پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

بیماری های گربه های پرشین

گربه از حدود ۴ هزار سال پیش وارد زندگی انسان شده و جزو اولین حیوانات خانگی و رام شده محسوب می شود که در خانه، کنار آتش همدم انسان شده است. گربه های مو بلند از قرن ۱۶ میلادی وارد اروپا شده اند. اولین گربه های مو بلند با نام آنگورا در شهر آنکارای ترکیه یافت شده اند، اما منشاء گربه های مو بلند ایرانی امروزی سرزمین پرشیا یا ایران می باشد. اولین اجداد ثبت شده گربه های پرشین در سال۱۶۲۰ میلادی از ایران به ایتالیا و از ترکیه به فرانسه فرستاده شدند که از آن جا به انگلیس هم رسیدند. گربه های پرشین با گربه های آنگورا آمیزش داده شدند. اجداد پرشین از لحاظ جنس پوشش بدن، کشیدگی پوزه و بینی با نسل های امروزی تفاوت زیادی دارند. صدها سال تولید نسل انتخابی توسط پرورش دهندگان این نژاد، منجر به تولید گربه های پرشین با پاها و پوزه های کوتاه تر شده است. گربه های نژاد پرشین نیز مانند سایر نژاد ها مستعد یکسری بیماری های خاص هستند، که به اجمال به توصیف آن ها پرداخته می شود.

سندرم چدیاک هیگاشی
تنها پرشین های با رنگ آبی خاکستری را درگیر می کند و به شکل اتوزومال مغلوب به ارث است. در این عارضه پوشش بدن رنگ پریده شده و به علت نقص در عملکرد گلبول های سفید این بیماران مستعد به عفونت های باکتریایی و نقص در گرانول های پلاکت ها می شوند و به طور نسبی باعث اختلال در ملانین های چشمی و ایجاد آلبینیسم در چشم می شود.
گرانول های غیر طبیعی معمولاً بعد از اتصال لیزوزوم ها در نوتروفیل، ائوزینوفیل، سلول های مجاری کلیوی، سلول های پوششی و کوپفر را نشان می دهد. تشخیص این بیماری براساس غلظت پیگمانتاسیون، حضور گرانول های غول پیکر و افزایش مستعد بودن به عفونت ها است.

پیودرم چین های صورت
نوعی درماتیت خود به خودی صورت در گربه های پرشین و هیمالیایی می باشد. وقوع آن شایع نیست، علت آن نا شناخته است و می تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد.

حساسیت های داروئی :
گریزوفولوین
یک آنتی بیوتیک متوقف کننده رشد قارچها است و همانطور که می دانید برخی از قارچ ها در شرایطی مسبب عفونت لایه های سطحی پوست و موی دام ها می شوند که ایجاد می کنند.
گربه ها و بخصوص بچه گربه ها نسبت به عوارض گریزئوفولوین حساس می باشند. این دارو در گربه ها تراتوژن است. در مواردی آنمی و پن لکوپنی نیز در این حیوان در اثر مصرف این دارو گزارش شده است. بی اشتهایی، دهیدراتاسیون، ادم پوست و مخاطات، خارش و آتاکسی نیز از علائمی است که متعاقب مصرف گریزوفولوین در گربه ها دیده شده است.

ریزش اشک
این بیماری به دو علت مادرزادی یا اکتسابی اتفاق می افتد. فرم مادرزادی آن می تواند به علت نامنظم قرار گرفتن و در جای نامناسب قرار گرفتن مژه ها، برگشتگی پلک به سمت داخل، نداشتن پلک(eyelid agenesis) اتفاق بیافتد. فرم اکتسابی معمولاً به علت حضور جسم خارجی در قرنیه یا ملتحمه، تومورهای پلک، التهاب پلک، ورم ملتحمه، زخم های قرنیه و غیره رخ دهد. این بیماری در نژاد پرشین حالت مادرزادی دارد که در حقیقت به علت وضیعت سر و پلک در این نژاد است.(درنژاد پرشین جمجه وضیعت براکیوسفال دارد)

جدا شدن قرنیه
این بیماری مختص گربه ها است و این نژاد به این بیماری مستعدتر است. البته این بیماری می تواند به دنبال عفونت ویروسی مثل آنفولانزا در گربه یا التهاب و زخم قرنیه ایجاد شود. ضایعه به صورت نکروز کانونی با سطحی تیره رنگ و به علتی نامشخص بروز پیدا می کند.علائم این بیماری شامل ریزش اشک، لکه های قهوه ای تا سیاه رنگ با سایزهای متفاوت در چشم، ترس از نور و اسپاسم عضلات چشم است.

برگشتگی پلک به داخل
این بیماری خیلی در گربه ها شایع نسیت ولی بیشتر پلک پایین را درگیر می کند. در این عارضه استعداد نژادی وجود دارد ولی فرم اکتسابی آن بیشتر رواج دارد که می تواند باعث التهاب، عفونت و ایجاد انتروپیون در گربه های بالغ شود. تنها راه درمان این بیماری بازگرداندن پلک به حالت طبیعی توسط جراحی است.

کلیه پلی کیستیک
در این بیماری که به شکل اتوزومال غالب به ارث است، کیست هم در مرکز و هم در قشر کلیه ایجاد و با گذر زمان بزرگ تر می شود. این کیست ها را می توان توسط سونوگرافی، پیش از سن ۸-۶ هفتگی تشخیص داد ولی در بیشتر موارد تا سنین بالا (میانگین تا ۷ سالگی) منجر به نارسایی کلیه نخواهند شد. این کیست ها در بافت کلیه بزرگ می شوند و در نهایت باعث نارسایی کلیه می شوند. تعداد، سایز و سرعت رشد این کیست ها در هر گربه متفاوت است.

علایم این بیماری شامل بدحالی، کاهش وزن، اسهال، افزایش ادرار و افزایش نوشیدن آب و بزرگ شدن کلیه است. هیچ نوع روشی برای جلوگیری از رشد کیست ها وجود ندارد و همزمان با پیشرفت نارسایی کلیه سم های حاصل از متابولیت ها در بدن تجمع پیدا می کنند و وضع بیمار وخیم تر می شود. در واقع هیچ راه درمانی برای این بیماری وجود ندارد و بهتر است پس از تشخیص جلوی تولید مثل این گربه ها گرفته شود.

سنگ اگزالات کلسیم مجاری ادراری
وقوع این سنگ های کلسیمی با اندازه و سایزهای متفاوت در مجاری ادراری گربه های پرشین به میزان بالایی گزارش شده است. این عارضه در همه سنین دیده می شود اما بیشتر در گربه های میان سال شایع است. دلیل این بیماری هنوز مشخص نشده است اما شرایطی می تواند این نژاد را به این بیماری مستعدتر کند مثل رژیم های غذایی حاوی کلسیم، پروتئین و سدیم بالا و هرنوع بیماری که باعث افزایش میزان کلسیم در خون شود.

علائم این بیماری شامل ادرارکردن با درد، افزایش تعداد دفعات دفع ادرار، وجود خون درادرار ، کم ادراری یا ناتوانی در دفع ادرار باشد. این بیماری را می توان توسط گرفتن CBC، آزمایش های بیوشیمیایی و تجزیه و کشت ادرار و دیدن کریستال های اگزالات کلسیم در ادرار و همچنین رادیولوژی و سونوگرافی تشخیص داد. درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد جز رعایت کردن رژیم غذایی خاص البته بسته به شرایط حیوان می توان از روش های فلاش کردن آب به داخل مجرای ادراری، مایع درمانی و آنتی بیوتیک تراپی و جراحی استفاده کرد.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی