باغ وحش حیوانات نجات یافته
باغ وحش نیوجرسی یکی از منحصر به فردترین باغ وحش های دنیاست که به خاطر نگهداری از حیوانات رها شده، بیمار، مجروح و پیر در جهان شهرت دارد. در این باغ وحش تقریبا کوچک که در سال 1977 تاسیس شد، تنها 200 حیوان نگهداری می شوند. بیشتر این حیوانات شامل روباه، غاز، آهو، شیر، ببر و خرس هستند.

شگفت انگیزترین باغ وحش های دنیا

مسئولان این باغ وحش همچنین از سگ ها و گربه هایی که در سطح شهر رها می شوند نیز نگهداری می کنند. مشهورترین حیوان این باغ وحش یک فیل است که در زمان ورود به باغ وحش به شدت از ناحیه خرطوم مجروح شده بود. جالب اینجاست که این فیل به همراه یک دسته اردک به باغ وحش آمده و در نزدیکی باغ وحش از هوش رفته بود. مسئولان باغ وحش موفق شدند با مراقبت از این فیل جان او را نجات دهند.خطرناکترین باغ وحش دنیا


در باغ وحش «لوجان» در بوئنوس آیرس آرژانتین، از قفس هایی با توری های الکترونیکی و شیشه های نشکن برای محافظت از حیوانات درنده خبری نیست. این روش باعث می شود که حیوانات و انسان ها بتوانند از نزدیک با یکدیگر ملاقات کنند؛ البته حیواناتی از نوع شیر، ببر، پلنگ، خرس و چیتا.

شگفت انگیزترین باغ وحش های دنیادر این باغ وحش، بازدیدکنندگان می توانند با حیوانات وحشی عکس گرفته، با آنها قدم بزنند، به آنها غذا بدهند و حتی بر پشت شان سوار شوند. هر بازدیدکننده برای یک ساعت خوشگذرانی با این حیوانات باید مبلغ 130 دلار بپردازد و هر چقدر که می خواهد با آنها بازی کند.البته در ابتدای ورود از بازدیدکنندگان تقاضا می شود که در صورت داشتن ترس و استرس به حیوانات نزدیک نشوند زیرا حیوانات این حس را درک کرده و عصبی خواهند شد. علاوه بر این، حیوانات را نباید مجبور به انجام کاری کرد. تنها توصیه ای که برای انداختن عکس های بهتر به بازدیدکنندگان می شود این است که در هنگام عکس، کمی آب به صورت آنها پاشیده یا تکه ای گوشت را در کنار دهان آنها نگه دارند.

«کلودیو نیه وو» مدیر این باغ وحش در مصاحبه با «دیلی میل» می گوید: «قرار دادن انسان ها در کنار این حیوانات ریسک بزرگی است اما خود آنها نیز باید از کارهایی که حیوانات را ناراحت می کند پرهیز کنند تا مشکلی برای کسی پیش نیاید. تجربه شیر دادن به یک بچه ببر، در آغوش گرفتن بچه خرس ها و راه رفتن با شیرها چیزی نیست که چندین بار در زندگی رخ دهد، پس باید از این فرصت به خوبی استفاده کرد. البته سگ های نگبهان همیشه در سراسر باغ وحش پرسه می زنند تا در صورت بروز مشکل بتوانند مردم را نجات دهند. این حیوانات به خوبی تغذیه شده اند و به همین خاطر در هنگام ورود مردم احساس گرسنگی نمی کنند و به همین دلیل است که به کسی حمله نمی کنند. البته هر کدام از آنها از زمان تولد آموزش های خاصی می بینند تا بدانند چطور با انسان ها برخورد کنند.»ایده رها کردن حیوانات در باغ وحش از زمانی به ذهن کلودیو رسید که «لک جین» 51 ساله - یکی از کارمندان باغ وحش - هنگام تمیز کردن قفس، توسط یک ببر سیبری مورد حمله قرار گرفت و توانست با وجود جراحات بسیار زیاد، جان سالم به در ببرد. از آن زمان بود که او تصمیم گرفت تا حیوانات را تربیت کرده و آزاد بگذارد تا دیگر به کسی آسیبی نرسانند.بازدیدکنندگان در قفس


«لهی لدو» نام یکی دیگر از باغ وحش های عجیب دنیاست که در شهر چانگینگ چین قرار دارد. مسئولان این بغ وحش، ابتکار جالب و جدیدی به کار بسته اند و به جای اینکه حیوانات را در قفس های کوچک زندانی کنند، بازدیدکنندگان را در اتومبیل هایی که به شکل قفس هستند قرار داده و به گردش در سطح باغ وحش می برند.

شگفت انگیزترین باغ وحش های دنیا

این گردش هیجان انگیز درحالی است که شیرها و ببرهای گرسنه دائم دور آنها پرسه زده و به سمت قفس ها می آیند. با اینکه این قفس ها از ایمنی بالایی برخوردار هستند اما بازدیدکنندگان ترس و وحشتی که از روبرو شدن با این حیوانات درنده وجود دارد را به خوبی تجربه می کنند.این باغ وحش آنقدر پرطرفدار است که با اینکه در ژانویه 2015 افتتاح شده اما بلیت های آن تا سه ماه آینده به فروش رسیده است. برای جلب توجه هر چه بیشتر حیوانات درنده، تکه هایی از گوشت خام به محفظه ای خارج از قفس بازدیدکننده ها بسته شده تا حیوانات به سمت قفس آمده و مردم بتوانند آنها را از نزدیک ببینند.


چان لینگ مدیر این باغ وحش می گوید: «ما برای کشاندن شیرها و ببرها به سمت قفس ها، باید آنها را گرسنه نگه داریم و به همین خاطر است که از مردم تقاضا می شود انگشتان خود را از سوراخ های قفس بیرون نیاورند زیرا حیوانات گرسنه نمی توانند تفاوت آنها را با صبحانه متوجه شوند.»


تائوژن یکی از بازدیدکنندگان این باغ وحش می گوید: «بازدید از این باغ وحش، تجربه بسیار خوبی بود. در تمامی باغ وحش ها می دانید که اتفاقی برای شما رخ نمی دهد اما در اینجا، حیوانات درنده دائم دور انسان ها پرسه می زنند. این بار، ما آنها را تماشا نمی کردیم بلکه آنها برای تماشای ما می آمدند.»


باغ وحش حیوانات عجیب

باغ وحش «تیرگارتن» به دلیل داشتن حیوانات عجیب و غریب و چپ چشم در تمام دنیا از شهرت خاصی برخوردار است.


وجود حیوانات وحشی در حال انقراض یا گونه های نادر در باغ وحش چیز عجیبی نیست اما بازدید از باغ وحشی که به جای حیوانات معمولی، حیوانات عجیب را جمع آوری کرده است، بسیار جالب است. 

شگفت انگیزترین باغ وحش های دنیا

باغ وحش تیرگارتن در آلمان تنها باغ وحش در سراسر دنیاست که توانسته با جمع آوری حیوانات عجیب و غیرعادی، شهرتی جهانی کسب کرده و نظر فعالان محیط زیست را به خودش جلب کند.باغ وحش «تیرگارتن دلیتزچ» در شهر لایپزیگ آلمان، در نهم ژوئن 1878 توسط «ارنست پینکرت» افتتاح شد. در این باغ وحش بیش از 2000 حیوان از 500 گونه مختلف شامل شیر، انواع ببر و خرس و انواع پرندگان نگهداری می شود که البته اکثر آنها نیز از انواع عجیب و غریب در نوع خود هستند اما دلیل اصلی محبوبیت این باغ وحش، وجود حیوانات لوچ در آنجاست و به همین دلیل امروزه این باغ وحش بیشتر به نام باغ وحش عجیب لایپزینگ شناخته می شود.هایدی یکی از مشهورترین حیوانات چپ چشمی است که تا به حال در سراسر دنیا وجود داشته است. این حیوان که در واقع حیوانی کیسه دار است و در جنگل های آمریکای جنوبی زندگی می کند، در پنجم می 2010 به این باغ وحش آورده شد که به سرعت با استقبال شدید مردم مواجه شد. هایدی به خاطر سوءتغذیه شدید و اضافه وزن دچار انحراف چشم شده بود. فرانک که در سال 2008 به حیوانات لوچ این باغ وحش پیوسته، یک شیر کوهی 14 ساله است که بیشتر به یک گربه وحشی عظیم الجثه شباهت دارد.در باغ وحش لایپزینگ، حیوانات عجیب دیگری از جمله یک «خرس عریان» به نام دولارس نیز دیده می شود. بدن این خرس بدون هیچ دلیل منطقی و بدون اینکه حتی نشانی از بیماری در آن دیده شود کاملا بدون مو و عریان است و دام پزشکان این احتمال را می دهند که مشکلات ژنتیکی باعث شده است که هرگز روی بدن دلارس، مویی رشد نکند در حالی که خرس های دیگر از این گونه بسیار پرمو هستند.البته در قسمت سر و گردن دولارس موهایی رشد می کند که آنها هم بسیار کم و پراحکنده هستند، به هر حال این خرس خارق العاده نیز توانسته یکی دیگر از جذابیت های باغ وحش محسوب شود.از دیگر حیوانات عجیب باغ وحش لایپزینگ، دو کرگدن هستند که از همان ابتدای ورود، شکل ظاهری آنها، مسئولان باغ وحش و دام پزشکان را متعجب کرده است. این دو حیوان برخلاف دیگر کرگدن ها سیاه و سفید بودند و پس از چند ماه، رنگ آنها کمی به خاکستری متمایل شد که البته هنوز لکه های سیاه و سفید در برخی از نقاط بدن شان دیده می شود اما تنها رنگ آنها نیست که همه را حیرت زده کرده است بلکه عجیب ترین چیز در موردآنها مدل لب های آنهاست که تا به حال در هیچ کرگدن دیگری دیده نشده است.لب بالای یی از آنها به حالت نوک تیز است و لب یکی دیگر بیشتر به یک مربع شباهت دارد و همین مسئله باعث شده تا نتوانند به راحتی غذا بخورند و دام پزشکان برای جلوگیری از سوء تغذیه آنها، رژیم غذایی خاصی را برای آنها در پیش گرفته اند. همچنین یکی از آنها دارای دو شاخ است که یکی از دیگری کوتاهتر است. جالب اینجاست که شاخ دوم در عرض یک سال به وجود آمده و تا به حال 8 سانتیمتر رشد کرده و شاید از این هم بلندتر شود.

دیدن دنیا از نگاه حیواناتشاید برای همه جالب باشد که بدانند حیوانات هم دنیا را همانطوری که ما می بینیم، می بینند یا نه. دو هنرمند ایرلندی به نام های «آن کلیری» و «دنیس کونولی» دنیای متفاوتی ساخته اند که بیشتر به یک سیاره فضایی شباهت دارد تا باغ وحش.


در این باغ وحش، بازدیدکنندگان می توانند به جای تماشای حیوانات، کلاهی آلومینیومی مشابه سر حیوانات به سر خود گذاشته و مانند آنها دنیای اطراف را ببینند.

شگفت انگیزترین باغ وحش های دنیا

اتین هنرمندان برای ساخت باغ وحش منحصر به فرد خودشان، سال های بسیار زیادی تلاش کرده اند. داخل این کلاه ها، حسگرهایی قرار داده شده که قابلیت این را دارند تا پس از پوشیدن کلاه، مغز را با حالت سر حیوانی که پوشیده اند، مطابقت داده و انسان را در آن شرایط قرار می دهند.
این کلاه ها از حقه های خطای چشم نیز استفاده می کنند تا پرسپکتیوهای متفاوتی از آنچه هر روز می بینیم ارائه دهند، مانند دید کوسه سرچکشی یا دید 357 درجه ای یک اسب.

باغ وحش روباتیک


«مینیمافورم» یکی از عجیب ترین باغ وحش های دنیاست که در ژاپن ساخته شده است. در این باغ وحش از خرگوش و خوک و فیل و زرافه هیچ خبری نیست و در عوض ربات ها، جای حیوانات زیبا و زنده را گرفته اند.

این روبات ها در واقع لوله هایی پلاستیکی هستند که از یک پایه به سقف آویزان شده اند و با وجود آنکه روباتیک و غیرزنده هستند اما به لمس کردن انسان ها واکنش نشان می دهند.

شگفت انگیزترین باغ وحش های دنیا

این بازوهای پلاستیکی به سمت بازدیدکنندگان آمده و دور آنها می چرخند و حتی با کمک حسگرهای خود، کسانی را که با آنها بازی می کنند تعقیب می کنند. واکنش این روبات ها نسبت به بازدیدکنندگان، قبل از اینکه آنها را لمس کنند، به صورت جنب و جوش و حرکاتی خشم آلود است، درست شبیه به حیوانی که در لحظه اول حالت تدافعی به خودش می گیرد. حتی پس از لمس کردن نیز آنها می توانند به خوبی استرس و ترس شان را نشان بدهند و برای این کار به رنگ قرمز درمی آیند. برخی از آنها با حرکات خود قادر به نشان دادن حس خستگی و کسالت هستند که در این زمان باید بازدیدکنندگان آنها را به حال خود رها کنند تا این حیوانات روباتیک کمی آرام شوند.


این باغ وحش توسط «تئو اسپیوپولوس» و برادرش طراحی و ساخته شده است و آنها همچنان در حال بررسی و تکمیل طرح خودشان هستند. آنها قصد دارند با برنامه ریزی های پیشرفته، میزان احساسات و درک آنها از محیط اطرافشان را افزایش دهند.تئو معتقد است که هر چقدر این حیوانات عمر بیشتری داشته باشند، چیزهای بیشتری خواهند آموخت.