بیش از 150 نژاد مختلف سگ در دنیا وجود دارند که هر کدام در نوع خود منحصر بفرد هستند و کارایی های متفاوتی دارند . از مهم ترین معیار هایی که شما برای انتخاب نژاد مورد نظرتان در نظر میگیرید خلق و خو است که به طر شگفت اوری هر نژاد را از نژاد دیگر متمایز کرده است .از انجایی که میانگین عمر سگها 10 تا 20 سال است ،انتخاب نژاد مورد نظرتان بسیار مهم و حائز اهمییت مشود.اگر شما بدنبال نژاد مناسبی برای فرزندتان هستید این نمقاله به شما کمک میکند تا انتخاب درست و مناسبی داشته باشید .

ابتدا باید بدانید که نژاد های برای کاربرد ها و عملکرد های خاصی بوجود امده اند ،و برای کاری که بوجود امده اند بسیار مهارت دارند و استعداد هایشان در ان امور به صورت غریزی است اما اگر کاری را به نژادی بسپاریم که برایش بوجود نیامده ،قطعا از وضعییت موجود ناراضی خواهد شد و نمیتواند بدرستی انرا انجام بدهد .تمامی نژاد های سگها به 7 گروه طبقه بندی میشوند که در اصل کاربرد ها و مهارت های ذاتیشان در هر گروه مشخص میشود .

سگهای هدایت گله - Herding dogsمثل استرالیان شپرد ها (Australian shepherds) -کالی یا کولی ها (collies ) و اُلد انگلیش شپرد ها (Old English sheepdogs) سگهایی بسیار شادزی و سرزنده ای هستند .انها به صورت ذاتی بخوبی میدانند که باید با دام ها چگونه برخورد کنند.برخی از سگهای این گروه مناسب کودکان هستند و حتی به عنوان نژاد های پرستار کودکان نیز شناخته شده اند .
انتخاب نژادی مناسب برای کودکتان


هاند - Hound : خود هاند ها هم معمولا به دو دسته تقسیم میشوند :

1-سایت هاند ها که سگ های شکاری دیدبان هستند مانند گری هاند ،ویپیت ،افغان هاند و ... که این نوع تازی ها با استفاده از زاویه ی دید بیشترشان نسبت به بقیه ی نژاد ها ،سریعا طعمه های فرز و در حال حرکت را شناسایی کرده و با چشمان تیز بینشان خیلی راحت طعمه را تعقیب کرده و به شکار ان میپردازند مانند خرگوش های صحرایی .
انتخاب نژادی مناسب برای کودکتان

انتخاب نژادی مناسب برای کودکتان

2-هاند یا تازی های شکاری و ردیاب که معمولا این دسته از سگها دارای پوزه ای مکعبی شکل و گوش های بزرگ و اویزانی هستند که بوسیله ان قدرت بویایی بیشتری نسبت به بقیه ی نژاد ها پیدا میکنند مانند بلاد هاند ،بیگل ،بست هاند و ... که در ردیابی بهترین نژاد ها نیز هستند.

انتخاب نژادی مناسب برای کودکتان

انتخاب نژادی مناسب برای کودکتان
در کل سگهای گروه هاند هر دو دسته شکاری هستند و برای این اهداف بوجود امده اند .بیگل ها از بین سگهای شکاری برگزیده ترین رفتار را با کودکان دارند .تریر ها - Terriers: مثل وست هایلنت وایت تریر ها (West Highland White Terriers ) و یا فاکس تریر ها (Fox terriers) این سگها برای گرفتن و کشتن جوندگان و افت هایی مانند این حیوانات بوجود امده اند و اکثر انها دارای اندامی کوچک ،محکم ،جمع و جور و چالاک هستند .برخی از سگهای این نژاد بسیار مستقل و تند خو هستند و اصلا برای کودکان مناسب نیستند و برخی دیگر بسیار صبور و مهربان اند و برای کودکان گزینه ی مناسبی هستند مانند اردل تریر ها .
انتخاب نژادی مناسب برای کودکتان

انتخاب نژادی مناسب برای کودکتانسگهای غیر ورزشی - Non-Sporting dogs :از این سگها به عنوان سگ های همدم نیز یاد میشود مانند پودل ها (poodles) دالماشین ها (dalmatians ) و چاو چاو ها (chow chows) ، انگلیش بولداگ ها (engllish bulldogs)کاربرد این سگها انجام کار های فردی و همدم خانواده است .اکثر نژاد های این گروه برای کودکان مناسب اند هر چندحضور برخیشان در کنار کودکان بدون اموزش میتواند خطرناک باشد.
انتخاب نژادی مناسب برای کودکتان 

انتخاب نژادی مناسب برای کودکتان
سگهای ورزشی - Sporting dogs : مانند ریتریور ها (retrievers) ،پوینتر ها (pointers)،اسپانیل ها (spaniels ) و ستر ها (setters) کاربرد اصلی این سگها پیدا کردن محل پرنده ی تیر خورده و اوردن ان برای صاحب است .سگهای این گر.ه سطح بسیار بالایی انرژی دارند و نیاز به ورزش زیادی نیز دارند .لابرادور ها ،گلدن ها وکاکر اسپانیل ها به طور کلی برای کودکان مناسب میباشند .

انتخاب نژادی مناسب برای کودکتان
انتخاب نژادی مناسب برای کودکتان

سگ های عروسکی - Toy dogs : مانند یورکشایر تریر ها (Yorkshire Terriers) ،شی هواهوا ها (Chihuahuas ) و کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل ها (Cavalier King Charles Spaniels) نژاد های کوچک جثه ای هستند که بسیار به صاحبان خود وابسته میشوند و از طرفی براحتی برای تولید سر و صدا و یا حرکات تهاجمی تحریک میشوند .این نژاد ها برای کودکان مناسب هستند به شرطی که بخوبی تربیت شوند و ناظر بازی انها با کودکان باشید .
انتخاب نژادی مناسب برای کودکتان

انتخاب نژادی مناسب برای کودکتان


سگ های کاری - Working dogs :
 مانند دوبرمن ها ،ژرمن شپرد ها ،اکیتا ها و گریت دین ها برای انجام کار های سخت و فیزیکی بوجود امده اند مانند گارد ،جستو و جو نجات ،سورتمه کشی ،پلیس و نظامی و ... . این سگها میتوانند بهترین دوست برای کودکان باشند به شرطی که حتما از تولگی با کودکان بزرگ شوند ،بدرستی تربیت و اجتماعی شوند .انتخاب نژادی مناسب برای کودکتانانتخاب نژادی مناسب برای کودکتان

حال که بیشتر با سگهای هر گروه اشنا شده اید ،اگر نژادی از گروه خاصی مد نظرتان است بهتر است قبل از تهیه اش حسابی در مورد نکات نگهداری اش و مشکلاتش تحقیق کنید و با نژاد های دیگری که در انتخاب های دیگرتان هستند مقایسشان کنید .مطمئنا این کار به نفع خودتان است .
باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید میزان تحرکش ،سر و صدایش ،ریزش مو هایش ،حساسیتش ،مشکلات و بیماری های ژنتیکی اش ،خلق و خویش ،رژیم غذایی مورد نیازش ،اندازه اش و ....

یکی دیگر از شیوه های موفق و موثر کسب اطلاعات در مورد نژاد مورد نظرتان پرسش از دامپزشکان ،پرورش دهندگان و صاحبان ان نژاد،مربی ها چرا که گفته های انها علاوه بر مطابقتشان با اطلاعات علمی مربوط به ان نژاد ،همراه با تجربه هایشان در خصوص ان نزاد نیز است .لزوما نیازی نیست که حتما سگی نژاد دار تهیه کنید ،میتوانید با فرزندتان سری به پناهگاه ها بزنید و توله سگهایی را که با فرزندتان بهتر ارتباط برقرار میکنند را انتخاب کنید .توله سگهای بشدت ترسو ،مهاجم ،خجالتی،هیجان زده و ... مناسب بازی و همراهی فرزندتان نیستند و برای بهبود باید به یک صاحب باتجربه و یا مربی سپرده شوند .

ترجمه ،تدوین ،نویسنده :مهرناز قاسمی