روش نگهداری کامکوات

روش نگهداری کامکوات
کامکوات (کومکوات) درختان پاکوتاهی هستند که برگ های ریزی دارند. میوه های کامکوات به شکل کشیده یا گردهستند.
چون پوست این میوه ها تلخ نیست؛ بلکه کمی ترش مزه و دارای طعم مطبوعی هسـتـنـد، از آنها برای تهیه مربا، کنسرو شده، مارمالاد و یا به صورت تازه خوری همراه با پوست استفاده می کنند. در ضمن، به علت پاکوتاهی، به صورت زینتی در گلدان نیز نگهداری می شود.
از نظر زمان رسیدن میوه، در گروه زودرس تا میان رس قرار گرفته و میوه های آن ها را می توان به خوبی و بدون کاهش قابل توجه وزن، به مدت طولانی روی درخت نگهداری نمود.

نکاتی در زمینه خرید نهال کامکوات


نهال کامکوات جوان به سرما حساس است ، در صورتی که نهال گلدانی کامکوات را در فصل زمستان (یا پاییز سرد) خریداری کرده اید، حتما برای جلوگیری از یخ زدگی؛ گیاه را در گاراژ یا سمت پنجره جنوبی آپارتمان ، جایی که روزانه حداقل نصف روز تابش آفتاب داشته باشید ، نگهداری نمایید.
همچنین از قرار دادن گیاه در معرض وزش بادهای سرد زمستانی خودداری نمایید.
.

دمای قابل تحمل کامکوات

حداقل دمای قابل تحمل کامکوات ۷- درجه سانتی گراد می باشد.
حداکثر دمای قابل تحمل کامکوات ۳۷ درجه سانتی گراد می باشد.
البته برخی کارشناسان با آداپته سازی گیاه؛ تا ۴۲ درجه را نیز گزارش کرده اند.
در مناطق با تابستان های داغ ؛ بهتر است با پارچه کنفی سایه بان درست کنید. تا برای سال های اولیه آسیبی به گیاه وارد نشود.
روش نگهداری کامکوات
آموزش نگهداری درخت کامکوات

در چند بخش خلاصه؛ به شرایط پرورش و نحوه نگهداری کامکوات (درختچه پرتقال زینتی آپارتمانی) می پردازیم. مقدار آبیاری، نور دهی، دما و روش مراقبت از آن .
آبیاری درخت کامکوات


پرتقال کامکوات به رطوبت و آبیاری متوسط نیاز دارد. عموما هر روز یـا یک الی دو روز در میان بسته به شرایط محیطی، نیازمند آبیاری است. همچنین می توانید انگشت خود را در خاک گلدان فرو برده، و در صورتی که تا یک بند انگشت خاک رطوبتی نداشت، زمان آبیاری آن فرا رسیده است.
اگر بتوانید روزانه ( بصورت منظم و ساعاتی که تابش آفتاب شدید نیست) برگ، میوه و تـنـه ی گیاه را با آب اسپری نمایید؛ این عمل برای رشد و شاداب بودن گیاه بهتر است.

میزان نور مورد نیاز درخت کامکوات

مرکبات اغلب به نور مناسبی نیاز دارند، البته کامکوات در محیط نیمه آفتاب نیز می تواند رشد داشته باشد. اما تاثیر زیاد آن در تولید میوه است، پس گیاه را در مکانی قرار دهید که بیشترین میزان نور خورشید را دارا هستید.
ضمننا برای رشد بهتر، کامکوات را می توانید در فصل بهار و تابستان در باغ یا باغچه خود نگهداری نمایید. و با نزدیک شدن فصل سرد آن را مجددا به گلدان انتقال داده و تا پایان فصل سرما داخل آپارتمان یا گاراژ مراقبت نمایید.
روش نگهداری کامکوات

هرس درخت کامکوات
کامکوات نیز مانند سایر مرکبات نیاز به هرس دارد. اما شما می توانید برای جلوگیری از رشد بیش از حد آن، شاخ و برگهای اضافی اش را هرس نمایید. همچنین کنترل ارتفاع گیاه برای برداشت میوه نیز آسان تر است.
تغذیه و کود دهی مرکبات
بعد از فروردین تا اواخر تابستان هم از کودهای کامل استفاده کنید. هر دو هفته یکبار تا ماهیانه یکبار از کودهای کاملی که عناصر میکرو هم داشته باشند استفاده نمایید.
(مثلا کود ۲۰+۲۰+۲۰) هر ساله باید این برنامه را تکرار نمایید.
از کود آهن نیز حتما استفاده نمایید.
روش نگهداری کامکوات

باروری مصنوعی گل های کامکوات
تبدیل گل به میوه که نهایتا به تولید بذر می انجامد، نتیجه عمل تلقیح گلهاست.
گل های کامکوات جهت فرآیند تدیل به میوه ؛ نیاز به گرده افشانی دارند. این عمل در طبیعت بوسیله حشرات (خصوصا زنبور عسل) ، باد و … انجام می گیرد.
خاک
مخلوطی از خاک باغچه + پیت ماس + پرلایت + ورمی کمپوست به نسبت یک به یک، می تواند رشد بهتری برای گیاه فراهم آورد.
آفت
یکی از بیماری ها رایج در مرکبات و همچنین درخت کامکوات ، شانکر باکتریایی می باشد.

منبع:پالم گاردن