حقوق حیوانات از ۱۴ قرن قبل در اسلام مطرح شده است

دیده بان حقوق حیوانات: یک استاد حوزه و کارشناس فرهنگی-مذهبی گفت: رعایت حقوق حیوانات که در چند سال گذشته در دنیا بحث‌های زیاد درباره آن می‌شود، از ۱۴۰۰ سال قبل در اسلام به عنوان یک حکم مطرح بوده است.

به گزارش سبزپرس، حجت‌الاسلام والمسلمین «حبیب‌الله فرحزاد» بعد از ظهر امروز (دوشنبه ۲۰ آبان) در برنامه «سمت خدا» شبکه سوم سیما گفت: حیوانات درک و فهم دارند و خوبی و بدی را می‌فهمند. به همین خاطر در اسلام درباره رعایت حقوق آنها تاکید شده است.او ادامه داد: روایتی داریم که یک خانم گربه‌ای را محبوس کرده بود. ظاهرا گربه وارد خانه شده بوده و قسمتی از خانه را نجس کرده بوده. آن خانم گربه را در قفسی حبس کرده بود. وقتی این مطلب به اطلاع حضرت امام صادق (ع) می‌رسد ایشان می‌فرمایند که این خانه «گناه کبیره» مرتکب شده است. اسلام حبس کردن حیوانات را گناه کبیره می‌داند.

این کارشناس مسایل فرهنگی-مذهبی تصریح کرد: امروز می‌شنویم که در کشورهای دیگر صحبت از حقوق حیوانات می‌شود، در صورتی که اسلام این صحبت‌ها را از ۱۴۰۰ سال قبل مطرح کرده و رعایت حقوق حیوانات یک حکم دینی در اسلام است.

او افزود: امامان ما وقتی غذایی میل می‌کردند، اگر حیوانی در نزدیکی‌شان بود، حتما یک لقمه خودشان میل می‌کردند و لقمه دیگر را به حیوان می‌دادند. این طور نبوده که حیوان را از خود دور کنند. اطلا محبت کردن به حیوانات در اسلام توصیه شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین فرحزاد همچنین با یادآوری واقعه عاشورا گفت: حتی در واقعه عاشورا و در زمانی که حضرت امام حسین (ع) درگیر جنگ بودند، ایشان محبت به حیوان را فراموش نکردند. در روایات روز عاشورا داریم که حضرت وقتی وارد میدان می‌شوند، به قلب سپاه دشمن می‌زنند و سپاه دشمن را می‌شکافند و برای مدتی کوتاه به لب آب می‌رسند. می‌گویند که امام اول خودشان آب نمی‌نوشند و اجازه می‌دهند که اسبشان «ذوالجناح» آب بنوشد. در نهایت هم اما مجبور می‌شوند تا برای جنگ به میدان بازگردند و از آب نمی‌نوشند.