نفخ و چگونگی درمان آن در گریت دین

نفخ و چگونگی درمان آن در گریت دین

نفخ چیست؟
نفخ یک بیماری حاد یا یک مشکل گوارشی است. زمانی که ترشحات معده و روده زیاد می شود و یا تخمیر غذا در معده تولید گاز می کند، معده از این گاز انباشته شده و شکم متورم می گردد که به این حالت نفخ معده گفته می شود.

نفخ عارضه ای است که می تواند در هر نژاد و در هر سنی اتفاق افتد. با این حال نژادهای بزرگ که دارای سینه های فراخ هستند مانند گریت دین، بیشتر از این نوع حالت اورژانسی رنج می برند. معمولا نفخ بلافاصله بعد از خوردن غذا در گریت دین ایجاد می شود. اگرچه عوامل محیطی و ژنتیکی ناشناخته ای برای نفخ وجود دارد، اما معمولا بر اثر پُر خوری، نوشیدن بیش از حد آب، فعالیت بالای بدنی، به ویژه غلت زدن بعد از غذا خوردن ایجاد می شود.
در نفخ گسترش معده، سبب وارد شدن فشار بر پردۀ دیافراگم شده و به نوبۀ خود تنفس را برای سگ دشوار می سازد. معده دچار پیچ و تاب می شود که این چرخش باعث درد و شوک وحشتناک و مرگ سریع حیوان می گردد. 
بنابراین نفخ همیشه باید به عنوان یک شرایط وخیم و ارژانسی شناخته شود و الزامی است که صاحبان و پرورش دهندگان گریت دین اطلاعات کاملی از چگونگی جلوگیری، شناخت علائم و انجام کمکهای اولیه آن بدست آورند.

نفخ و چگونگی درمان آن در گریت دین

لوازم مورد نیاز برای جلوگیری از نفخ:
1_ گوشی پزشکی
2_ 3 رول نوارچسب 
3_ 2 لولۀ معده به قطرهای مختلف و به اندازۀ 5/2_2 متر
4_ 2 سر سرنگ شمارۀ 14
5_ ژل K.Y. (ژل بی حسی)
6_ چند گاز یا حوله برای جذب مایعات دفعی
این لوازم در هر محیطی که از گریت دین نگهداری می کنید، باید به تعداد سگها در دسترس باشد.

نفخ و چگونگی درمان آن در گریت دین

مراحل نفخ، علائم و اقدامات موردنیاز:
در زمان نفخ گریت دین رفتاری همراه با اضطراب از خود نشان می دهد (ناله، قدم زدن، بلند شدن و دراز کشیدن، کشش بدن همراه با حالت کلافگی). بعد از خوردن غذا شواهدی از متورم شدن شکم نمایان می شود. ترشح بزاق دهان بیشتر از حد معمول می گردد. سگ تلاش بی فایده ای برای استفراغ کردن دارد. تنفس حیوان سخت می شود و نسبت به غذا بی میل می گردد و به آرامی حرکت می کند. در شرایط حاد لثه به رنگ قرمز تیره، آبی، خاکستری یا سفید تغییر رنگ پیدا می کند. ضربان قلب شدید و نبض ضعیف شده و سبب مرگ گریت دین می گردد.
برای نجات سگ شما باید خیلی سریع وارد عمل شوید. حتی زمانی که شما به نفخ سگ خود شک دارید، باید بلافاصله گریت دین را به نزدیکترین کلنیک دامپزشکی انتقال دهید و در زمان ورود سریعا علت مراجعه را ذکر کنید تا در ابتدا از حیوان عکس برداری با اشعۀ X صورت گیرد. زیرا با عکس برداری نفخ حیوان مشخص می گردد.

____________________
ترجمه و تدوین: سارا رنجبر