به گزارش ایسنا، قرار است جمعیت هلال‌احمر شمیرانات عصر یکشنبه‌ها را به تربیت سگ‌های خانگی اهالی شمال تهران اختصاص دهد تا پس از گذراندن دوره های امدادی؛امدادگر شوند. اولین سگ حاضر در مجموعه «مکس» است که در مورد این سگ با محمدرضا حجت‌نژاد (صاحبش) در مورد این کلاس‌ها به گفت‌وگو پرداختم؛ او درباره سگ یکسال و شش ماهش، می‌گوید که از طریق تبلیغات اینترنتی در جریان آموزش سگ‌های خانگی قرار گرفته و پس از تکمیل فرم، «مکس» وارد این کلاس‌ها شده است.

او «مکس» را پسرم صدا می‌کند و می‌گوید: چهارماه است که مکس نژاد «ژرمن دابرمنش» را به این کلاس‌ها می‌آورد و حالا پسرش نسبت به قبل بسیار فرق کرده، به گونه‌ای که بدون قلاده کنارش حرکت می‌کند و فرمان ‌پذیری‌اش نیز بسیار بهتر شده و حتی این کلاس‌ها او را نسبت به سگ‌های کوچک‌تر از خودش، مهربان‌تر کرده است.


رهایی از آوار با سگ‌های‌خانگی/ عکس


در این زمان صدای مکس در حیاط ساختمان هلال‌احمر شمیرانات پیچید. به او می‌گویم گفته بودید پسرت مهربان‌تر شده! او به سرعت پاسخ می‌دهد که «سندی» (یکی دیگر از سگ‌های کلاس) دو بار گردن «مکس» را گاز گرفته و پسرم از این سگ می‌ترسد.

حجت‌نژاد می‌گوید که پس از طی مرحله اول آموزش که در مورد فرمان‌پذیری سگ‌ها بود، مکس توانسته فرامینی همچون «بخواب»، «پاشو» و ... را فرا گیرد و حالا با ورود به مرحله دوم می‌تواند از میدان موانع رد شود و برای مرحله سوم که جستجوی افراد زنده از آوار است، آماده شود.
او می‌گوید که مسئولان هلال‌احمر عنوان کرده‌اند که برای آن که مکس بتواند سگ امدادگر شود، باید دو سال آموزش‌های تخصصی را فرا گیرد و او حاضر است شغلش در بازار تهران را رها کند، تا مکس این آموزش‌ها را فرا گیرد.


رهایی از آوار با سگ‌های‌خانگی/ عکس

حالا هرچه به ساعت 13 نزدیک‌تر می شویم کلاس شلوغ‌تر می‌شود و در این میان یک سگ سفید بازیگوش به نام«هاچیکو» است که نظر همگان را به خود جلب کرده و با آن که نسبت به بقیه سگ‌ها جدیدالورود است اما توانسته به سرعت شاگرد خوب کلاس شود.

محمد طلوع شریفی دو سال است که با «هاچیکو» زندگی می‌کند. با آن که تا 10 روز دیگر پدر خواهد شد، اما معتقد است هاچیکو دیگر یکی از اعضای خانواده‌اش شده، به گونه‌ای که برای آموزش ابتدایی این دختر شیطان، راه طولانی را طی کرده، چرا که از طریق اینترنت و ارسال فیلم‌های هاچیکو، از مربیان آلمانی آموزش‌های ابتدایی که منطبق با استانداردهای بین‌المللی است را دریافت و به هاچیکو آموزش داده است و حالا آمده تا این سگ نژاد سردسیری‌اش با حضور در گروه‌های سگ‌های مختلف، هیجانش را کنترل کرده و اجتماعی‌تر شود.

او می‌گوید: همه سگ‌ها داخل خانه موجوداتی حرف گوش‌ کن هستند، اما مهم بیرون از خانه است که عمدتا پرخاشگر و حرف گوش‌ نکن می‌شوند!
علاوه بر سگ‌های کلاس که دور تا دور استخر می‌گردند و آموزش‌های قبلی را مرور می‌کنند، سگ‌های دیگری نیز به همراه صاحبانش به ساختمان هلال‌احمر مراجعه کرده‌اند تا از نزدیک با این کلاس‌ها آشنا شده و در صورت صلاحدید، سگ‌هایشان را به این کلاس بیاورند که یکی از این سگ‌ها «هوگو»ی چهار ماهه است. با اینکه نژاد ژرمن شپرد است، اما آمده تا در صف آموزش‌های امدادی قرار گیرد.


رهایی از آوار با سگ‌های‌خانگی/ عکس

حامد وحیدی که «هوگو» را برای تست و معاینه اولیه به هلال‌احمر آورده، می‌گوید که «هوگو» بسیار شیطان است و آورده‌اش تا علاوه بر فراگرفتن آموزش‌های اولیه، کمی سر به راه شود!

او می‌گوید که دو سگ دیگر در خانه دارد و برای آموزش‌های آنها از یک دامپزشک کمک گرفته تا در ازای دریافت 750 هزار تومان پول‌نقد، ظرف 45 روز، 12 فرمان را تنها به یکی از سگ‌هایش آموزش دهد و حالا «هوگو» را آورده تا با حضور در کلاس، با سگ‌های بیشتری معاشرت کند.

از سامان اصغری در مورد سگش «راکسی» که نژاد باکسر دارد و یکی از بچه‌های زرنگ کلاس محسوب می‌شود، در مورد این کلاس می‌پرسم و می‌گوید: سگ 26 ماهه‌اش نسبت به قبل بسیار اجتماعی‌تر شده و حالا با فراغ بال بیشتر سگش را به بیرون از خانه می‌برد.

فضای حیاط هلال‌احمر پر از صدای زوزه‌ سگ‌ها شده و همه با تعجب به سگ‌ها نگاه می‌کنند، چرا که سعید احتشامی (مربی ارشد) از صاحبان سگ‌ها که قرار است مربی شوند، می‌خواهد این سگ‌ها را درون فرغونی گذاشته و دور تا دور استخر بگردانند؛ باورم نمی‌شود که سگ‌ها به این اندازه از ارتفاع می‌ترسند و این شیوه عجیب می‌تواند بسیار روشی مناسب برای از بین رفتن ترس سگ‌ها باشد.


رهایی از آوار با سگ‌های‌خانگی/ عکس

سعید احتشامی که خودش صاحب «آماندا»ی چهار ساله است، می‌گوید که به صورت داوطلبانه، آموزش این سگ‌های خانگی را پذیرفته و با وجود آن که تمامی این تمرین‌ها را با آماندا انجام داده است، باز هم مایل به آموزش این تمرین‌ها به سگ‌های دیگر است.

از او در مورد شیوه عجیب فرغون‌سواری سگ‌ها می‌پرسم و او با جدیت تمام می‌گوید که شیوه بسیار مناسبی برای حفظ تعادل سگ است و علاوه بر آن، وجود صاحبان در کنار سگ‌ها باعث می‌شود که آنها احساس امنیت کرده و به مربی خود اطمینان کنند که حواس مربی کاملا به آنها است.

حیاط ساختمان قدیمی جمعیت هلال‌احمر شمیرانات پر از سگ‌های گران قیمت با نژادهای مختلف از نژاد هاسگی یک ساله گرفته تا اودسای 19 ماهه نژاد ژرمن شده است. همه آمده‌اند تا آموزش‌های امداد و نجات و جستجو در آوار را یاد بگیرند تا آن‌گونه که دکتر ناصر چرخ‌ساز،‌ رییس جمعیت هلال‌احمر شمیرانات عنوان کرد، در مواقع حوادث به کار گرفته شود.


رهایی از آوار با سگ‌های‌خانگی/ عکس

چرخ‌ساز در مورد چرایی اجرای این طرح می‌گوید: بسیاری از مردم شمال تهران اقدام به نگهداری سگ‌ با نژادهای مختلف می‌کنند و به همین دلیل در این راستا این طرح در این منطقه از تهران اجرایی شد.

وی با بیان اینکه چند ماه پیش بر اثر ریزش ساختمانی در دارآباد، اعلام نیاز حضور تیم‌های آنست شد و بلافاصله پس از اعلام، دو تیم آنست از شهریار و پاکدشت به منطقه اعلامی، اعزام شدند؛ اما به دلیل مشکلاتی همچون ترافیک و دوری مسافت، حدود شش ساعت زمان برد تا این که یکی از تیم‌ها به محل برسد گفت: پس از آن به فکر تاسیس مرکز آنستی در شمال تهران افتادیم اما هزینه زیاد راه‌اندازی یک مرکز، ما را بر آن داشت تا به فکر جدیدی در راستای آموزش سگ‌های شهروندان بیفتیم.

او می‌گوید که این طرح به صورت پایلوت در شمیرانات اجرایی شده و حالا با استقبال فراوانی روبرو شده، به گونه‌ای که تاکنون 150 سگ پذیرش شده‌اند و در حال فراگیری دوره‌های آموزشی هستند.

چرخ‌ساز با بیان اینکه سگ در جامعه امروزی ما به نوعی «مد» بدل شده و سگ‌های گران قیمت تنها برای بازی‌کردن استفاده می‌شود، گفت: سگ‌ها می‌توانند آموزش‌های خاص دیده و در زمان بحران یا حادثه کمک کنند.


رهایی از آوار با سگ‌های‌خانگی/ عکس

وی در مورد نحوه پذیرش و روند آموزش این سگ‌ها می‌گوید: سگ‌های شش تا 18 ماهه توسط مربیان از نظر سلامت بدنی معاینه شده و پس از تایید اولیه جذب کلاس شده و پس از تایید اولیه این سگ‌ها در اجتماعات سگ‌های دیگر آورده می‌شود تا میزان اجتماعی‌شدن، پرخاشگری و دستور‌ پذیریشان تخمین زده شده و در صورت کسب حداکثر نمرات وارد کلاس‌های امدادی می‌شوند.

چرخ‌ساز افزود: در مرحله اول فرامین چندگانه همچون «بشین»، «بخواب» و... به این سگ‌ها آموزش داده می‌شود و انتظار می‌رود سگ در پایان مرحله اول میزان دستور پذیریش به گونه‌ای باشد که بدون قلاده و از فاصله دور از مربی‌اش که همان صاحب سگ است اطاعت کند و در مرحله دوم نیز صاحبان سگ نیز دوره‌های آموزش امداد و نجات را فرا گرفته تا در صورت لزوم در حوادث از توان این مربی نیز استفاده شود و در مرحله سوم و انتهایی نیز سگ‌ها با توجه به نیاز جمعیت در شمیرانات به دو بخش امداد کوهستان و آوار تقسیم شده و آموزش‌های تخصصی را می‌گذرانند.


رهایی از آوار با سگ‌های‌خانگی/ عکس

رییس جمعیت هلال‌احمر شمیرانات همچنین به استقبال چشمگیر مردم از این طرح اشاره می‌کند و با بیان اینکه تقاضاهای مختلفی از مردم جنوب پایتخت و شهرستان‌های تابعه و حتی آمل و اصفهان برای آموزش سگ‌هایشان داشته‌ایم، گفت: در این میان صاحبان سگ‌های فانتزی نیز از این کلاس، استقبال زیادی کرده‌اند و بر همین اساس در صدد آن هستیم که کلاس‌هایی برای پاسخگویی به تقاضای صاحبان این سگ‌ها برگزار کنیم تا آموزش‌های ابتدایی همچون شیوه و نحوه نگهداری، آموزش فرامین چندگانه و... به این سگ‌ها آموزش داده شود.


رهایی از آوار با سگ‌های‌خانگی/ عکس

وی با انتقاد از برخورد عده‌ای در رابطه با تربیت سگ‌های خانگی عنوان کرد: زمانی که این سگ‌ها برای اجتماع پذیری به بیرون از ساختمان هلال‌احمر برده می‌شوند، با صحنه‌های عجیبی روبرو می‌شویم به گونه‌ای که برخی انتقاد می‌کنند که چرا این سگ‌ها را آموزش می‌دهید! و این مخالفت‌ها در حالی است که ما تلاش داریم به سگ‌هایی که تنها به جنبه تزئینی آن توجه می‌شد، آموزش مفید بدهیم.

تهران‌بزرگ با دارابودن جمعیت میلیونی، که همواره آبستن حوادث است، تنها دارای دو تیم آنست (سگ‌های جستجو و نجات) است و اجرایی‌شدن طرح آموزش سگ‌های خانگی مطمئنا سبب ارتقای توان امدادی کشور می‌شود و همان‌گونه که چرخ‌ساز نیز به آن اشاره کرد، موجب افزایش سرعت پاسخگویی به حوادث در پایتخت شده و به نظر می‌رسد با توجه به فراخوان ماهانه این سگ‌ها و آموزش رایگان آنها از این پس بیشتر شاهد حضور سگ‌های خانگی، امدادگر در شهر یا کشور باشیم.