تشخيص تشنج در سگ


تشنج در سگ مي تواند خفيف و کوتاه مدت يا شديد و طولاني باشد. علائم تشنج به طور کلي يکسان است و معمولا به راحتي مي توان آن را تشخيص داد؛ اما تشخيص علت تشنج هميشه آسان نيست. گاهي به ندرت ، تشنج سگ در زمان ابتلاي سگ به بيماري هاي ديگر رخ مي دهد.
اولين گام براي تشخيص تشنج در سگ ها ، شناسايي علائم آن است. پس از شناسايي علائم تشنج و نوع آن ، شما و دامپزشکتان بايد باهم به دنبال عامل تشنج بگرديد.


 تشخيص تشنج در سگ

علائم تشنج در سگ:تشنج توسط جريان اکلتريکي غير معمول در مغز، ايجاد مي شود. و به طور معمول در چهار مرحله رخ مي دهد. در طول مراحل اوليه ي تشنج که پرادوم "prodome" يا اورا "aura" نام دارد، سگ شما يک يا چند تا از علائم زير را تجربه خواهد کرد. اين علائم عبارت اند از :* تغيير در رفتار و خلق و خوي ( اغلب چند روز قبل از تشنج خود را نشان 
مي دهند)


* عصبانيت شديد* پنهان کردن خود


* سرازير شدن بيش از حد آب دهان و بزاق به طور غير معمول


* تندخويي اخلاق


* پرخاشگري خفيف


رويداد هاي اوليه اي در هنگام تشنج رخ مي دهند که مي توانند تنها براي چند ثانيه يا در نهايت چند دقيقه طول بکشند، و به طور معمول علائم زير در اين مرحله رخ مي دهند. علائم اين مرحله که " ictal" ناميده مي شود، عبارت است از :


* فلج شدن ناگهاني سگ


* غش کردن
 تشخيص تشنج در سگ*سرازير شدن آب و بزاق دهان


* گاز گرفتن* لرزيدن بدن


* حرکت غير ارادي پاها


* از دست دادن کنترل روده و مثانه


* گرفتگي عضلات


* بسته شدن چشم


* صدا هاي غير معمول


پس از دوره ي ictal ، سگ شما يک دوره ي بهبودي را مي گذراند که در طي آن او ممکن است اشتباهاتي را انجام دهد و بيش از حد بخورد و بنوشد.


تشخيص تشنج در سگ


پس از آن که شما متوجه شديد که سگتان دچار تشنج شده است ، يادداشت هايي از رفتار او، قبل ، در طي و بعد از حمله تشنج تهيه کنيد. همچنين از غذاهايي که سگ قبل از تشنج خورده و از تعداد حملات تشنج يادداشت برداريد. اين اطلاعات مفيد به دامپزشک در تشخيص علت تشنج، نتيجه ي شرايط مختلف تشنج ، نوع تشنج و مقدار شدت آن کمک مي کند.


پس از ثبت اين اطلاعات، سگ خود را در اسرع وقت به دامپزشک ببريد. دامپزشک تمام نشانه هاي آسيب هاي کلي به سلامت سگ را برسي مي کند ، و همچنين يک سري آزمايش هاي خون مي گيرد. اين آزمايش ها به شناسايي هرگونه مواد شيميايي غير طبيعي و يا سطوح شميايي غير معمول در خون کمک مي کند. و مي توانند نقش مهمي در تشخيص علل تشنج داشته باشند. تشخيص تشنج در سگ
 
 

اگر آزمايش خون قطعي نيست ؛ دامپزشک شما ممکن است تعدادي آزمايش اضافي نيز انجام دهد. اين آزمايش ها به طور معمول عبارتند از : 


* آزمايش ادرار


* آزمايش مايع مغزي نخاعي


* تصوير برداري از مغز


آزمايش هايي که توسط دامپزشک شما انجام مي شود ، بستگي به معاينه ي اوليه از سگ شما و نتايج آزمايش خون دارد. و براي ارائه اطلاعات بيشتر در مورد علت تشنج استفاده مي شود. آزمايش ادرار يک روش ساده است ، اما امتحانات ديگر ممکن است نياز به بيهوشي و بستري شدن در بيمارستان به مدت کوتاه داشته باشد.


پس از تشخيص دادن علت تشنج سگتان ، شما و دامپزشکتان مي توانيد براي تنظيم يک برنامه درمان ، با هم همکاري کنيد. در بعضي از موارد شما مي توانيد به طور مستقيم به درمان تشنج سگ خود بپردازيد. اما به طور کلي اين، روش معمولي براي رسيدگي به علت زمينه اي نخواهد بود. گزينه ي بهتر ، رسيدگي به علت تشنج به طور مستقيم است، اين در آينده به کاهش عوارض مرتبط و عوارض جانبي کمک خواهد کرد.

ادامه دارد ...


------------------------
منبع : Vetinfo

مترجم : Pegah