانک لذت نمی برند. بنابراین، پیش از انداختن غذا در تانک بتا، اطمینان حاصل کنید که توجه او را جلب کرده اید. اجازه دهید غذا را ببیند، آن را در از خارج از آکواریوم به ماهی نزدیک کنید، بگذارید غذا را چک کند و سپس آن را دقیقا جایی که ماهی هست بیندازید. بهترین روش این است که کمی غذا برای بتای خود بریزید، سپس صبر کنید تا آنها را بخورد و بعد به شکمش نگاه کنید، اگر دقیقا به همان صورت قبل از غذا دهی به نظر می رسید، می توانید باز هم به ماهی غذا دهید؛ اما هیشه مراقب باشید که باید برای بار دوم غذای کمتری نسبت به بار اول در اختیار او قرار گیرد. 

بتای شما باید همیشه بلافاصله به سمت غذا برود، اگر این اتفاق نیفتاد، دقت کنید که غذا کجای آب فرو می رود و بتا چه کار می کند. اگر بعد از 15 دقیقه غذا را نخورد، آن را از آب خارج کنید. هرگز اجازه ندهید که آب کدر شود. اگر آب تانک کدر است، آن را تعویض کنید، زیرا آب کدر سلامتی ماهی را به خطر می اندازد. در حالت طبیعی، آب تنگ های کوچک باید حداقل دو بار در روز تعویض شود. تانک های بزرگ تر، باید یک بار در هفته تعویض آب داشته باشند. دقت داشته باشید که سطح آمونیاک و نیترات آب نباید بالا باشد، زیرا هر دوی آنها برای بتا مضر اند. همچنین مراقب باکتری های مضر باشید، چون زندگی ماهی را نابود می کنند؛ البته نباید همه ی باکتری های آکواریوم را از بین برد، زیرا وجود آنها برای حفظ چرخه ی طبیعی آب ضروری اند.

در بازه ی زمانی آماده سازی ماهی برای تخم ریزی، میتوانید از طیف گسترده ای از غذا ها شامل کرم خاکی، مگس سرکه، میگوی آب شور، لاروی حشرات و کرم خونی منجمد (که همه ی آنها به جز کرم خونی منجمد زنده هستند) استفاده کنید. در طی این مدت ماهی بالغ را می توان تا 4 بار در روز یا بیشتر تغذیه کرد؛ که تعداد وعده های غذایی به زمان باقیمانده تا قرار گرفتن در تانک تخم ریزی بستگی دارد.

می توانید تغذیه ی لاروی بتا را 5 روز بعد از هچ شدن آغاز کنید. لارو ها را با استفاده از غذا های ریز مانند اینفوزیا، زرده ی تخم مرغ آب پز و بچه میگوی آب شور چندین نوبت در روز تغذیه کند.