چند اصل ساده ولی لازم برای حیوان دوستان 


1- اگر شما با خانواده خود و یا دیگر دوستان خود زندگی می کنید قبل از تهیه حیوان خانگی با هم خانه هایتان در مورد نگهداری حیوان خانگی صحبت کنید و ببینید آیا آنها با تصمیم شما موافق می باشند یا خیر؟ آگراعضای خانه شما موافقت نکردند مطمئن باشید شرایط شما جهت نگهداری حیوان خانگی مناسب نیست و از نگهداری حیوان خانگی منصرف شوید. در صورتی که حیوان خانگی به خانه خود بیاورید طی چند روز یا هفته و حتی در مواردی چند ساعت مجبور هستید که حیوان را از خانه خود خارج کنید. این نکته بخصوص برای فرزندانی که بدون اجازه پدر و مادر خود مبادرت به خرید حیوان خانگی می کنند بسیار اهمیت دارد، همچنین زوجهای نیز در این مورد به توافق و نظر همسر خود احترام بگذارند. در نظر داشته باشید که شما یک انسان هستید و دارای خصوصیات اجتماعی زیستند، پس در صورتی که هم خانه ای، شما را طرد کند شما نمی توانید با حیوانات زندگی کنید.2- بعد از کسب موافقت خانواده و یا هم خانه ایتان شرایط همسایه هایی خود را بسنجید. در نظر داشته باشید در تمام دنیا نگهداری حیوان خانگی در صورتی که همسایه ها معترض شوند ممنوع است، بنابراین اگر همسایه های شما با نگهداری حیوان خانگی در آپارتمان مخالف می باشند شما هم باید از نگهداری حیوان خانگی صرف نظر کنید.3- ممکن است با خرید حیوان خانگی برخی از دوستان و اقوام دیگر به خانه شما نیایند، خودتان این موضوع را بررسی کنید که آیا ارتباط با این افراد برای شما اهمیت دارد یا خیر؟4- نگهداری حیوان خانگی دردسرها و شرایط خود را می خواهد اولین مشکلی که نگهداری حیوان خانگی برای شما ایجاد می کند محددیت در بسیاری از سفرهای شما است، همچنین شما نمی توانید حیوان خود را به بسیاری از مهمانیها و مکانها ی دیگر ببرید.5- آموزش دستشویی برای حیوانات مستلزم صرف وقت است، اگر شما آموزش لازم را به حیوان خود ندهید تمام مکان زندگی شما محل توالت حیوانتان خواهد شد.6- نگهداری حیوان خانگی هزینه های را برای شما خواهد داشت که شامل: هزینه خرید خود حیوان، هزینه معاینات فصلی و واکسیناسیون، هزینه مسایل بهداشتی، غذا و لوازم جانبی حیوان است.7- قبل از تهیه هر نوع حیوان خانگی با دامپزشک خود مشورت نمائید تا با مسایلی مانند: شیوه های کنترل پارس کردن، نحوه آموزش دستشویی، شیوه نگهداری حیوان، مسایل بهداشتی و درمانی و همچنین نوع و وعده های تغذیه آشنا شوید

یک حیوان یا چند حیوان؟
نگهداری بسیاری از حیوانات مثل پرندگان، همستر، موش و خرگوش به صورت تکی اشتباه است. این حیوانات حداقل باید به صورت جفت نگهداری شوند. البته جوندگان باید با عمل جراحی عقیم شوند چون در غیر این صورت تعداد آنها خیلی سریع زیاد می​شود. در مورد حیواناتی مثل سگ و گربه، تصمیم در مورد نگهداری یک یا چند حیوان، بستگی به شخصیت حیوان و وقت شما دارد:


شخصیت حیوان:بسیاری از سگ​ها و گربه​ها از داشتن یک هم بازی دائمی ​لذّت می​برند در حالی که برخی دیگر تک​رو هستند و ترجیح می​دهند تنها ساعاتی از روز را با هم​نوعان خود بگذرانند.وقت شما: اگر در طول روز وقت کافی برای بازی و سرگرمی ​با سگ یا گربۀ خود را ندارید یا این که حیوان باید چند ساعت در روز تنها بماند، بهتر است دو سگ یا گربه را با هم نگه دارید تا با هم بازی کنند و مشغول شوند. در کنار هم​بازی، فراهم کردن وسایل سرگرمی ​و بازی هم اهمیت زیادی دارد. با این حال، فراموش نکنید که حتی در صورت نگهداری دو سگ یا دو گربه، تنها گذاشتن آنها در خانه و مخصوصاً در آپارتمان برای بیشتر از ۵ ساعت در روز اشتباه است. این کار به مرور زمان، باعث به وجود آمدن ناراحتی​های روانی در سگ​ها و گربه​ها می​شود.