پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • مجسه هایی از حیوانات ساخته شده با روزنامه ◄ مجسه هایی از حیوانات ساخته شده با روزنامه
    مجسمه های واقعی از حیوانات ساخته شده از لایه های روزنامه های بازیافتی. حیوانات روزنامه - مجسمه های کاغذی ساخته شده توسط Hitotsuyama Studio.
 • آثار هنری رنگارنگ سه بعدی ◄ آثار هنری رنگارنگ سه بعدی
    آثار هنری رنگارنگ سه بعدی ساخته شده از هزاران نوار کاغذی رول شده، شکل گرفته و با دقت چیده شده است. Paper Strips Art ایجاد شده توسط هنرمند quilling کاغذ Rebekah Jenkins دارای پرتره های سه بعدی از گربه ها، سگ ها، خفاش ها، شیرها و دیگر حیوانات زیبا است.
 • ظرف نودل شبیه سگ ◄ ظرف نودل شبیه سگ
    لیوان ناز طراحی شده برای خوردن نودل رامن شبیه سگ کوچک شیبا اینو است. لیوان نودل شیبا اینو رامن دست ساز از سرامیک توسط تتسویا ایشیدا.
 • گیتار گودزیلا ◄ گیتار گودزیلا
    گیتار الکتریک جالبی که شبیه هیولای دریایی گودزیلا بنفش نمادین از فیلم‌های محبوب طراحی شده است. نسخه محدود گیتار الکتریک گودزیلا شکل ساخت شرکت ژاپنی. گیتار گودزیلا با چراغ های LED بنفش یکپارچه با قیمت 5550000 ین.
 • کوله پشتی مگسی ◄ کوله پشتی مگسی
    کوله پشتی غیرمعمولی که شبیه مگس غول پیکر با بال های سبز است. کوله پشتی مگس شکل خلاقانه با الهام از حشرات که توسط KrukruStudio از چرم مشکی درست شده درست به موقع برای هالووین. مگس غول پیکر را به پشت بپوش!
 • اسباب بازی های غول پیکر و حیوانات شکم پر ۲ ◄ اسباب بازی های غول پیکر و حیوانات شکم پر ۲
    نمایشگاه هنری Dushi اثر هنرمند هلندی Florentijn Hofman متشکل از اسباب‌بازی‌های غول‌پیکر و حیوانات عروسکی است که مطمئناً لبخندی بر لبان شما خواهد آورد.
 • کیسه های خلاقانه ◄ کیسه های خلاقانه
    کیسه‌های خرید خلاقانه تصاویری از گربه‌ها و سگ‌های شایان ستایش را در بند دارند. کیسه های خرید Pet Leash و بسته بندی منحصر به فرد طراحی شده توسط Yuelan Liu برای سری محصولات "Buddies" که برای گربه ها و سگ ها ایجاد شده است. کیف خرید خود را به پیاده روی ببرید!
 • اثاری هنری با گربه ◄ اثاری هنری با گربه
    هنرمند روسی سوتلانا پترووا گربه چاق شایان ستایش زرتشت خود را در نقاشی های معروف قرار می دهد. هدف از این پروژه فوق العاده استفاده از گربه ها برای بهبود هنر کلاسیک است.
 • اثار هنری با برگ ◄ اثار هنری با برگ
    هیروتاکا هاماساکی، معلم دبیرستان ژاپنی، از برگ های ریخته شده و شکوفه های گیلاس آثار هنری موقت می سازد. لند آرت زیبا با استفاده از برگ های زرد و قرمز در نارا، ژاپن ساخته شده است
 • لامپ شبیه زنبور ◄ لامپ شبیه زنبور
    حشرات Steampunk از قطعات بازیافتی ساعت و لامپ های قدیمی ایجاد شده اند. لامپ‌ها و قطعات ساعت قدیمی به قطعات هنری پوشیدنی اصلی تبدیل شدند. سنجاق سینه لامپ بامبلبی Steampunk دست ساز توسط Denise Humphrey.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 10) / 29206    |     صفحه 1 از 2921
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,10

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری


نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

کمی از گربه ها ی پرشین بگوییم

تاریخچۀ نژاد پرشین
نژاد پرشین یکی از نژادهای قدیمی است. برای کسانی که این گربه‌ی زیبا را دوست دارند جای تعجب نیست که زیبایی موی بلند از این مهد تمدن سرچشمه می‌گیرد: بین‌النهرین، که بعدها به عنوان پارس و در دوران مدرن به آن ایران می‌گویند. موی بلند این نژاد احتمالا ناشی از یک جهش ظبیعی بوده است. ظاهر جذاب او توجه یک نجیب‌زاده‌ی جهانگرد قرن 17 به اسم پیتر دلا وال را جلب کرد. او اولین کسی است که گربه‌ی مو بلند را در 1626 به اروپا آورد. در آن زمان این گربه‌ها دارای موی ابریشمی و درخشان خاکستری رنگ بودند. اما به‌خاطر پرورش انتخابی گربه‌‌ی پرشین، اکنون در رنگ‌های مختلف از جمله دو رنگ (ترکیب یک رنگ با سفید) یافت می‌شوند.

تا اواخر قرن 19، زمانیکه پرورش و نمایش دادن گربه‌ها محبوبیت پیدا کرده بود؛ گربه‌های مو بلند از ایران، ترکیه، افغانستان و دیگر نقاط جهان به گربۀ “آسیایی” شناخته می‌شدند و معمولا در تولیدمثل با هم ترکیب می‌شدند. در یک شوی گربه به نام کریستال پالاس (قصر کریستالی) در سال 1871، گربه‌ی پرشین در میان گربه‌هایی بود که نمایش داده می‌شد. آن‌ها حیوان خانگی محبوب آن زمان بودند و توجه زیادی را نیز به خاطر علاقه‌ی زیادی که ملکه ویکتوریا به آن نشان می‌داد جلب کرد. حتی در زمان ویکتوریا یک انجمن همراه یک “سلبریتی” از مطلوب بودن شرایط برای حیوانات حمایت می‌کرد.

به واسطه‌ی پرورش انتخابی نژادها، دوستداران گربه‌ها شروع به شکل‌دهی نژاد پرشین به ظاهر امروزی که مشاهده می‌کنیم کردند. آ‌ن‌ها گربه‌ها را به گونه‌ای پرورش دادند که سر گرد، صورت کوتاه، بینی سربالا، گونه‌های برجسته، گوش‌های کوچک با لبۀ گرد، چشمان درشت و بدن نیرومند داشته باشند. موی این نژاد بلند تراز نژاد آنگورا بود و پاهای کوتاهتری نیز داشت. طولی نکشید که گربه‌های پرشین، از آنگورا ها محبوبیت بیشتری پیدا کردند.

نژاد پرشین اولین بار در اواخر قرن نوزدهم به ایالات متحده وارد شد. آن‌ها در آمریکا هم بسیار محبوبیت یافتند و آرام آرام جای گربه‌ی مین کون، که برای آمریکایی‌ها خیلی عزیز بود، را گرفت. در کمتر از صد سال، نژاد پرشین ، به خاطر ظاهر زیبا و شخصیت شیرینش، به دوستداشتنی ترین نژاد در سراسر جهان تبدیل شد.

اندازۀ گربه‌های پرشین
پرشین یک گربه متوسط است. پرشین‌ها معمولا بین 3 تا 5.5 کیلوگرم وزن دارند.

ویژگی‌های شخصیتی در گربه‌های نژاد پرشین
پرشین متین و مطیع است و به شیرین و ساکت بودن معروف است. او یکی از زیبایی‌های هر خانه‌ایست. دوست دارد بر روی پای شما بنشیند، احساس ارزشمند بودن کند و نوازش شود، با کودکانی که مهربانند و آن‌ها را به آرامی برس می‌کشند بازی کنند. آن‌ها دوست دارند متمایز باشند. پرشین‌ها مهربان هستند اما تفاوت قائل می‌شوند؛ آن‌ها تمام توجه خود را به اعضاء خانواده و گاهی بعضی از مهمان‌ها که احساس می‌کنند قابل اعتمادند می‌دهند.

بودن در محیط‌های پر سر و صدا سبک زندگی مورد علائقه‌ی نژاد پرشین نیست. آن‌ها گربه‌های آرامی هستند که خانه‌های آرامی که تغییرات روزانه کمی اتفاق می‌افتد را ترجیح می‌دهند. نژاد پرشین با نگاهی گویا و صدایی نرم، دلنشین و آهنگین نیازهایش را به شما می‌گوید : وعده‌های غذایی منظم، کمی بازی با اسباب بازی موشی حاوی کت نیپ یا چوبدستی‌های پردار، مقدار زیادی عشق (که ده برابرش را به شما برمیگرداند) از جمله نیازهایشان است. نژاد پرشین گربه‌ایست که بعید است از پرده‌های شما بالا بکشد، روی کانتر آشپزخانه بپرد یا روی یخچالتان استراحت کند. او با فرمانروایی کردن بر روی کف خانه و نزدیکترین وسایل به سطح زمین هم کاملا راضی و خوشحال است. هنگامی که سرکارهستید و یا درگیر کارهای خانه هستید، نژاد پرشین دوست دارد روی صندلی یا مبل و یا تخت لم دهد تا زمانیکه سر شما خلوت شود و توجه وعلاقه کافی را به او بدهید.او نیز با کمال میل این توجه را می‌پذیرد اما هرگز خودش تقاضای آن را نمی‌کند.

بیماری‌های رایج در نژاد پرشین
هم نژاد خالص پرشین وهم نژادهای ترکیب با آن، مشکلات سلامتی مختلفی دارند که ممکن است مربوط به ژنتیک طبیعی آن‌ها باشد. اگرچه آن‌ها زیبا و شیرین هستند، اما نژاد پرشین مستعد تعداد زیادی مشکلات سلامت بالقوه هستند. بیشتر این مشکلات مربوط به ساختار صورتشان است:

سختی در تنفس یا تنفس با صدای غیر طبیعی ناشی از تنگ بودن سوراخ بینی آن‌هاست.
قرار گرفتن نامناسب دندان‌های فک بالا و پایین بر روی هم به معناس آن است که دندان‌ها به خوبی باهم جفت و جور نمی‌شوند.
اشک بیش از حد
مشکلات مربوط به چشم مانند چشم گیلاسی(Cherry Eye)، برگشتگی پلک به داخل یا آنتروپیون(Entropion)
حساسیت به گرما
بیماری کلیوی پلی کیستیک، که یک آزمایش ژنتیکی در دسترس است.
مستعد به رینگ وُرم ( Ring Worm )، نوعی عفونت قارچی
سبریا اولیوسا (Seborrhea oleosa) که یک مشکل پوستی است که موجب خارش، قرمزی و ریزش مو می‌شود.
مراقبت و نگهداری از گربه‌های نژاد پرشین
مهمترین چیزی که بایددر نگهداری این نژاد بدانید نیاز به پیرایش روزانۀ آن‌هاست. آن موهای بلند زیبای سفید به خودی خود تمیز و بدون گره باقی نمی‌ماند. باید به آرامی اما به طور کامل و سرتاسری شانه زده شود. و داشتن حمام منظم مثلا یکبار در ماه برایشان ایده آل است.

مسئله‌ی دیگری که باید به آن توجه کنید، جعبه‌ی خاک آن‌هاست. خاک جعبه ممکن است در میان پاها یا موهای نژاد پرشین گیر کند. اگر گربه و جعبۀ خاک او به طور منظم تمیز نگه داشته نشود؛ نژاد پرشین احتمال بیشتری در توقف استفاده از جعبه‌ی خاکش را دارد.

اشک ریختن زیاد می‌تواند یکی از مشکلات این نژاد باشد. بنابراین باید روزانه گوشه‌های چشم‌ها را تمیز کنید تا از به وجود آمدن لکه در زیر چشم‌ها جلوگیری نمایید.

دندان‌ها را برای جلوگیری از مشکلات لثه‌ای مسواک بزنید. بهترین کار برای حفظ بهداشت دهان مسواک روزانه است اما اگر نتوانستید به یاد داشته باشید حتی هفته‌ای یکبار مسواک بهتر از مسواک نزدن است.

خوب است که گربه‌ی پرشین را تنها در خانه نگهدارید. آن‌ها اهل دعوا و جنگیدن نیستند و در مواجهه با سایر گربه‌ها، سگ‌ها کویوت‌ها و دیگر حیوانات و خطرات بسیار ضعیف عمل می‌کنند. همچنین کثیفی، برگ‌ها و دیگر چیزهای چسبنده موجود در خیابان‌ها در موهای نژاد پرشین قرار می‌گیرند. اگر به گربه اجازه‌ی پسه در بیرون را بدهید به معنای آن است که باید ساعت‌ها برای تمیز کردن و پیرایش او وقت بگذارید.

در نظر داشته باشید گربه‌های نژاد پرشین که به بیرون از خانه می‌روند در خطر دزدیده شدن توسط افرادی هستند که اگر خوشبین باشیم به دنبال گربه‌ای زیبا بدون هزینه‌اند.

موها و پیرایش نژاد پرشین
نژاد پرشین دارای یک ظاهر متمایز است: سر گرد و بزرگ، چشمان گرد و بزرگ، یک بینی کوتاه، گونه های برجسته و گوش های کوچک با گوشه‌های گرد. سر آن‌ها بر روی گردن کوتاه و کلفت قرار دارد و دارای بدن محکم و عضلانی است. پاهای نژاد پرشین کوتاه، قوی و کلفت با پنجه‌های بزرگ، گرد و محکم است. دم نژاد پرشین کوتاه است اما متناسب با طول بدن گربه است.
موهای بلند، ضخیم و درخشان با بافتی لطیف ظاهر گربه با نژاد پرشین را کامل می‌کند.در تمام طول بدنش موهایش بلند است و یک حلقۀ پرپشت در اطراف گردنش ایجاد می‌کند.

گربه‌های نژاد پرشین ظاهرهای متفاوتی دارند. بعضی از آن‌ها صورتشان تخت (Peke-face) است و با نام فلت شناخته می‌شوند. صورت آن‌ها کاملا صاف است و این نام از سگ نژاد پکینیز(Pekingese) برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. در نتیجه قبل از تهیه‌ی یکی از آن‌ها به مشکلات تنفسی که برایشان به وجود می‌آِید مجددا فکر کنید.

گفته می‌شود پرشین دیگر که عروسکی یا (Doll-face) نامیده می‌شود ظاهری قدیمی‌تری دارد. صورت او به اندازه‌ی پرشین‌های فلت تخت نیست.

نژاد پرشین از هر قسمی، به واسطۀ تنوع در رنگ و طرح‌های خود، چشمگیر ا. رنگ چشم با رنگ موهای آن‌ها رابطه دارد. به عنوان مثال، ایرانیان سفید دارای چشمهای آبی یا مسی درخشان هستند؛ دیگر پرشین‌های تکرنگ چشمهای مسی درخشان دارند؛ پرشین نقره‌ایی و طلایی چشم‌های سبز یا آبی دارند.

رابطه نژاد پرشین با کودکان و سایر حیوانات خانگی
گربه‌‌های نژاد پرشین بهترین انتخاب برای یک خانواده با بچه ها و سگ های پر سر و صدا و شلوغ نیستند، اما هیچ گونه اعتراضی هم به نوازش شدن از طرف کودکان ملایم ندارند و یا دوستی با سگی که دنبال آن‌ها نمی‌کند و موجب خشم‌شان نمی‌شود از دید آن‌ها مانعی ندارد.
محصولات فروشگاه مرتبط با این مقاله
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

جدیدترین مقالات

◄ گدایی کردن در حیوان شما
◄ عقیم سازی
◄ جوش در سگ ها
◄ ورزش دادن گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ کتامین
◄ كتاب(7)
◄ چه مواد غذایی برای سگ مفید است؟
◄ چگونگي نصب برنامه و ورود به برنامه
◄ فيبر ها
◄ انتخاب اسم برای سگ نر
◄ حالا من چی کار کنم ؟
◄ گربه های ناز نازی
◄ German Shorthaired Pointer
◄ فروش گربه پرشین کت
◄ فصل چهارم
◄ گربه و نازایی ! توهم یا واقعیت؟
◄ مهناز افشار و دلفین
◄ British Shorthairs
◄ ماهي و ماهي خور
◄ شباهت حيوانات
◄ مجسه هایی از حیوانات ساخته شده با روزنامه
◄ Dog Fashion
◄ دکتر هومن و جراید
◄ انگل های داخلی در سگ ها
◄ معرفی دکتر شیری
◄ iهیولا ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ پرورش لارو آناباتوئیدها (ترجمه)
◄ Metynnis Fasciatus
◄ شارک دم قرمز - Red Tailed Shark
◄ اپیلاتی دهان آتشی - firemouth epiplaty
◄ اطلاعات عمومی خانواده سیکلیده ها 2
◄ دراگون – Dragon
◄ مارماهی الکتریکی - electrophorus electricus
◄ سیچلاید های افریقایی
◄ اسب دریایی - Hippocampus
◄ جلبک ها اکواریوم های اب شیرین
◄ بخاری آکواریوم - Aquarium Heater
◄ انجماد اسپرم - How To Glaciation spermatozoon
◄ رفتار درماني براي سگها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ تغذیه ایگوانا
◄ قیمت روز خودرو
◄ سگ پیتبول
◄ شی هوا هوا
◄ Belgian Sheepdog
◄ پیشینه سالوکی (تازی)
◄ رژیم غذایی مناسب برای مقابله با سوءهاضمه در اسب (ترجمه)
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از سگ
◄ آموزش استفاده از جعبه خاک به خرگوش
◄ ایورمکتین در سگ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ تراریوم برای خزندگان
◄ غدای بچه گربه
◄ یازده سال اسارت سگ
◄ حقوق حیوانات از ۱۴ قرن قبل در اسلام مطرح شده است
◄ سگ در ایران باستان
◄ رفتار شناسي در حيوانات
◄ مردی که سگ همسایه اش را خورد+عکس
◄ Z
◄ بیضه ها
◄ انگل ژيارديا (اين تک سلولي خطرناک)
◄ "وگانیسم"
◄ عمر حیوانات چقدر است
◄ نگهداری از رتیل اوسامبارا بابون
◄ یوزپلنگ
◄ خرگوش به عنوان حیوان خانگی
◄ درماتوفیتوز (Dermatophytosis)
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ انواع مسمومیت های شیمیایی و غذایی در سگ
◄ حیوانات در برف
◄ زشت‌ترین سگ دنیا»
◄ پیراهنی برای عاشقان گربه
◄ نی نی های بامزه در لباس حیوانات
◄ پرشین پت نماینده انحصاری فربیلا در ایران
◄ چرا سگ ها به دنیال دم خود میگردند
◄ | German Wirehaired Pointer
◄ Redbone Coonhound
◄ Chinook
dram film izle