نکاتی که باید در خرید توله دوبرمن رعایت کنیم
1-یک پرورش دهنده ی معتبر و نامدار را بیابید 
پرورش دهنده های معتبر سایت های رسمی دارند و اگر خیلی دوست دارید که نزد معتبر ترین انها بروید به دنبال کسی باشید که از سازمان های جهانی و کشوری مجوز و تاییدیه داشته باشد همچنین سگهایش باید دارای شجره نامه یا حتی مدارک دیگر باشند .شما باید با پرورش دهنده مکالمات تلفنی و مشاهده ی حضوری پرورشگاه سگها و حتی خود سگها را داشته باشید .تمام اینها نشان دهنده ی این است که دوبرمنی که شما دارید تهیه میکنید 100% خالص است .

2-از انجایی که این نژاد مستعد ابتلا به بیماری های وراثتی و ژنتیکی است ،پس بهتر است قبل از این که دیر شود از توله ی مورد نظر تست سلامت بگیرید تا به سالم بودنش مطمئن شوید .هر چند این نیز یکی دیگر از مسئولیت های پرورش دهنده است که برگه ی سلامت سگهایش را نشانتان دهد .

3-پدر و مادر توله را خوب چک کنید ،انها باید در وضعیت سالمی باشند و از اصالت بالایی برخوردار باشند .معمولا پدر ممکن است در پرورشگاه نباشد که شما میتوانید با مراجعه به سایت رسمی عکس پدر را مشاهده کنید ولی مادر را حتما باید حضوری ببینید .باید از ظاهر خوب ،استاندارد کامل و سلامت کامل برخوردار باشد .

4-توله سگ مورد نظر را از نزدیک ملاقات کنید و او را چک کنید .علاوه بر ظاهری سالم و استاندارد باید دارای خلقی استاندارد نیز باشند .توله سگهایی پر شور و هیجان زده سگهایی بازیگوش و پر انرژی میشوند ،توله هایی که دیر تر به شما اعتماد میکنند و از همه دیر تر نزدیک شما میشود به غریبه ها مشکوک هستند و با هر کسی سریع صمیمی نمیشوند و در اخر توله ای که بر تمام توله ها الفا است و مسئولیت برقراری نظم به او داده شده توله هایی با رفتار های غالب هستند که اگر اولین تجربه ی شما برای دوبرمن است از انتخاب این توله صرفه نظر کنید مخصوصا که تجربه ای در زمینه ی تربیت سگ ندارید .
البته معمولا توله های شاداب و اجتماعی شده سعی در جلب توجه شما دارند و در بدست اوردن دل شما با یکدیگر رقابت میکنند .

5-پرورش دهنده های مجرب و کاربلد اغلب از شما میپرسند که هدف شما از خرید این سگ چیست ؟و اگر مثلا شما بگویید برای نگهبانی سگ میخواهم انها شما را بیشتر راهنمایی میکنند و گزینه های دیگر که بیشتر بدرد نگهبانی میخورند را نشانتان میدهند.بنابراین اگر پرورش دهنده چنین سوالی نپرسید ،شما در این جهت از او راهنمایی بخواهید .

6-مطمئن شوید که شرایط توله ی مورد نظر کاملا با شرایط شما ،خانواده و خانتان مطابقت میکنید چه از نظر خلق و خو چه از نظر فیزیکی.

7-برای این که خودتان یکبار دیگر از اصالت سگها مطمئن شوید بهتر است قبل از خرید تصویر انرا به متخصص دیگری نشان دهد تا توسط او نیز تایید شود .

8-بهترین سن برای تهیه ی توله دوبرمن 2تا 3 ماهگیست .توله های ریز تر از 2 ماه احتیاج به رسیدگی بیشتر از سوی مادر دارند و توله های بزرگتر از 3 ماه زمان بیشتری میبرد تا با شما و خانواده عادت کند .

9-قبل از خرید فکر همه جا را بکنید و باید مطمئن شوید که از پس هزینه و مخارجش و مشکلاتش بر خواهید امد .همچنین دوبرمن سگی است که حتما باید تربیت شود پس اگر خودتان در زمینه ی تربیت سگ تجربه ای ندارید با یک مربی مجرب سگ هماهنگ کنید .
نویسنده ، ترجمه :مهرناز قاسمی -moko

منابع-doberman buz