به گزارش دامپزشک، اگرچه صاحبان حیوانات خانگی مجبورند برای درمان حیوان خود مبالغ قابل توجهی را سالانه هزینه کنند اما بیمه در این بخش هنوز فعال نشده است.

در سایر کشورها هم البته با وجود شکل گیری بیمه حیوانات خانگی اما چندان تمایلی به تحت پوشش قرار گرفتن دیده نشده و گویا برای درک ضرورت وجود آن، زمانی برای فرهنگ سازی باید صرف شده و فعالیت‌های تبلیغاتی گسترده‌ای انجام شود. 

در گذشته، نگهداری حیوانات خانگی چندان پرهزینه نبود و به همین دلیل خرید بیمه، برای این دسته از حیوانات ضروری به نظر نمی‌رسید. پیش از این، هزینه درمان آنان بسیار ناچیز بود و هر خانواده ای توان پرداخت این هزینه ها را داشت اما با تغییر شرایط مالی جهان، اکنون هزینه‌های درمانی این حیوانات خانگی بسیار افزایش یافته است، به طوری که اکثر صاحبان نمی توانند از عهده هزینه ای نگهداری برآیند.بیمه حیوانات خانگی به منظور پوشش کلیه خسارات ناشی از نگهداری حیوانات خانگی اعم از حادثه بدون حمل و نقل، حادثه با حمل و نقل، بیماری، سرقت، زایمان و سخت ‌زایی صادر می‌‌شود.

همچنین در این بیمه نامه، هزینه‌های جراحی و بیمارستانی ناشی از حوادث و بیماری های دام های کوچک و پرندگان نیز گنجانده می شود.به گفته متخصصان، هزینه های درمان حیواناتی که در خانه نگه داشته می‌شوند مانند اعضای خانواده است و باید تامین شوند؛ ولی افراد کمی به فکر خرید بیمه نامه برای حیوانات خود می افتند.در ایالات متحده آمریکا به طور میانگین برای هر گربه 575 دلار و برای هر سگ 852 دلار سالانه پرداخت می شود.

هزینه نگهداری این حیوانات از سال 2006 میلادی تا 2011 حدود 14.3 درصد افزایش داشته است.کارشناسان معتقدند که اکنون خدمات جدیدی مانند تمیزکردن دندان ها، پیشگیری از ابتلا به سرطان، جراحی های زانو توسط متخصصان ارائه می شود و همین امر یکی از دلایل افزایش هزینه های درمان است. بنابراین این هزینه ها با افزایش تورم مانند دیگر هزینه های زندگی افزایش می یابند.

در حال حاضر در آمریکا 1.71 میلیون سگ و گربه خانگی وجود دارد که تنها یک درصد آنان بیمه هستند. اما در بریتانیا شرایط به گونه دیگری است. در این کشور، 26 درصد حیوانات خانگی از پوشش های درمانی برخوردارند و در هلند این رقم به 48 درصد می رسد.به رغم افزایش هزینه نگهداری حیوانات در خانه، 'بیمه حیوانات خانگی' همچنان در سراسر جهان نامحبوب است و افراد کمی به خرید چنین بیمه نامه های تمایل دارند.هزینه های نگهداری حیوانات خانگی در سراسر جهان روز به روز در حال افزایش است اما بیشتر افراد، برای این حیوانات پوشش بیمه ای خریداری نمی کنند. کارشناسان بیمه در این باره می گویند که تمایل به خرید بیمه حیوانات خانگی نسبت به افزایش قیمت ها، روند کُندتری را تجربه می کند.