پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: محمد تولیده رئیس اداره محیط زیست شهرستان گناوه در استان بوشهر، پیشنهاد رشوه قاچاقچیان حیات وحش را که از وی خواسته بودند در ازای دریافت ۱۰۰ میلیون تومان پول نقد و دریافت یک دستگاه خودرو زانتیا، در مقابل خروج بازهای شکاری برای فروش به شیوخ عرب سکوت کند، را رد کرد.


به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست بوشهر، محمد تولیده نیروی وظیفه شناسی است که با وجود نیاز مالی، تنها بر حسب امانتداری و وظیفه شناسی بارها پیشنهاد رشوه متخلفین را رد کرده و همچنان بر اراده و عهد اولیه خود مبنی بر حفاظت از زیست بوم گناوه و کشور پایبند است.
رئیس اداره شهرستان گناوه متولد سال ۱۳۵۳ و فارغ التحصیل مهندسی شیلات، اصالتا گناوه ای است.


علاقه و اهمیت وی به کار حفاظت از محیط زیست باعث علاقمندی خانواده و به خصوص یکی از دخترانش شده است تا جایی که دخترش عسل نیز میخواهد در آینده پاسدار محیط زیست ایران باشد.

 پیشنهاد رشوه ۱۵۰ میلیون تومانی
محمد تولیده در گفت و گو با خبرنگار دیده بان محیط زیست در این باره گفت: پس از مدتها تحقیق و جستجو برای دستگیری یک باند قاچاق حیات وحش روز ۱۳۹۲/۸/۱ موفق شدیم خودروی متخلفین را شناسایی و با همکاری پلیس راه گناوه در محور گناوه – برازجان خودروی مذکور را متوقف نماییم.
در جریان بازرسی از خودروی مذکور ۳ بهله پرنده شکاری بحری، یک بهله بالابان و ۸ قطعه هوبره کشف و ضبط گردید.


در حین انتقال خودروی متخلفین به پارکینگ، یکی از قاچاقچیان پیشنهاد داد در ازا دریافت یکصد میلیون تومان پول نقد و همان خودروی زانتیای حامل پرندگان، از این تخلف چشم پوشی کنم که با رد پیشنهاد متخلفین تحویل مراجع قضایی شدند.


محمد تولیده گفت: در سال ۱۳۷۹ زمانی که مسئول منطقه حفاظت شده مند بودم دو تن از همکارانم به بام شهید علی کشاورز و شهید قلی بیرامی در درگیری با شکارچیان غیرمجاز یکی در دم و دیگری پس از ۵۵ روز در بیمارستان شیراز به شهادت رسیدند.
وقتی دختر شهید کشاورز پس از پس از ۱۳ سال هنوز سراغ پدرش می گیرد من جطور می توانم در این راه خیانت کنم!