چگونه نژاد های سگ های دورگه را تشخیص دهیم؟


سگ های میکس یکی از اسرار امیز ترین مسائل دنیای سگها هستند.تعیین نژاد های والدین سگ میکس به صورت چشمی بسیار سخت و در مواردی غیر ممکن است تا جایی که حتی نژاد شناسان نیز نمیتوانند به صورت چشمی حدس و گمان بزنند.هر چند که تشخیص نژاد های سگ های میکس به صورت چشمی فقط در حد یک حدس است و اعتبار دقیقی ندارد اما در اینجا نکاتی وجود دارد که کمک میکند نژاد سگ خود را شناسایی کنید .

* ابتدا شما باید سطح گسترده ای اطلاعات در مورد ویژگی های نژاد ها داشته باشید.همانطور که میدانید این ویژگی ها از والدین به توله انتقال پیدا میکنند و شما با شناخت انها میتوانید نژاد های موجود در سگ خودتان را حدس بزنید .

* اول تمام اطلاعات سگ خود را یادداشت کنید مثل عضلاتش ،بلندی ،لاغری،قد،وزن،جنس،اندازه و رنگ مو ها سپس اطلاعات بدست امده را با نزدیک ترین نژاد های مشابه مقایسه کنید و ویژگی مشترکشان را بیابید این ویژگی باید یک ویژگی بارز باشد که در ادامه بیشتر با انها اشنا خواهید شد :

* باید بدانید که هر سگی از نظر پوشش دارای ویژگی خاصی است که با نژاد دیگر تفاوت دارد مثلا موی برخی از نژاد ها ابریشمی است در حالی که مو نژاد دیگر میتواند خز باشد .یا برخی پوشش کوتاه دارند برخی ضخیم و بلند اند و ....

* سپس میتوانید به ویژگی های دم توجه کنید ،کوتاه است یا بلند ؟؟ مجعد است یا صاف ؟؟ و ... چرا که باز هم هر نژادی دمی مختص به خودش دارد .

* به ویژگی های سر و صورت دقت کنید ،برخی نژاد ها صورتی زاویه ای مانند گرگ دارند در حالی که برخی دیگر ممکن است صورتی مربعی و چهره ای تنومند داشته باشند ،بعضی از نژاد ها صورتی بیضی شکل ا چهره ای کوچک و جمع جور و برخی دیگر صورتی مثلثی با صورتی کشیده و برجسته اند .برخی از نژاد ها هم صورتی تراشیده دارند مانند گریت دین .شناخت ویژگی های سر و صورت از مهم ترین و ظریف ترین اصول نژاد شناسی است .

* سپس به گوش ها توجه کنید ،انها نیز در سگها انواع و شکل های مختلفی دارند .گوش های میتوانند نوک تیز ،کوچک،بزرگ،دکمه ای،منحنی،ایستاده،سیخ و اویزان باشند .نکته ی مهم اینجاست که گوش ها به طرز خارق العاده ای با فرم جمجمه و صورت هماهنگ در اماده اند بنابراین باید شکل جمجمه و صورت را نیز بخوبی بشناسید .

* حال شخصییت و خوی سگ را در نظر بگیرید ،این چیزی است که در هر سگی متفاوت است حتی اگر سگهای هم نژاد را در نظیر بگیریم متوجه اختلاف رفتاری انها خواهیم شد اما چون نژاد های اصیل اصلاح نژاد شده اند ویژگی های رفتاری پایه در هر نژاد به صورت ماندگار و ثابت است شما باید سعی در شناخت این ویژگی های ثابت هر نژاد کنید .بعضی از نژاد ها به شدت تهاجمی اند ،برخی بسیار صمیمی و اجتماعی اند ،برخی بسیار پر انرژی اند ،برخی تنبل و کم تحرک اند و ...

در نهایت اگر شما باز هم با شناخت این صفات نتوانستید نژاد والدین سگ خود را شناسایی کنید میتوانید کار را به متخصصان سپرده تا نژاد سگتان را با گرفتن ازمایش دی ان ای شناسایی کنند . 

توجه کنید اینکار به دامپزشک های عمومی مربوط نمیشود زیرا مبحث نژاد شناسی با دامپزشکی فرق دارد این کار باید بدست متخصصان و نژادشناسان سپرده شود.


نویسنده ،تدوین و ترجمه :مهرناز قاسمی -moko

منبع : اطلاعات شخصی ، dogsbreedinfo